Karel Štědrý – Chytrý muž, co si splnil všechny sny

Ač vystudovaný inženýr, snil o kariéře populárního zpěváka. A tu si nakonec vydobyl. Pak se rozhodl podnikat s nápojovými automaty. V samých začátcích se o jejich chod staral sám a cestoval za přístroji vybaven kýblem, hadrem a taškou s ingrediencemi.

Dařilo se mu a stal se z něj milionář. Splnil se mu další sen, tentokrát ten americký. Karel (80) se narodil v Praze do učitelské rodiny. Jeho maminka si přála mít ze syna inženýra, proto šel na její přání po maturitě na gymnáziu studovat stavební fakultu Vysoké školy železniční v Praze.

V roce 1960 v oboru železničního stavitelství dosáhl titulu inženýra, ale tohle povolání mu neříkalo vůbec nic a nikdy se mu také nevěnoval. Místo toho toužil stát se umělcem. Byl do značné míry ovlivněn svým o tři roky starším bratrem Ivanem, který se amatérsky věnoval zpěvu. Později to dotáhl na profesionálního hudebníka a hudebního dramaturga.

Karel se rozhodl kráčet v jeho stopách a ještě v době vysokoškolských studií dal dohromady svou vlastní kapelu a začal zpívat. Jednou ho uviděl vystupovat Jiří Suchý (85) a přizval ho ke spolupráci. Setkání s ním bylo osudové a přineslo do jeho života zásadní zvrat.

Také vás může zajímat ...

V roce 1958 začal se Suchým a Šlitrem profesionálně vystupovat v Redutě.

stedry03

Když popularita stoupá

V roce 1959 se pak stal jedním ze zakládajících členů divadla Semafor. Zažil tam jeho nejslavnější éru, nazpíval řadu hitů, které se zpívají dodnes, a spolupracoval s řadou známých a populárních osobností tehdejší hudební scény. Hrál v nejrůznějších představeních – mezi ty nejpopulárnější patřily Člověk z půdy, Zuzana je zase sama doma nebo Taková ztráta krve.

V roce 1962 přešel do divadla Rokoko a až do roku 1972 tam vystupoval jednou jako zpěvák, jindy jako zpívající herec. Díky divadlu Karlova popularita stoupala a začal se samostatně prosazovat jako zpěvák populárních písní. Mezi jeho nejznámější šlágry patří legendární duety Mám malý stan, který nazpíval s Waldemarem Matuškou (†76), nebo Milenci v texaskách s Josefem Zímou.

Zpíval také s Karlem Gottem (78), Václavem Neckářem (73) nebo Helenou Vondráčkovou (70).

Popularity dosáhly i některé jeho sólové písně jako Písmena nebo Hospoda.

stedry_gott_bohdalova

Z divadla k estrádě

Od počátku šedesátých let se všestranný Karel stal velmi vyhledávaným umělcem. Vedle vystupování na divadle se začal objevovat i ve filmu. Mezi jeho první snímky patří postava brigádníka v budovatelském dramatu Sedmý kontinent natočeném v roce 1960.

Jako zpívající herec si zahrál i v menších epizodních rolích v dodnes populárních hudebních filmech Kdyby tisíc klarinetů, Ta naše písnička česká nebo Kulhavý ďábel, které postupně vznikaly v letech 1964 až 1968. Širší uplatnění mu ale přinesla televize. Řadu let tu pak vystupoval v legendárním hudebním pořadu Vysílá studio A nebo ve slavném seriálu Píseň pro Rudolfa III.

V roce 1972 se Karel rozhodl stálé angažmá v divadle Rokoko opustit a odešel na volnou nohu. Postupem času přestal vlastní tvorbu vydávat a uchyloval se k osvědčeným populárním titulům jak z domácí, tak i zahraniční produkce, které střídavě okořenil písněmi zaměřenými na swing.

Absolvoval také stovky koncertních turné s uměleckými partnery, jako byli Karel Hála (†74) nebo Yvetta Simonová (88).

Dlouhodobě působil i jako konferenciér orchestru Karla Vlacha (†74) a vystupoval v řadě estrádních programů, ke kterým občas sám napsal i scénář.

Popularitu mu přinesla televize

V sedmdesátých a osmdesátých letech se začal znovu objevovat ve filmech, tentokrát to byly nezapomenutelné hudební komedie jako Noc na Karlštejně nebo Trhák. Mnohem víc nabídek mu ale přinesla opět televize, kde se trvale prosadil.

Dostal možnost stálého moderování řady hudebních pořadů a estrád, které se především zaměřovaly na střední a starší generaci, jako například Diskotéka pro starší a pokročilé, Kabaret u dobré pohody nebo Písničky z obrazovky. Díky nim se Karel dostal do širokého povědomí veřejnosti.

Je pravda, že Karel za celou dobu své kariéry, kromě té v Semaforu, nikdy nepatřil k výrazným a osobitým umělcům, ale rozhodně k těm nejvytíženějším.

Díky častému účinkování v televizi si svou všeobecnou popularitu udržel dlouhá léta.

Eva Stedra, Karel Stedry

Úspěšný krok do neznáma

Rok po sametové revoluci se Karel, jako řada jiných umělců, pustil do podnikání. Vsadil na nápojové automaty, u nás do té doby neznámý fenomén. Nejprve se vydal do Rakouska a Itálie, aby odkoukal, jak vše funguje. Pak zariskoval a půjčil si 1,5 milionu korun, za které automaty nakoupil. A sázka na jednu kartu se mu skutečně vyplatila. Díky ní si nadosmrti zajistil velmi solidní živobytí.

Americký sen si splnil na sto procent a v současné době má ve své firmě okolo osmdesáti zaměstnanců. Ale ani v té době uměleckou dráhu nezavrhl a dál se jí věnoval, ačkoli byl v počátcích hodně zaneprázdněn vlastním byznysem.

Jezdil na zahraniční zájezdy s cestovní kanceláří Čedok, kde bavil české turisty, vystupoval nadále v televizi a pokračoval i v moderování.

Vyšlo to až napotřetí

V Karlově životě se objevily tři osudové ženy, které pojal za manželky. Tou první byla Jana, rozená Plodrová, se kterou měl dvě dcery, Zuzanu a Terezu. Rodiče jim vybrali jména podle tehdejších sefamorských hitů Karlova přítele a kolegy, zpěváka Waldemara Matušky. Manželé spolu žili šťastně a spokojeně celých dvacet let, ale jejich svazek ukončila Janina předčasná smrt.

Karel v pouhých dvaačtyřiceti letech ovdověl a musel se sám postarat o dvě dospívající dcery. Po pár letech se rozhodl zvládat péči s pomocí nové manželky, kterou se stala Eva Vondrušková. V manželství jim to ale moc neklapalo, a tak se v roce 1981 rozvedli. Třetí ženou se v roce 1984 stala rovněž Eva, ale rozená Kicperová. Společně pak měli syna, který dostal jméno po svém otci.

Manželství zdárně funguje dodnes a Eva je Karlovi skutečnou oporou.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...