Karel Svoboda – Rozdával radost, ale sám se trápil

Složil hudbu k Lady Carneval, kde se zpívá: vím, jak se ruší žal. Svoje chmury však zničit nedokázal.

Když hovořil hudební skladatel Karel Svoboda (†68) o dětství, říkával, že prošel tvrdou výchovou. Dodával, že láska v rodině nechyběla. Tatínek byl vídeňský Čech, stará škola, svým rodičům byl zvyklý ještě vykat. Velmi elegantní a slušný člověk, který synka vychovával k úctě k druhým.

Také vás může zajímat ...

Maminka byla podle Karlových slov nekompromisní, proto si hoch zvykl nelitovat se a nestěžovat si, když se mu ve škole něco stalo, když měl s tím či oním spolužákem drobný konflikt. Kdykoli se matce svěřil, řekla mu: „Vrať se tam a nedej se.“ Rodiče z něho chtěli mít zubaře, on však ze studia stomatologie na Univerzitě Karlově zběhl.

Žil hudbou.

Soukromý ráj

Nejkrásnější a zřejmě opravdu jediné šťastné období jeho života odstartovalo počátkem šedesátých let poté, co založil skupinu Mefisto. Mohl tvořit pro nejlepší zpěváky, společenská atmosféra byla přímo nabitá radostí ze života a nadějemi. V roce 1968 složil hit Lady Carneval, s nímž Karel Gott uchvátil mezinárodní publikum na festivalu v brazilském Rio de Janeiru.

Oba Karly znal náhle celý svět. Dařilo se mu i v soukromí, oženil se se svou krásnou přítelkyní Hanou Bohatovou (†46), které přátelé přezdívali Šiška, narodila se dcera, potom syn.

Romantická vila v Jevanech, i když prý vlhká tak, že tam plesnivěly i krabice s doutníky, se proměnila v soukromý ráj.

Beznaděj

Písně Lady Carneval, Kdepak ty ptáčku, hnízdo máš, Stín katedrál, Hej, hej, baby, Yvetta, Čau, lásko, Jsi můj pán a další slavné hity se hrály a dodnes hrají po celé Evropě. Jejich autorovi se však dramaticky změnil život počátkem devadesátých let. Jeho krásné ženě lékaři neuměli pomoci, a když v roce 1993 zemřela na rakovinu, zůstal Svoboda najednou sám.

Jeho duši poprvé zachvátilo zoufalství, stesk a beznaděj, z nichž se ale dokázal ,vypsat‘. Temné hloubky a dramatické zvraty se jasně promítají v jeho hudbě z tehdejšího období. Zrodil se první původní český muzikál Dracula, který na podzim roku 1995 sklidil fenomenální úspěch a odstartoval novou éru české jevištní tvorby. Svoboda jej psal z hloubi své zoufalé duše.

Tehdy se však ještě dokázal dostat z temnoty zpátky na denní světlo.

Osudová žena

A tu do skladatelova života vkráčela osudová žena. Jmenovala se Václava Horová (47) a bylo jí dvaadvacet. Začínající modelka, dnes Vendula Pizingerová, dostala za úkol přinést žijící legendě kávu, ale ona trémou umělce polila od hlavy k patě. Čekala nadávky, ale Karel se naopak rozzářil, líbila se mu. Tak se seznámili. Karel Svoboda, který v té době působil jako živá mrtvola, ožil.

Vzali se, Karlovo okolí však Vendulu nepřijalo. Ve srovnání se vzpomínkou na vzdělanou noblesní Šišku neměla divoká mladá holka v očích o dvě desetiletí starších Svobodových přátel šanci obstát. Považovali ji za zlatokopku, které jde jenom o peníze a pohodlný život.

Plaché štěstí se i tak navrátilo do Svobodovy vily a na chvíli nabralo dech, to když si manželé v roce 1996 přivezli z porodnice dceru Klárku (†4).

Tady zase tvrdě zaúřadoval osud, protože u ní lékaři diagnostikovali leukémii.

Sebevražda jejího prvního muže ji srazila na kolena.

Proč to udělal?

Skladatel začal podléhat těžkým depresím, nedokázal o té hrůze s nikým mluvit. Dcera zemřela. Na lepší časy se blýskalo díky narození syna Jakuba (12). Krátce to vypadalo na idylu, spali s maličkým v manželské posteli, drželi ho za ruku a domnívali se, že vše zlé mají za sebou. Proč to tedy skladatel udělal? Proč jej našli v lednu 2007 na zahradě s prostřelenou hlavou? Proč nemyslel na syna?

Na tyto otázky neexistuje vysvětlení, hudebník byl tvrdý k sobě i k jiným, nebyl zvyklý svěřovat se, ba ani vlastní ženě. Když se ho krátce před smrtí ptali, co plánuje do budoucna, odvětil: „Plánuji pořád. Je nám tady určeno být jen krátce, záleží na nás, jak si to užijeme. Těším se z obyčejných věcí, jako je tráva, voda, les.

Někdy se dobře najím, dám si kafe nebo třeba panáka a koukám na lidi, jako to dělají staří dědci v Itálii…“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...