Kariéru ukončila Jana Hlaváčová dobrovolně, když cítila, že jí nemoc nedovolí pokračovat!

„Člověk musí poznat okamžik, kdy by měl odejít, aby se nesetkal s očima svých kolegů, které jsou plné soucitu.“

Ve vysokém věku už definitivně Janě Hlaváčové (82) znemožnil zdravotní stav rozdávat dále divákům radost svými výkony. Při bilancování svého života ale na sebe může být skvělá herečka právem hrdá.

Jedna z nejlepších českých hereček Jana Hlaváčová má na dětství smíšené vzpomínky. V raném dětství se ocitla v ohrožení života, protože ji postihlo vážné infekční onemocnění. Bylo to ještě za druhé světové války, takže nefungovala lékařská péče.

Také vás může zajímat ...

Lék, který měla maminka Jany k dispozici, byl riskantní, mohl holčičku i zabít. Naštěstí to vyšlo, takže to, že Janě následkem léku vypadaly vlasy, bylo jenom malou daní za to, že bude žít – a že ji čeká skvělá kariéra!

První pokus nevyšel

Nesnadné období prožívala budoucí herečka i po rozvodu rodičů. S otcem, který byl nadšeným ochotníkem, se sice dále stýkala, maminka se ale ocitla kvůli nervovému onemocnění v invalidním důchodu. Rodina, včetně mladší sestry Dany (74) žila ve velmi chudých poměrech, takže pro Janu byla lahůdkou třeba i obyčejná kostka cukru.

Na maminku a její obětavost ale nedala dopustit, třebaže o mnoho let později v dospělosti s ní měla vážný konflikt. Už odmala si Jana šla za svým hereckým snem. Studovala na gymnáziu. V Libni, kde žila, bylo Divadlo S. K. Neumanna. Ještě během studia tam Jana hrála malé role.

Přihlásila se na DAMU, ale zkoušky málem neudělala. Přednesem monologu z jedné divadelní hry totiž před přijímací komisí rozplakala sama sebe a nebyla schopná zkoušku dokončit. Vyšlo to až na druhý pokus, když podala odvolání.

Měli odvahu nepřijít!

Jana začala hrát v Plzni, kde také poznala svého prvního manžela, rovněž herce. Vztah s Jiřím Michným (+34) ale poznamenala předčasná smrt. Manželova roztroušená skleróza, invalidní důchod a smrt v pouhých 34 letech udělal z Jany mladou vdovu.

Přestěhovala se z Plzně do Prahy a tady poznala svého osudového muže, který se pak stal její druhým manželem – další hereckou legendu Luďka Munzara (+85). Také on měl za sebou smutnou vztahovou zkušenost, protože exmanželka mu i s dcerkou po rozvodu emigrovala na Západ.

S Luďkem si rychle Jana porozuměla, on jí pomáhal pracovně i v soukromí a poté se vzali. Dvojice se brzy stala miláčkem diváků. Prošlo jim dokonce i to, že odmítli podepsat Antichartu, na rozdíl od většiny svých tehdejších kolegů.

Pozvánku do Národního divadla sice dostali, ale ignorovali jí. „Člověk sice někdy musí dělat kompromisy, ale tohle byla jasná situace, kdy kompromis nebyl možný!“ konstatovala Jana.

Podruhé v životě je vdovou

Stejně nekompromisní byli Jana a Luděk v době, kdy se po roce 1989 změnilo vedení Národního divadla. Odmítli se podílet na novém směřování Zlaté kapličky a raději odešli – nejprve Luděk, rok po něm i Jana. Ta se brzy stala členkou Divadla na Vinohradech.

S tím, jak čas připisoval další roky, začala mít oblíbená herečka zdravotní problémy. V roce 2011 pak přestala hrát úplně, z vlastního dobrovolného rozhodnutí. Dospěla k němu během zkoušky nové hry v divadle. Ačkoliv se nejednalo o složitou roli a denně si jí opakovala, po dvou týdnech zjistila, že text stále pořádně nezná.

„Najednou se dostavily takové příšerné stavy a já jsem věděla, že už se to nenaučím.“ Ačkoliv Luděk měl rovněž zdravotní problémy, dokázal Janě v její nesnadné situaci pomáhat. Denně se o ni staral a přiměl jí, aby vyhledala pomoc v léčebně.

Loni začátkem roku ale herecký velikán zemřel a Jana se tak podruhé v životě stala vdovou. Na veřejnosti už se neobjevuje několik let, zdravotní stav jí ani nedovolil jít na pohřeb jejího milovaného manžela.

Podle toho, co sdělila novinářům, už nemá chuť chodit ven nebo s někým mluvit. Setkávat se s ní tak můžeme jen v desítkách rolí, kterými nám během své dlouhé kariéry dělala radost.

Svoji dceru naučila Jana, aby se nebála být sama sebou!

Dcera Jany, Barbora Munzarová (48) zdědila po rodičích herecké geny. Přihlásila se proto na DAMU, i když jí od toho doma odrazovali. Otec s matkou pro ni byli vždy velkými vzory, a to nejen herecky. Je jim vděčná za lásku i za to, že jí naučili nebát se být sama sebou, i když se svými názory může vymykat většině.

„Naučili mě, že není potřeba lhát, ani ze strachu, ani z dobré vůle druhému neublížit,“ ocenila v jednom rozhovoru. Zdědila po nich i dobré srdce, o maminku se dnes stará se dvěma pečovatelkami.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...