Karolina Slunéčková neztrácela eleganci, ani když ji krutě ničila rakovina!

Většinu času žila krásným a spokojeným životem. Pak onemocněla na rakovinu její kolegyně v divadle a Karolina Slunéčková (+49) začala mít obavy, že se rychle blíží i její smrt. V tom se bohužel nemýlila.

Sklony k herectví měla Karolina Slunéčková (+49) už jako malá dívka. Často si hrála s kamarádkami na různé pohádky a využívaly k tomu šatník svých maminek. Dětství neměla ovšem jen radostné. Vyrůstala v době druhé světové války v Sudetech a chodila do německé školy. Během války i po ní byla svědkem toho, jak se k sobě lidé ošklivě chovají.

Také vás může zajímat ...

Kolegyně neměla pravdu

Rodiče měli pro ambice své dcery pochopení a tak se Karolina zapsala ve dvanácti letech do baletu a v patnácti letech jí dokonce dovolili opustit domov. Zamířila ze severních Čech na opačný konec země, do Českých Budějovic, aby tam zkusila své štěstí jako elévka, čili začínající herečka.

Ten odjezd jí utkvěl v paměti a po letech na něj vzpomínala. V duchu stále viděla, jak nastupuje do vagonu se dvěma kufry, rodiče stojí na nástupišti a jakmile se vlak dal do pohybu, otec si posunul čepici do čela. Nechtěl, aby Karolina viděla, že má v očích slzy. Ona sama měla taky sevřené srdce dojetím.

Všechny tyhle pocity si pak mohla zpětně vybavovat díky tomu, že si psala deník. Do něho si dělala zápisky celý život. Určitě tam bylo zaznamenáno i její seznámení s manželem Rudolfem Vodrážkou (+68). To byl herecký kolega, kterého poznala právě v Českých Budějovicích.

Později odjela Karolina studovat do Prahy DAMU, ale vztah s Rudolfem to neohrozilo. Počkali na sebe, pak se vzali a měli spolu syna. Nevyšla tak předpověď kolegyně Antonie Hegerlíkové (+89), která Karolině z karet prorokovala, že na ni Rudolf čekat nebude.

„Myslela jsem, že mě zabije, honila mě po autobusu,“ vyprávěla Antonie. „Když jsme pak zastavili s autobusem ve městě, kde jsme měli hrát, tak Ruda čekal před divadlem. Ona mu skočila kolem krku a říkala mi: Vidíš to, a počká na mě!“

Byla opravdu sluníčkem

Některá příjmení své nositele vystihují a Karolina Slunéčková k nim opravdu patřila. Vyzařovala z ní energie jako ze skutečného slunce a současně byla i příjemná i usměvavá. Všichni v divadle ji měli rádi. Byla dobrosrdečná, měla smysl pro humor a neměla v povaze žádné podrazy.

Úspěšně rozvíjela svoji kariéru, kterou přerušila jen mateřská dovolená. Dokázala hrát všechny typy rolí a těšila se, až zestárne a zbydou na ni postavy „starých bab“. V soukromí si udržovala šarm a eleganci, potrpěla si na pěkné oblékání, nikdy v tom ale nebylo nic snobského.

Z módních doplňků měla nejvíc v oblibě klobouky. Byla si dobře vědoma, že nic na světě není navěky a bála se, že by mohla předčasně zemřít na nějakou nemoc – jako by podvědomě tušila, co ji jednou čeká.

Nebylo to nachlazení

Výstražný příklad mohla mít oblíbená herečka ve smrti svého tatínka. Ten zemřel na rakovinu plic. Přesto jí to neodradilo od kouření velkého množství cigaret. Vážná nemoc se u ní začala projevovat silným kašlem.

Svěřila se Stelle Zázvorkové (+83) s tím, že nejspíš někde strašně nastydla, protože jí z kašlání bolí celý hrudník. Jednalo se ale o drsnější onemocnění. Byla to rakovina a postupovala rychle. Karolina trpěla horečkami, hrozně špatně se jí dýchalo, ale dál bojovala – a nepřestávala hrát.

Stále častěji ale musela vyhledávat nemocniční ošetření. Po jednom propuštění z rukou lékařů řekla svým kolegyním v divadle, že jde zkoušet nové role. Jen si prý pár dnů odpočine a bude v pořádku. Netrvalo to ani týden a zemřela.

Nebyla zhroucená, nenaříkala, zemřela se vztyčenou hlavou. Nedožila se ani padesáti let, ale roky, které jí osud dopřál, prožila naplno a s úsměvem.

Je možné, že si svoji nemoc částečně vsugerovala?

Jednou z největších kamarádek Karoliny Slunéčkové byla kolegyně Nina Popelíková (+61), se kterou v divadle sdílela společnou šatnu. Když se ukázalo, že Nina má rakovinu, mělo to na Karolinu hodně silný vliv.

Říkala si, že nádor má nejspíš i ona, takže si rakovinu nejspíš i trochu vsugerovala. Nina svůj boj na jaře roku 1982 definitivně prohrála. Krátce nato objevili zhoubné onemocnění lékaři i u Karoliny. Svoji kamarádku pak přežila o pouhých čtrnáct měsíců!

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

reklama