Když bolí holenní kosti

Bolest holeně, často označovaná jako zánět okostice, je jednou z nejčastějších obtíží u běžců, hlavně začátečníků, nebo u tzv. usilovných chodců.

Zánět

Také vás může zajímat ...

Zánět okostice pokrývající povrch kosti bolí nejprve po výrazné zátěži, poté i po mírné zátěži (chůze) a nejtěžším stupněm je neustálá bolest, která může obtěžovat i v noci.

Příčiny

Nejčastější příčinou bolesti holenních kostí bývá přetrénování, nevhodná obuv, běhání naboso či běhí na tvrdém povrchu špatnou technikou.

Žádné přeběhání

Říká se, že tento typ bolesti se musí vydržet a přeběhat, ale to nikdy nezkoušejte. Potíže řešte dříve nežli později – nechte se vyšetřit lékařem či fyzioterapeutem a nechte si poradit. Věnujte se prevenci, protahujte a posilujte.

Léčba

V lehčích případech je nejprve třeba snížit zátěž, tedy začít běhat a chodit kratší trasy. V těžších případech je dobré přechodně přejít na jiný sport. V těch nejtěžších je nutný klidový režim. Doporučuje se postižená místa ledovat, mazat mastmi s protizánětlivým účinkem, tejpovat je, což ale může udělat jen odborník, který to umí.

Pomoci mohou i kompresní návleky.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...