Když je Janě Kratochvílové nejhůř, léčí jí partner zvukem kytary!

Když po více než roce Jiří přijel do Anglie, byl to pro Janu totální šok!

Představte si, že máte úspěch v kariéře a hezký vztah s partnerem. Ze dne na den, je všechno pryč, protože vás donutí k emigraci. Jana Kratochvílová (64) a Jiří Hrubeš (59) o tom vědí své!

Zpěvačka Jana Kratochvílová nebyla koncem 70. let rozhodně k přehlédnutí ani k přeslechnutí. To, že se líbila divákům a posluchačům, ale bohužel neznamenalo, že se svým extravagantním vystupováním projde u tehdejších kulturních cenzorů. Zašlo to tak daleko, že se jí prostě a jednoduše zbavili. Pustili jí do zahraničí, ale zpátky už ne.

Neustále jí šikanovali!

Rodačka ze Zlína dávala najevo svůj hudební talent už od mala. Na základní škole hrála na housle a s orchestrem absolvovala i zahraniční turné. Její muzikantský pohled na svět se ale naprosto změnil, když si její bratr koupil kytaru. V patnácti letech perfektně zpívala a psala si vlastní texty. Během středoškolského studia se naučila i skvěle pohybovat, když brala lekce tance a choreografie.

Také vás může zajímat ...

Se svým nezaměnitelným hlasem se rychle prosadila; nejdřív v několika hudebních skupinách, potom jako sólistka se skupinou vlastní. Tím, jak byla svá a jak se oblékala, se znelíbila mocným. Být jiný se zkrátka nevyplácelo. Jana to pocítila ve formě nejrůznějších omezení.

Důvod se vždycky našel: obviňovali jí z toho, že zpívá „moc vysoko“ nebo „moc chraptivě“, případně z toho, že diváky pohoršují její létající vlasy. Vyvrcholilo to v roce 1983 úplným zákazem vystupování. Koncert v Lucerně ale ještě zpěvačka absolvovala. Po něm pak zamířila na jeden hudební festival v Irsku.

Netušila, jak tahle cesta skončí!

Zůstala osobitá i po šedesátce.
Zůstala osobitá i po šedesátce.

V Londýně zjistila, že nemůže zpátky!

V té době Jana chodila s muzikantem Jiřím Hrubešem. Ten se o muziku zajímal od deseti let a mohl za to také jeho bratr, který už měl tehdy svoji kapelu. „Jednou se stalo, že si jejich bubeník při lyžování zlomil nohu a brácha mi povídá: Pojď to odehrát s námi, beztak to všechno znáš,“ vzpomínal Jiří. „A tak jsem šel.“ Na přelomu 70. a 80.

let hrál v několika známých kapelách, jakými byly Žlutý pes nebo Pražský výběr. A také on si samozřejmě prožil různé zákazy. Když Jana Kratochvílová odjížděla do Irska, ani Jiří nepředpokládal, že ji hodně dlouho neuvidí. Po úspěšném vystoupení v zahraničí se Jana se svým kamarádem, který pro ni skládal písničky, zastavila na několik dnů v Londýně.

Z rádia se dozvěděli šokující zprávu o tom, že prý Jana emigrovala. Ona ale nic takového neměla v úmyslu. Kdyby se ovšem nyní vrátila, hrozilo jí až rok a půl vězení za nelegální opuštění republiky.

Nezbývalo jí, než zůstat ve Velké Británii.

V Londýně myslela, že přítele už nikdy neuvidí!
V Londýně myslela, že přítele už nikdy neuvidí!

Důchodci prohráli sázky!

Pro Janu to byla těžká životní rána. „To víte, že to bolelo, když vám zabouchnou dveře do domova a máte tady rodiny a miláčky,“ konstatovala. „A hlavně miláčka Jirku Hrubeše.“ Začátky v Anglii byly hodně krušné a Jana s kamarádem je překonali hlavně díky pomoci přátel. Nejprve přespávali v autě. Peníze, které získali za ocenění na irském festivalu, se rychle rozkutálely.

Neměli pořádně co jíst. Na ulici ale neskončili a získali i azyl. O tom, že se ještě někdy setká se svojí životní láskou, se tehdy Janě mohlo jenom zdát. Jiří měl ale poměrů v Československu také dost a hledal způsob, jak zemi opustit. Definitivně rozhodl zákaz skupiny Pražský výběr v době, kdy se jí dobře dařilo.

„Najednou nebylo co balancovat nebo, přesněji řečeno, jak a čím balancovat. Jedna strana úplně chyběla a já cítil, že musím pryč, jinak se zadusím. Bylo to na přelomu let 1984 a 1985,“ líčil hudebník. K útěku z Československa využil zájezd s důchodci. „Podařilo se mi vycestovat autobusem, který jel přes Amsterodam do Londýna.

A mně Amsterodam připadal ještě moc blízko,“ popisoval svoji cestu. Důchodci, kteří s ním cestovali, se prý sázeli, že Jiří zmizí v Amsterdamu.

„Když jsem po třech dnech přišel zpátky k hotelu, na ten autobus, tak oni byli tak naštvaní, že prohráli všechno kapesné, které měli,“ vyprávěl.

Spadla do negativních vibrací

Jednoho dne tedy Jana v Anglii zažila příjemný a nečekaný šok. Málem zkolabovala štěstím, když se Jiří objevil ve dveřích. Byli tedy znovu spolu; otázkou zůstávalo, jak se budou živit. Oba v tom měli jasno: tak, jako ve své původní vlasti, tedy hudbou. „Začali jsme tak, že jsme prostě skládali písničky,“ uvedl Jiří.

Jeho přítelkyně vystřídala několik uměleckých jmen, třeba Jana Pope, Heretika nebo Uriel. A také různé hudební žánry. Oba se začali zajímat o esoteriku a alternativní způsoby léčby. Po listopadu 1989 se průběžně vraceli i do České republiky, ale svůj domov už mají natrvalo v Anglii. Skvěle spolu vycházejí jak po hudební stránce, tak po té soukromé. Někdy se to zajímavě propojuje.

V době, kdy Jana dělala nějaké riskantní esoterické pokusy, spadla podle svých slov do „černé jámy negativních vibrací“. Jiřímu se jí podařilo léčit pomocí zvuků kytary. Vznikly z toho tři písničky. „Ta muzika mi začala dělat tak dobře, že jsem si ji vozila jako bylinky, protože mi pomáhala,“ prozradila zpěvačka, která ani ve zralém věku neztratila nic ze své extravagance.

O sobě a o Jiřím řekla: „Po vydání první desky v Londýně se otevřela další velká kapitola našeho života, kapitola ještě větších životních zkoušek a životních testů, která pokračuje dodnes. Ať se dělo, co se dělo, díky za tyto super zkušenosti!“ A Jiří jí doplňuje: „Pořád je něco nového, něco dalšího, něco co se rodí.

Přichází k tobě hudba, prochází tebou, poznáváš nové lidi – něco tě vede, vede někudy a já mám strašně rád to celé zjišťovat.“

Musela si na něj v cizině počkat!
Musela si na něj v cizině počkat!

On vaří, ona hlavně čerpá energii

Vaření prý doma obstarává zásadně Jiří. Přiznal, že svoji partnerku ještě vařit neviděl. Možná je to i tím, že Jana má netradiční stravovací návyky, drží různé diety a občas tvrdí, že se bude živit pouze vodou. Energii čerpá z vesmíru, je všude kolem nás. Za ta léta, co spolu jsou, si dvojice prožila i nějaké spory, ale ty mají své výhody.

„Partnerská krize se odehrává tím způsobem, že já mám čas na skládání hudby,“ konstatoval Jiří s nadhledem.

Jiří Hrubeš

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...