Když se srdce unaví

Zadýcháváte se, jste věčně unavená, pobolívá vás na hrudi a občas máte pocit na omdlení? Nechte si vyšetřit srdce. Může jít o srdeční arytmii.

Také vás může zajímat ...

Srdce se stahuje více než stotisíckrát denně, když pumpuje životodárnou krev tisíci kilometry tepen, tepének, žil a vlásečnic. Nepravidelný srdeční rytmus – arytmie – může tuto činnost narušit, a proto vyžaduje pečlivé lékařské vyšetření.

Typické příznaky

Silné bušení srdce, chvění v hrudi nebo v krku, únava, pocity na omdlení dušnost, bolesti na hrudi, záchvat mdloby často příznaky chybí, arytmii zjistí až lékař při běžném interním vyšetření

Co to je srdeční arytmie?
Je pro ni typický nepravidelný srdeční tep. Může jít jen o prchavou záležitost – třeba jen jeden vynechaný úder – nebo může mít závažnější charakter, kdy srdce tepe nepravidelně nebo velmi rychle či pomalu v prodloužených intervalech.

Co to způsobuje? U mnoha lidí není příčina arytmie srdce jasná. V některých případech ji můžeme vysledovat jako příznak srdeční choroby, onemocnění štítné žlázy a ledvin. Někdy ji mohou zavinit určité léky nebo porušená rovnováha draslíku či hořčíku v těle.

Změněný rytmus srdce může také vyvolat velká dávka kofeinu, alkoholu, silné kouření nebo stres.

8 léčiv pro prevenci

Rozhodně nikdy nepřestávejte užívat léky, které vám předepsal lékař.
Pacientům se srdeční arytmií často prospívají potravinové doplňky obsahující:

Hořčík – je životně důležitý pro koordinaci nervové a svalové činnosti včetně činnosti srdečního svalu.

Hloh – léčivka užívaná jako srdeční tonikum již celá staletí, je rovněž velmi prospěšný. Zvyšuje přítok krve do srdce, vydatnost srdečních stahů a upravuje rytmus srdce.

Koenzym Q1O – rovněž pomáhá stabilizovat srdeční rytmus a může příznivě působit hlavně u lidí, kteří již dříve prodělali infarkt nebo trpí jiným srdečním onemocněním.

Rybí tuk – jeho účinky na srdeční onemocnění výrazně svědčí pro jeho schopnost zklidňovat arytmie srdce.

Mangan – stopový prvek, který pomáhá udržovat v dobrém stavu nervy.

Taurin a karnitin – aminokyseliny, které zlepšují zásobení srdce kyslíkem.

Kozinec – bylina užívaná v tabletách, tobolkách, tinktuře nebo jako čaj, obsahuje látky stabilizující srdeční rytmus.

Draslík – lékaři příležitostně předpisují potravinové doplňky s draslíkem, aby zabránili arytmii, i když většině lidí stačí jíst dostatek čerstvého ovoce a zeleniny.

Co ještě pomůže?

Snižte nebo vynecháte konzumaci kofeinu a alkoholu. Přestaňte s kouřením. Žádný lék ani potravinový doplněk nemůže kompenzovat dlouhodobé poškození srdce kouřením. Pravidelně cvičte. Aerobní pohyb (například chůze) srdce posiluje. Omezte stres, jak je to jen možné. Mohou vám také pomoci různé relaxační techniky.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...