Když se zamiluje rocker…

Zdravotní sestřička a rocková legenda.

Opravdu to funguje. ALICE JANDOVÁ (34) a PETR JANDA (74) jsou spolu šťastni. Legendární hudebník a první muž skupiny Olympic Petr Janda (74) nemá jednoduchý život. Jeden z našich nejpopulárnějších hudebníků považuje za nejidyličtější životní období své pražské dětství.

Také vás může zajímat ...

Vyrůstal na Vinohradech, tehdy bývaly ulice prázdné. Když někde stálo auto, hned si ho děti běžely prohlédnout. Jakmile napadl sníh, malý Petr Janda si nazul lyže přímo před domem a dojel z Americké ulice až ke svahu, kde se běžně lyžovalo.

Na dětství má krásné vzpomínky. S kamarády prolézali děravými ploty a prozkoumávali všechny ty velké zahrady patřící k výstavním vilám, po osudném roce 1948 spíš chátrajícím. Chodili tam i na hrušky, na třešně, zjara tam trhali náruče šeříku pro matky.

Málokdo ví, že se spoluzakladatel skupiny Olympic vyučil spojovacím technikem. Pochopitelně jím dlouho nezůstal, kytara pro něho byla milionkrát přitažlivější. Pocházel z rodiny, kde hudba hrála podstatnou roli, otec byl zdatný houslista.

Petr Janda
Petr Janda

Přes skupinu Sputnici a Big Beat Quintet se Janda ocitl ve skupině Karkulka, vzápětí, v roce 1963, přejmenované na Olympic. O dramatické i ještě horší okamžiky nebyla bohužel v životě slavného hudebníka nouze.

Zjara roku 1987 spáchal za ne zcela vyjasněných okolností sebevraždu klávesista a jeden ze zakladatelů Olympiku, Miroslav Berka. Janda byl smrtí nešťastného, na hazardních hrách závislého kolegy pochopitelně zdrcen.

Ale to nejhorší mělo teprve přijít. Koncem osmdesátých let se zjistilo, že je Jandova žena Jana těžce nemocná. Při běžné preventivní prohlídce lékaři diagnostikovali rakovinu vaječníků. Nemoc měla bohužel rychlý průběh, Jana hned na začátku devadesátých let zemřela, zanechala po sobě dvě děti.

Ale krutý osud stále neměl dost, vyžádal si dokonce i syna Petra (†35). Doktoři mu našli zhoubný nádor na mozku. Petr Janda mladší se svou chorobou statečně bojoval jedenáct let – potom podlehl. Tolik bolesti se snad ani nedá vydržet.

syn Petr a Petr Janda spolu_13. komnata Petra Jandy300DPI

Těžko si představit, jak to hudebník dokázal snést. Protože dcera Marta (42) odjela po smrti matky do Německa, rocker zůstal na všechno sám. Ale ne navždycky. Další jeho ženou se stala reportérka Martina (47), ta mu porodila dceru Elišku.

Jenomže ani Martina se nestala tou pravou, nebyla to rockerova spřízněná duše. Nejspíš se nesešli ve správný okamžik. Rocker byl stále ještě naplno posedlý prací, věčně pryč, kdesi na cestách. Martina nebyla připravena na život po boku rockové hvězdy.

Na to by ostatně bylo připraveno jen málo žen, nenadarmo rodiče dospělým dcerám říkají, že kohokoli, ale muzikanta – nikdy! Druhá Jandova žena byla s postupujícími roky přesvědčena o tom, že manžela vůbec nezajímá, a vše vyvrcholilo nevěrou.

Muzikant ženu údajně přistihl v pražském bytě s cizím mužem. Vyřešil to fackou – a manželství předem odsouzené ke krachu se definitivně rozpadlo. Ovšem hudebník měl námět k přemýšlení. Vždyť sám několikrát opatrně přiznal, že není až tak úzkostlivě věrný.

A že v jeho případě opravdu není jednoduché patřit jen jediné ženě – vzhledem k neobyčejnému množství fanynek. Najednou jako by stál na opačné straně a mohl se na vlastní kůži přesvědčit, jak je nepříjemné přistihnout svou legitimní polovičku v posteli s jiným.

A to byl konec hudebníkova druhého manželství. Tehdy to vypadalo, že i posledního. S budoucí třetí ženou, Alicí Jandovou (34), se muzikant seznámil, když koncertoval ve Valašských Kloboukách. Alice byla ještě dítě, bylo jí pouhých osmnáct.

50th KVIFF - musician Jiri Valenta, musician Martin Vajgl, musician Milan Broum, musician Petr Janda

Přestože protestovala, že Petrovo vystoupení už jednou viděla, nakonec se nechala svou sestřenicí přemluvit, a šla. Dnes je ráda, že to udělala – získala manžela a dvě krásné dcery. Tehdy na koncertě si jí Janda všiml, však se o to také snažila.

Dal jí své telefonní číslo. Jenomže dívka nevěřila, že je správné, a tak se ani nepokoušela zavolat. Již zmíněná sestřenice ale nevydržela a číslo vyzkoušela. Když uslyšela hudebníkův typický hlas, bylo po veškerých pochybnostech.

Ale nepředstavila se a rychle hovor ukončila. Alice dokonce telefon ihned vypnula, cítila se trapně. Co kdyby rocker volal zpátky? Jakmile přístroj znovu zapnula, zazvonil. Volal Petr Janda. Neztrácel čas a pozval mladičkou hezkou brunetku na večeři a na víno.

Bylo to jejich druhé setkání. Čas, kdy uzavřou manželství, byl však ještě na hony vzdálený. Čekalo je překonávání mnoha překážek. Jednou z nich byl i čtyřicetiletý věkový rozdíl. Po třech letech se rozešli.

Z velké části právě kvůli věkovému rozdílu, Petr rozhodl, že nechce mladé dívce ničit život. Ale šeptá se, že v rozchodu měla prsty i „bejvalka“. Podle některých zdrojů se Janda rozhodl pokusit se vzkřísit poničený rodinný život, vrátit se k exmanželce a k dceři.

Pokus skončil zoufalým nezdarem. Opuštěná Alice se v tomto pro ni smutném období rozhodla začít nový život, a to co nejdál, rovnou v Americe. Na rok tam odjela pracovat jako au-pair. Jejímu vztahu s rockerem jako by už zvonil umíráček.

Alice si dokonce našla za oceánem přítele. Ale jí i rockerovi se prostě stýskalo. Telefonovali si denně. Účty od telefonních společností si snad ani nebudeme představovat. V případě Alice trval rok pouhých sedm měsíců, déle totiž v cizině nevydržela.

Ostatně která žena by se okamžitě nevrátila, kdyby ji nápadník telefonicky požádál o ruku? Přesně to Janda udělal. Po baskytaristovi, který zrovna jel slavit konec roku do Mexika, poslal nevěstě snubní prstýnek.

8255-marta-jandova-miroslav-verner-rozarka-jandova-anezka-jandova-eliska-jandova-alice-jandova-petr-janda

Připravil jí v Čechách byt, auto a peníze, to aby na něho čekala, protože zrovna odlétal do Austrálie. O kterou ženu je takhle postaráno? Svatba se konala v červnu roku 2005 v Kutné Hoře. Termín si lstivý hudebník rezervoval už v prosinci.

Poprosil starostu, aby o obřadu neříkal ani vlastní manželce. Vlastně neměl jiné řešení, než si Alici vzít, nebo o ni přijít. Řekla mu totiž, že buďto se s ní ožení a budou mít dítě, anebo už ji neuvidí.

Dcery se narodily hned dvě: Anežka (7) a Rozárie (4). A stejně jako většina starších tatínků, Petr Janda si pozdní otcovství nemůže vynachválit. Konečně m na manželku a děti to nejcennější, tedy čas. V předchozích vztazích tomu tak nebylo, a tak to, co dřívějším rodinám nemohl dát, vrací té nejnovější: Alici, Anežce a Rozárce.

S manželkou si dokonale vycházejí vstříc. Zatímco Petr je ranní ptáče, Alice si ráda přispí. Rocker nechá mladou manželku podřimovat, a když má dobrou náladu, uvaří i oběd. Anebo ji pozve do restaurace. Ona zas pořizuje do domu stále nové a nové květiny.

Rocker si žertem stěžuje, že ani nemůže otvírat okna, jak jsou plná květin. Tomu se říká pohádkový život, nemyslíte? .

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...