Když srdce volá o pomoc

Jsou nepříjemné a neestetické; co hůře, mohou být známkou zdravotních problémů s dlouhodobými důsledky. Řeč je o otocích dolních končetin, břicha nebo dokonce plic. Právě ty jsou jedněmi z typických příznaků chronického srdečního selhání.

Může jít o onemocnění ledvin či jater, poúrazové stavy a špatně fungující štítnou žlázu nebo problémy se žílami či lymfatickým systémem. Jen málo lidí tuší, že otoky nohou mohou být i zásadním signálem, který vysílá nemocné srdce při srdečním selhání.

Také vás může zajímat ...

Nohy jako konve

Oteklé kotníky lidé často omlouvají dlouhým sezením či cestováním a letními teplotami. Na vině však může být selhávající srdce, které nedokáže správně přečerpat krev a udržet veškerou tekutinu v oběhu. Tekutiny se pak hromadí především v dolních končetinách.

Otok pasu není obezita

Zhoršující se srdeční selhání se projevuje i náhlým nárůstem hmotnosti a otokem pasu. Situaci má na svědomí hromadící se tekutina v dutině břišní. Může se tedy stát, že během jednoho týdne přiberete i více než dva kilogramy, ačkoli na jídlo nemáte pomyšlení. K tomu se může přidat nechutenství nebo nevolnost po jídle.

I plíce mohou otékat

Při onemocnění srdečním selháním otékají kromě dolních končetin i plíce, což se projevuje dušností. Tu začnete pociťovat nejprve při námaze, později i při běžných činnostech a v rozvinutém stadiu nemoci i v klidu.

Typickým příznakem je také dušnost vleže, která se zlepšuje, když se člověk posadí. V noci pak pomůže vypodložit záda polštáři.

Myslete na srdce

Mezi další příznaky srdečního selhání se řadí také únava, nadměrné bušení srdce a vyšší frekvence močení. Když není silné vaše srdce, nebudete ani vy. Ruku na srdce, staráte se o něj dobře?

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...