Když vás začne trápit revma

Bolest při každém pohybu

Revma trápí spoustu lidí ve vyšším věku.

Revmatickou artritidu (lidově revma) považuje většina lidí za onemocnění kloubů, ve skutečnosti jde však o vážné onemocnění imunitního systému, které postihuje nejen klouby, ale také další části těla (např.srdce, plíce nebo oči). Poškozuje tkáně a vyvolává chronický zánět.

Revmatická artritida je dlouhodobé onemocnění, které umí člověku zkomplikovat život, protože mu znemožňuje i běžné činnosti. Odhalit ji ale bývá obtížné. Příznaky mohou být podobné jako u jiných nemocí, mohou se objevit a pak zase zmizet. Stoprocentní diagnózu neurčí často ani laboratorní testy a na rentgenu se poškození ukáže až v pokročilém stadiu. Existují ale některé varovné signály, které nás upozorní na počínající problém.

Praskání a ranní ztuhlost

Máte pocit, že vám při pohybu v kloubech praská nebo vrže? To je jeden z prvních příznaků artritidy. Časem pak dochází ke zhoršení pohyblivosti. Zcela typickým projevem je ranní ztuhlost postiženého kloubu, což může poukazovat i na osteoartrózu (kloubní onemocnění postihující zejména lidi nad 50 let). U té však ztuhlost poleví většinou během 30 minut, kdežto ztuhlost způsobená artritidou trvá podstatně déle, někdy i převážnou část dne.

Symetrická bolest, která sužuje

Pacienti si také stěžují na bolesti kloubů, které obvykle zdůvodňují nadměrnou fyzickou námahou.
V takovém případě by ale bolesti po nějaké době odezněly, zde však přetrvávají déle než týden a často bývají symetrické. To znamená, že dotyčného bolí zároveň obě ruce, nohy, kolena či kotníky.

Brnění a mravenčení končetin

K dalším častým příznakům patří syndrom karpálního tunelu, který se projevuje bolestivým brněním a mravenčením v zápěstí a rukou (asi jako když se praštíte do brňavky). Potíže se obvykle zhoršují v noci. Při návštěvě lékaře je potřeba vždy uvést i další příznaky, jinak odejdete „pouze“ s diagnózou syndrom karpálního tunelu.

Anémie a obtížné hojení

Přibližně 20 procent pacientů s revmatickou artritidou trpí chudokrevností (anémií). K typickým průvodním příznakům patří hlavně únava, malátnost a abnormálně bledá pokožka. Anémii spolehlivě potvrdí až krevní rozbor. Především u mladších pacientů mohou signalizovat artritidu také obtížně se hojící zranění (třeba vyvrtnutý kotník).

Suché oči a podkožní bulky

Výjimkou nejsou ani oční problémy. Postiženým hrozí vyšší riziko tzv. Sjögrenova syndromu, což je autoimunitní onemocnění, které se projevuje sníženou tvorbou slin, poškozením slzných žláz a suchostí očí. Tyto potíže se objevují už v počátečních stadiích artritidy. Pacienti často hlásí také kožní příznaky – revmatoidní uzly. Ty svým vzhledem připomínají podkožní bulky velké několik milimetrů až centimetrů, které se většinou nacházejí poblíž postižených kloubů.
Kdy jsou klouby už v ohrožení?

Artritida zasahuje téměř všechny klouby. Pokud má pacient postižená kolena a kyčle, působí mu velké potíže i samotná chůze. Jsou-li zasažené klouby rukou, má problém i s obyčejným psaním.
Artróza ale může ochromit i bederní obratle nebo krční páteř. Mezi lidmi koluje mýtus, že tyto potíže se týkají jen starších ročníků. Bolavé a ztuhlé klouby se sice nejčastěji vyskytují mezi seniory (po 65. roce života má zničené klouby více než 70 procent lidí), ale klidně mohou potrápit i mladé lidi kolem dvacítky. Kolena se začínají hlásit kolem čtyřicítky a o pár let později se mohou přidat kyčle.

Proč vlastně klouby bolí?

Na vině je opotřebovaná chrupavka, která v kloubu funguje jako „těsnění“ a časem se ztenčuje.
Nakonec se úplně rozdrolí a odkryje kost. V tomto stadiu pacient prožívá přímo pekelnou bolest. Proto je třeba navštívit lékaře (ortopeda) už při prvních potížích. Předepíše vhodné léky, které pomohou obnovit zničenou chrupavku. V lékárnách seženete i různé masti, doplňky výživy ve formě tablet, injekcí či gelů, které vyživují chrupavku a léčí klouby, čímž pomáhají i od bolesti.

B
Analýza u lékaře pomůže zjistit, jaká místa jsou postižená.
Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

MOJE ŠŤASTNÁ HVĚZDA je připravena na stáncích každou středu. A s ní skutečný život populárních herců, zpěváků, moderátorů či jiných známých celebrit. Moje šťastná hvězda chce nabídnout jen to nejlepší. Nechybí recepty, horoskopy, zajímavosti, rady pro zdraví i krásu i soutěže o lákavé ceny. Časopis pravidelně zařazuje i bonusové několikastránkové přílohy, které jsou zdarma.

Komentáře

...