Ke druhé svatbě se nechala Jana Boušková přesvědčit až po nebezpečném pádu z koně!

Poté, co Jana přišla o prvního manžela, pomohl jí dávný ctitel.

Život uštědřil Janě Bouškové (64) několik tvrdých ran. Celkem třikrát do jejího života zasáhla smrt někoho z blízkých lidí. Ona sama naštěstí všechny nebezpečné situace přežila.

Dnes už mnoho lidí neví, že Jana Boušková (64) měla starší sestru Evu (+53). Ta byla stejně talentovaná a obě si byly hodně podobné. Měly společných více věcí: květen jako měsíc narození, fyzickou podobu i touhu po herectví. Prožily bezstarostné dětství. „Měly jsme se moc rády,“ vzpomínala Jana v jedné knize.

Také vás může zajímat ...

„Eva mi říkala Medvídku a mně se zase líbily její ruce, o které hodně dbala.“

Švagr neunesl rozvod a zabil se!

Zatímco Eva si šla za svým hereckým snem přímo, když studovala konzervatoř, Jana měla trochu odlišné plány. Nastoupila na gymnázium a chtěla se stát zubní laborantkou. Nepřestávala ale sledovat, jak si vede její starší sestra. Jednou se tak dostala i k hraní samotnému, když bylo třeba vypomoci. Zjistila, že tohle je vlastně to pravé, co chce dělat.

Vydala se tedy ve stopách Evy a rovněž šla studovat konzervatoř. Měla úspěch, postupně se objevovala v malých a pak i větších rolích ve filmech i v televizi. Eva později musela svoji nadějnou kariéru bohužel přerušit. Třikrát do života Jany Bouškové zasáhla v nejbližším okolí smrt a její starší sestra byla bohužel jednou z obětí.

Ještě předtím se ale zabil Janin švagr, divadelní režisér Ivan Weiss (+56). Toho si Eva vzala, ale manželství chtěla ukončit. „Jejich rozchod řešil svou smrtí,“ uvedla Jana.

„Eva ho našla a myslím, že se v ní stalo něco, co se už pak nikdy nedalo úplně vymazat nebo napravit.“

Původně neměla Jana hereckou profesi v plánu!

Na první pokus jí dobýval marně

V jedné ze svých prvních velkých rolí Jana poznala i stinnou stránku popularity. Lidé si herce často ztotožňují s postavou, kterou hraje, zvlášť když je to v ostře sledovaném seriálu. Celý národ v polovině 70. let sledoval osudy Ženy za pultem v podání Jiřiny Švorcové (+83). Jana hrála její dceru Michaelu, která se nechovala vždy vzorně. Vlastně byla spíš takovým nepříjemným frackem.

A Jana si tuhle roli pěkně odnesla. Chodily jí dokonce dopisy, že by si zasloužila pár facek. Nedostávala prý ani podpultové zboží u řezníka, jak byla do té doby zvyklá. „Pak jsem si to ale vyžehlila, protože to celé dobře dopadlo, a řezník mě vzal zase na milost,“ vzpomínala herečka. Tím, kdo se na ni v oné době určitě nezlobil, byl její osudový muž, Václav Vydra (62).

Jana ale tenkrát neměla zdaleka tušení, co pro ni Vašek bude jednou znamenat. Brala ho jen jako staršího spolužáka z konzervatoře, který je do ní marně zamilovaný. Dostávala od něho krásné dopisy a rovněž květiny za okno – tedy on je vlastně dostával její otec, protože Václav si ta okna popletl. Jana mu pak musela jasně dát najevo, že jediné, co může nabídnout, je kamarádství.

On se později oženil, Jana se vdala.

A právě v podobě prvního manžela zasáhla smrt do jejího života potřetí.

Nechybí ani v Ordinaci.

Krutá noční tragédie

Janě bylo jasné, že její kolega Petr Svojtka (+35) není jednoduchou osobností. Měl za sebou jeden manželský a jeden nemanželský vztah a v obou se stal otcem. Během studií se prý dokonce pokusil o sebevraždu. Miloval riziko a provokace. Trpěl depresemi a řešil to pitím alkoholu. Nic z toho ale Janu nevarovalo před možnými komplikacemi.

„Nezkoumala jsem, co má za sebou nebo že bych se měla něčeho bát,“ uvedla. Vzala si Petra po tříměsíčním chození – svatbu navrhl partner v podstatě náhodně, když projížděli kolem jedné pražské radnice. Vypadalo to, že štěstí Jany bude úplné, když zjistila, že je v jiném stavu. Na svět přišel syn. Jana doufala, že se v manželství Petr zklidní a nic už nebude bránit spokojené budoucnosti.

V květnu roku 1982 ale došlo k velké tragédii. Petr zahynul pod koly noční tramvaje za nikdy přesně nezjištěných okolností. Podle jedné verze byl natolik opilý že při vystupování nepoznal, když zamířili mezi dva spojené vozy.

Podle další neodolal své obvyklé zábavě jezdit na spřáhle – ale tentokrát špatně odhadl své možnosti.

Osudový muž Václav Vydra si na Janu počkal.

Pomohl jí vychovat i neteř!

O tom, že se stala mladou vdovou, se Jana dozvěděla druhý den ráno. Policisté, kteří Petrovu smrt vyšetřovali, nechali pouze vzkaz na dveřích, aby si přišla pro manželovy věci. Janě bylo tehdy pouze osmadvacet let. Právě v této kritické chvíli jejího života přišel ke slovu opět Václav Vydra mladší. „Když jsem ovdověla, hodil mi kamínek do okna, zašel na návštěvu.

Bylo nám fajn, a tak se zeptal, jestli ještě může přijít. Na Štědrý den 1983 přišel se psem Bonym a dárkem pro mého syna, a už neodešel,“ popisovala Jana, jak dávný ctitel získal její srdce. Protože synek už Václava znal z minulosti, herec si brzy získal chlapcovu přízeň. Skamarádili se a jednoho dne se malý Honzík dokonce zeptal, jestli může novému příteli své maminky říkat „táto“.

S tím samozřejmě Václav rád souhlasil, i když prý ho potom stejně Honzík oslovoval „Vašku“. Jana měla tedy na výchovu svého potomka ideálního pomocníka. A brzy k němu přibylo ještě jedno dítě, i když ne jejich vlastní. Sestra Eva už byla tehdy vážně nemocná a nemohla se proto starat o svoji dceru. Jana s Vaškem se neteře ujali.

Přáli si mít samozřejmě i vlastní dítě, ale skončilo to bohužel smutně. Po nečekaném kolapsu jednoho dne lékaři zjistili, že herečka byla v jiném stavu. „Myslela jsem, že mám žlučníkový záchvat, ve skutečnosti šlo o mimoděložní těhotenství. Za velkých bolestí jsem odehrála představení a krátce nato skončila v nemocnici,“ vzpomínala na další těžký zlom ve svém životě.

Po této události totiž už nemohla mít žádné další vlastní děti.

První manžel tragicky zahynul.

Skromná, ale krásná svatba

Ve Václavu Vydrovi našla Jana skutečně partnera na celý život, bezproblémového, klidného, hodného. Ne, že by občas neřešili nějaké běžné spory – herečka si musela například zvyknout, že její partner všude chodí pozdě. „Dřív mi vadil i nepořádek na jeho psacím stole, a dneska už ani to mi vůbec nevadí,“ konstatovala. Dlouhá léta spolu ale žili jako vdova a rozvedený muž.

Změnilo se to až po jedné nehodě. Václav vždy miloval koně a tuhle lásku k ušlechtilým zvířatům od něho převzala i Jana. Ráda na koni jezdila, ale jednou se stalo něco špatného. „Začala jsem jezdit i bez sedla a udělala jsem chybu, protože jsem chtěla začít cválat. Kobylka se zaradovala, udělala takových těch pár kočičích hřbetů a já se držela jenom hřívy,“ uvedla herečka.

Spadla, zlomila si čtyři žebra a když ležela v nemocnici, uvědomila si, že byla v ohrožení života. A protože nechtěla jednou odejít ze světa jako vdova, navrhla Václavovi, aby se vzali. Svoji druhou svatbu si Jana prožila ve skromném stylu, v malém kostele, pouze za přítomnosti faráře a dvou svědků – a s prstýnky, upletenými z trávy.

Po dvaadvaceti letech společného soužití už měla jistotu, že tenhle krok má smysl.

A tahle jistota platí dodnes!

Režisér ocenil její kuchařské umění.

Jako kuchařka dostala nejvyšší poklonu!

Herečky jsou tvůrčí osobnosti a tak bývají úspěšné i při vaření. Jana se v tomto směru může pochlubit jedním úspěchem. Režisér Oto Ševčík (+71) jí jednou vyprávěl o vepřových kolenech, které mu vařila maminka. „Povzdechl si, že taková už mu nikdo neudělá,“ vzpomínala Jana. „Vytáhla jsem z něj zásadní informaci, že je předtím nakládala.

Několikrát jsem je doma vyzkoušela, vychytala jsem postup a připravila mu je.“ Režisér byl nadšený a složil Janě poklonu – bylo to opravdu jako od maminky!

Jako sympatická pošťačka v seriálu Policie Modrava.

Nový domov našla u Slapské přehrady

Jana žila se svým osudovým mužem Václavem dlouhá léta v Praze, na smíchovském Janáčkově nábřeží. Okolnosti v podobě rekonstrukce domu je ale donutily uvažovat o změně. Nechtěli se stěhovat do nějakého provizoria, kde by zase nebylo nic jistého. Rozhodli se proto, že budou žít mimo Prahu. V Přestavlkách u Slapské přehrady našli domek, který bylo nutné přebudovat.

Pustili se do toho s chutí a odvahou a za pár let usilovného snažení se jim podařilo získat domov podle svých představ.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...