Kirk Douglas – Jak hadrářův syn uskutečnil americký sen.

O své Anne, manželce, přítelkyni a spřízněné duši, s níž žil od roku 1954 až do smrti letos v únoru, Kirk řekl: „Největším úspěchem mého života bylo, že jsem se s ní oženil.“

Snad měl štěstí, ale musel mu jít hodně usilovně naproti. Barvitě to Kirk Douglas popsal v knize Hadrářův syn. V den svého narození dostal jméno Isur Danielovič Děmskij – s nímž by díru do světa neudělal, později si je změnit bylo nutností. Jeho otec se narodil v Moskvě.

Také vás může zajímat ...

Pracoval jako koňský handlíř a překotný útěk do Spojených států mu bezesporu zachránil život, jinak by coby žid zahynul při kozáckých pogromech, stejně jako se to stalo bratrovi.

V Americe se pak živil jako hadrář.

Devadesát filmů

Poznávacím znamením hadráře býval trakař s veteší, píšťalka nebo silný hlas. Povolání to nebývalo nejčistší, většinou se na ně dali staří a neduživí lidé. A to z jednoho prostého důvodu – s řemeslem hadráře se totiž pojí i sněť slezinná, jež byla nejčastější příčinou jejich úmrtí. Hadráři sbírali hadry a cáry oblečení, často z nemocnic, které se pak používaly k výrobě papíru.

Nebylo pravděpodobné, že by syn někoho takového dobyl Hollywood. Leda by byl z oceli. Kirk, rodák z Amsterdamu ve státě New York, vyrůstal v bídě. Rodiče Heršel a Bryna, židovští emigranti z Gomelu, který leží na území nynějšího Běloruska, byli negramotní, kromě synka se snažili uživit také šest jeho sester.

„Byli jsme velmi chudí, vždycky jsem proto svým synům říkal, že mám na rozdíl od nich velkou výhodu: když žijete na úplném dně, nemáte už kam klesnout, můžete jenom stoupat. Ale kdyby byl můj otec slavný herec, nevím, co bych dělal, hrál bych třeba vodní pólo…“ říkával s úsměvem slavný herec. Od mládí mu učarovalo divadlo, box a řecko-římský zápas.

Absolvoval hereckou průpravu na Americké akademii dramatických umění v New Yorku a v roce 1941 se objevil poprvé na Broadwayi. Ještě než se stal hollywoodským idolem, odsloužil několik let u námořnictva v Tichomoří. Natočil kolem devadesáti filmů, vykouřil čtyři krabičky cigaret denně.

Jako jeden z nejslavnějších herců své doby měl odpovídající kamarády, mezi něž patřili Burt Lancaster (†80) či Laurence Olivier (†82), fotografoval se hned se třemi americkými prezidenty, Johnem F. Kennedym (†46), Jimmym Carterem (95) a Ronaldem Reaganem (†93), přičemž Kennedy byl jeho blízký přítel.

Šeptá se, že se v jeho ložnici vystřídaly stovky žen a některé z nich měly zvučná jména, například Marlene Dietrichová (†90) či Joan Crawfordová (†73).

Touha po nezávislosti ho vyprovokovala k tomu, že v roce 1955 založil vlastní produkční společnost Bryna Productions, která se podílela na vzniku několika významných historických a protiválečných velkofilmů, v nichž vytvořil hlavní role (Stezky slávy, Vikingové, Pekelník, Spartakus).

Třikrát byl nominovaný na Oscara, a to za snímky Šampion, Město iluzí a Žízeň po životě, ocenění ale nezískal. Filmová akademie ho vyznamenala až v roce 1996 za celoživotní dílo. S první manželkou Dianou Dill (†92) měl dva syny, Michaela (75) a Joela (73). Když bylo Michaelovi, dnešnímu slavnému herci, sedm let, Diana požádala o rozvod.

Kirk byl velkým sukničkářem a žádné manželství na světě mu v této činnosti nemohlo zabránit. Chlapci nesli rozvod velice těžce, za otcem pravidelně jezdili do Hollywoodu, chyběl jim. Diana později vzpomínala, že se Michael herectví zprvu bál, měl pocit, že navždy zůstane v otcově stínu. „Bylo pro něj děsivé dívat se na plátně na otce,“ konstatovala.

„Byl tak silná a dynamická osobnost, že Michael nevěřil, že by se mu mohl někdy vyrovnat.

“ K tomu Michael Douglas podotýká: „Otec byl filmová hvězda – a teprve pak otec.“

Ann byla zjevení

V době, kdy už si Kirk začínal myslet, že ženy jsou stejné, jedna jako druhá, se objevila producentka Ann Buydens (100), a byla pro něj zjevením. Anne mi pomohla vypořádat se s tolika složitými věcmi,“ popsal po letech toto manželství. Vzali se v roce 1954, narodili se jim Peter (64) a Eric (†46), ten však zemřel na předávkování drogami.

„Není nic, co by tátu zastavilo nebo zlomilo, má v sobě tolik síly,“ obdivoval Kirka syn Michael. Kirk Douglas navždy opustil filmový svět letos 5. února. Vzhledem k jeho věku to bylo nevyhnutelné, ale přesto zpráva zaskočila a zarmoutila všechny, nejvíce rodinu a Hollywood. Milovaná žena Ann bděla u manželova lůžka do poslední chvíle.

Herec byl idolem především čtyřicátých až šedesátých let minulého století, ale byl v tak skvělé kondici, že se na filmovém plátně objevoval i ve vysokém věku.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...