Klíč ke svěžímu dechu

Nevábný odér z úst může potrápit každého. Pokud si ale pravidelně čistíte zuby a přesto se od vás lidé často odvracejí, je čas rychle s tím něco udělat.

Zápach z úst, odborně také halitóza, může mít celou řadu příčin. Špatnou ústní hygienou počínaje, až po mnohem závažnější nemoci trávicího ústrojí.

Také vás může zajímat ...

Ráno je to normální

Když váš dech nevoní po ranním probuzení, není důvod k obavám. Příčinou je nedostatečná produkce slin. Ty za normálních okolností omývají dutinu ústní a tím ji i čistí. V noci je však jejich sekrece snížená až o 90 %, ústa vysychají a tak vzniká zápach. V tomto případě však stačí ráno zuby důkladně vyčistit a je po problému.

Myslete na jazyk

Halitóza se objevuje převážně jako následek špatně vyčištěného chrupu, při kterém se v mezizubních prostorách rozkládají zbytky jídla a při tom vznikají sloučeniny síry. A ta, jak známo příšerně páchne. Následuje zánět dásní, parodontóza, pokročilé stadium zubního kazu. Zapáchat může i povlak na jazyku. Na ten platí škrabka na jazyk.

Se sacharidy obezřetně

Dalšími příčinami nevábného dechu může být také konzumace aromatických potravin, jako např. cibule, česnek nebo některé druhy sýrů, dále pití kávy či alkoholu. Negativní vliv má i pravidelné kouření. Někdy za to mohou i některé léky, například antibiotika. Nadbytek cukru zase podporuje množení kvasinek a tvorbu povlaku na jazyku.

Jak s odérem zatočit?

Různé tabletky, žvýkačky, ústní spreje a vody, zvláště ty s obsahem chlorofylu, jsou spíše doplňkem k osvěžení dechu, protože příčinu neřeší. Prvním krokem ke svěžímu dechu by měla být perfektní hygiena dutiny ústní.

Jak na to vám poradí nejen váš zubní lékař, ale především dentální hygienista. Mimo jiné pomůže s výběrem a používáním dentálních pomůcek včetně mezizubního kartáčku, který je pro důkladné čištění nezbytný.

Pokud ani poté problém neustane, vyhledejte praktického lékaře, který vám pomůže zjistit, zda není na vině například nemoc trávicího ústrojí, ledvin či cukrovka.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...