Koktáte nebo zadrháváte?

Bojujte dechem a plaváním Stručně lze koktavost charakterizovat jako poruchu plynulosti řeči.

Jejím projevem je opakování částí nebo celých slov, prodlužování hlásek, třes či napětí v obličeji. Tito lidé mají většinou strach ze slovního projevu a snaží se mu vyhnout. Obvykle ale nekoktají při zpěvu, či pokud mluví jen sami pro sebe. Okolí by se mělo snažit poskytnout tomuto jedinci co nejvíce pochopení a trpělivosti.

Jak s tímto člověkem mluvit?

Není vhodné věty dokončovat či doříkávat započatá slova. Při kontaktu s člověkem trpícím koktavostí udržujte oční kontakt, aby byl patrný váš zájem o sdělení. Nepřerušujte a nevstupujte do jeho slovního projevu. Sami mluvte zřetelně a pomalu. Nedávejte najevo netrpělivost. Snažte posílit pocit tohoto člověka, že je dobrý v jiných oblastech, posilujte jeho sebehodnocení.

Také vás může zajímat ...

Je na místě, aby se zadrhávající člověk při mluvě soustředil na dýchání. Koktání je často způsobeno špatným zacházením s dechem. Před mluvením by se měl nadechnout a spolu s výdechem začít mluvit. Dech lze vylepšit pomocí jógy nebo plaváním. Obojí přispívá k plynulosti řeči.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...