Konec podzimu je tady

Trávník ještě pořád roste, i když pomaleji, ale keře a ostatní dřeviny opadávají. Letničky spalují první mrazíky a úroda už je sklizena a uskladněna. Zahradu je třeba pečlivě připravit na zimu.

Jakkoliv se nám to nelíbí, během podzimu je stále nutné trávník pravidelně sekat, a to do té doby, dokud roste, obvykle do konce listopadu. Při posledním sekání pak nastavte výšku trochu víc, trávník nejlépe přezimuje mírně obrostlý.

1. Posekanou trávu odkliďte, aby porost pod ní do jara posílil. Spadané listí, větvičky a další nečistoty organického původu pečlivě shrabte a uložte na kompost.

2. Po sklizni záhony očistěte od zbytků rostlin a připravte je na zimní odpočinek, aby zregenerovaly. Těžší půdy zryjte pomocí rýče, u lehčích stačí prokypření speciálními rycími vidlemi. Nakypřením půdy zlepšíte její strukturu i přísun živin a také omezíte výskyt škůdců včetně španělských plzáků, kteří do půdy kladou vajíčka.

3. Po zrytí nechte záhony pár dní odpočinout, poté pomocí železných hrábí rozbijte hroudy a zeminu urovnejte. Stejně jako u trávníku se vyplatí záhony pohnojit.

4. Z květinových záhonků odstraňte letničky, trvalky seřízněte a k choulostivějším rostlinám, jako jsou například růže, nakopčete zeminu.

5. Vysaďte proto cibulky bledulí, modřenců, krokusů a dalších druhů, osázet můžete i nádoby s rostlinami k rychlení. Z keřů a okrasných stromů odstraňte poškozené části. Druhům, které vyžadují zimní ochranu, přikryjte paty chvojím, zeminou, listím a podobně.

6. Vypusťte sudy a nádoby na dešťovou vodu, uzavřete venkovní rozvody vody a vypusťte je, stejně jako čerpadla. Pod vlivem mrazu by vše mohlo popraskat, protože zmrzlá voda zvětšuje svůj objem.

7. Vodní rostliny, které mohou zůstat během zimního období v zahradním jezírku, je vhodné přendat do místa s větší hloubkou. Tropické druhy (a rostliny z mělkých jezírek, která promrzají) je nutné přenést do zimoviště ještě před příchodem mrazů.

8. Vypněte také filtrační systém, kompletně ho vyčistěte a zazimujte. Celý systém dokonale odvodněte, aby v zimě nedošlo k poškození technologie mrazem.

9. Je nejvyšší čas přenést na světlé stanoviště bez mrazu balkónové rostliny citlivé na mráz, např. oleandry, mračňáky, fuchsie, durmany atd. Je možné odebírat řízky z muškátů a jiných balkonovek, které ještě dokvétají. Ze zahrady sklízíme nemrazuvzdornou keramiku, která by mrazem mohla popraskat.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...