Konvalinková a Kaiser: Tolik lásky, až se to nedalo vydržet!

NAĎA KONVALINKOVÁ (65) a OLDŘICH KAISER (61) se seznámili na divadelní premiéře.

Pak se líbali celou noc. Říkali jim Romeo a Julie. Dětství herečky Nadi Konvalinkové (65) bylo jako z pochmurného románu. Rodačka z Prahy vzpomíná na dětská léta nerada, není divu. „Takhle ublížit dítěti se prostě nemá,“ prohlásila, když vzpomínala na to, jak vyrůstala.

Svěřila se, že se sestrou Ljubou těžce nesly rodičovské hádky, které slyšely v noci, když ležely v postýlce. Rodiče se rozvedli, když bylo Nadě pouhých deset let. Naďa s Ljubou se pak na nějakou dobu ocitly v dětském domově.

A jako by to nestačilo – v „děcáku“ obě dívky poznaly, co je to šikana. Dokonce je tu zamykali do koupelny. Sestry byly tak vyděšené, že si domluvily společný útěk, který uskutečnily. Zpátky je, plačící, přivedli policisté.

Také vás může zajímat ...

Nebýt Ljuby, Naďa by snad dětsví nepřežila. Sestra jí byla tou největší oporou. Paradoxně, když se Ljuba narodila, Naďa žárlila. Měla pocit, že miminko si pro sebe zabralo jak její postýlku, tak milovanou maminku.

Až po letech se přiznala, že měla plán: Praštit sestru pánvičkou. Naštěstí si to rozmyslela. Na rány osudu se dnes dívá s nadhledem. Tvrdí, že osud nás vede tak, abychom se dostali přesně tam, kam potřebujeme.

Je přesvědčena, že zdánlivé trápení ji posunulo dál. Dnes je za to svým způsobem i vděčná. Mládě si podle ní musí trochu nabít ústa, a proto se to stalo i jí. Možná poněkud brzy, ale za to zmoudření to stálo.

mozna prijde i kouzelnik_CT

A tak zkušenost z dětství, kdy se kvůli rozvodu rodičů dostala na rok do dětského domova, dnes nijak nedramatizuje. Říká, že to vlastně byla jen chvilka. Dodává, že tehdy všechno dobře dopadlo, s oběma rodiči se i po rozvodu stýkala a babička ji i sestru Ljubu vychovala tak, že si nemá nač stěžovat.

O této smutné životní epizodě začala mluvit zejména proto, že pomáhá pěstounským rodinám. Tedy těm rodinám, jež si vezmou domů děti, které rodiče dají do ústavu s tím, že nedovolí adopci. Jen ten, kdo v dětském domově pobýval, si dokáže představit, jakou výhrou je pro tamní dítě běžná, dobře fungující rodina.

Zajímavé je, že Naďa Konvalinková si jako malá holčička nikdy nemalovala, že bude herečkou. Odmala však ráda recitovala básničky anebo nahlas četla. Chodila do školního dramatického kroužku, kde si učitelka všimla jejího velkého hereckého talentu.

Navrhla dívence, ať se přihlásí na hereckou školu. To udělalo radost babičce, která Naďu vychovávala. Naďa a Ljuba byly zprvu proti tomu, aby žily u babičky, chtěly být s mámou. Babičce je přidělil soud. Později dívenky pochopily, že babička je anděl.

Honza malem kralem_filmove studio Barrandov

Naučila je domácí práce, vařit a šít. Kvůli tomu, aby vnučky uživila, si našla dvě zaměstnání. Pro děvčata se doslova obětovala. Ostatně starat se o dvě dospívající holky nebylo pro ni, protože už byla v pokročilejším věku, právě jednoduché.

Naštěstí se dožila Nadiných hereckých úspěchů a chodila pak pyšně na každou premiéru. Naďa se na pražskou DAMU dostala napoprvé. Vzpomíná, že mívala tendence mluvit potichu a polykat koncovky, což je na divadelních prknech nepřípustné.

Dodnes si vybavuje, jak si režisér před premiérou hry Úplně normální zázrak rval vlasy a volal: „Jestli ta Konvalinková nebude mluvit nahlas, premiéra nebude!“ Herečka tehdy měla říci: Miluju tě.

Ale ona to říkala tiše, připadalo jí to přirozené. Teprve když to zařvala, bylo to správně a režisérovi spadl kámen ze srdce. V Městských divadlech pražských došlo k osudovému seznámení s životní láskou, charismatickým hercem a rodákem z Liberce Oldřichem Kaiserem (61).

Stalo se to na premiéře divadelní hry Mladý muž a bílá velryba v Rokoku. Byla to láska na první pohled. Líbali se až do rána, a tak jim v divadle nikdo neřekl jinak než Romeo a Julie. Herečka Květa Fialová, velká kamarádka Nadi Konvalinkové, mladší kolegyni několikrát starostlivě kladla na srdce: „Naděnko, tohle není muž pro tebe.

Oldřich KAISER, Naďa KONVALINKOVÁ

“ A ani to nemusela říkat – i k smrti zamilovaná Naďa hned zpočátku vycítila, že její milý není muž stvořený pro rodinný život. Několikrát se rozešli – a zase sešli. Oldřich se líbil ženám a rád bavil společnost, nicméně jeho nastávající se domnívala, že se to po svatbě třeba nějak upraví k její spokojenosti.

Kaiser ovšem měl duši šaška a klauna, což by nezměnil ani pánbůh. Když se narodila společná dcera Karolína Kaiserová (33), Oldřich Kaiser a jeho nejlepší kamarád Jiří Lábus (66) zaslali šťastné mamince Nadě do nemocnice blahopřejné telegramy podepsané tehdejšími čelnými politiky, například Leonidem Brežněvěm (†75), Gustávem Husákem (†78) anebo politicky silně angažovanou herečkou Jiřinou Švorcovou (†83).

V nemocnici zavládlo zděšení a personál znatelně ochladl, s herečkou téměř nikdo nemluvil. Teprve když se objevil Jiří Lábus a lstivě vyzvídal, zda náhodou nepřišly paní Konvalinkové nějaké telegramy, zdravotníci si uvědomili, že šlo patrně o recesi.

Kdyby existovali rytíři, byl by určitě byl jedním z nich – myslí si o Kaiserovi Naďa Konvalinková. Pokud je střízlivý, což není v poslední době často, hraničí podle kritiků jeho herecké a především komické výkony s genialitou.

8809-oldrich-kaiser-karolina-kaiserovab

Například režisér Jiří Menzel ho považuje za nejlepšího herce současnosti. Nejvíc v něj věří Naďa Konvalinková, navzdory tomu, že si s ním během dvaceti pěti let soužití prošla leckdy peklem. Vidí v něm totiž génia.

Dostal podle ní do vínku nesmírně mnoho – kdyby zpíval, byl by geniálním zpěvákem, kdyby tančil, byl by fantastický tanečník, kdyby hrál na nástroj, byl by vynikající muzikant, a jako herec je nesmírně nadaný.

Zkrátka té geniality dostal do vínku tolik, že se mu čehosi bolestně nedostává – talentu ke spořádanému životu. Z Národního divadla odešel v roce 1999 kvůli problémům s alkoholem raději sám. Trpělivost s ním ztratili v roce 2004 i v Divadle bez zábradlí a o šest let později v Ungeltu.

V devadesátých letech minulého století spělo totiž jeho manželství k definitivnímu zániku a Oldřich se stal alkoholikem na plný úvazek. Láska jeho ženy, nyní již bývalé, je však bezedná. To, co po Oldřichově boku vydržela, se nedá popsat.

Vzpomeňme, jak skočil na záda strážníkovi a vykřikoval, že je klíště, případně jak zapomněl malou dcerku u benzinové pumpy – odjel bez ní. Naďa Konvalinková byla svatá a vydržela to neuvěřitelných pětadvacet let.

Dodnes je přesvědčena, že ji tento vztah obohatil, je za něj vděčná. Tvrdí, že to, že se s Oldřichem potkali, určitě mělo svůj důvod. Bylo to osudové. Nyní už vzpomíná jen na to dobré. Zaručeně se v manželství nikdy nenudila.

Kaiser byl zábavný a pohledný muž. „Myslím, že jen málokdo se v životě nasmál tolik, jako já,“ uzavírá bývalá žena slavného herce. .

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...