KOUPETE SE V NOCI VE VLASTNÍM POTU?

Stává se vám, že se probudíte uprostřed noci a jste doslova zbrocená potem? Co se to děje s vaším tělem, když se v noci nadměrně potíte? Může jít o špatnou kombinaci léků, ale i o projev vážného onemocnění. Poradíme vám.

Je to, jako byste seděli v sauně. Tomu také odpovídá naše oblečení na spaní, které bývá vlhké, někdy ale přímo promočené. Výjimkou není ani propocený polštář nebo peřina, které je v noci zapotřebí několikrát převrátit a úplně mokré pyžamo převléci za suché. Na vině může být příliš tlustá pokrývka nebo teplé věci na spaní vyrobené z nevhodného materiálu.

Také vás může zajímat ...

Za nadměrné noční pocení – hyperhidrózu – ale může také například nerovnováha ženských pohlavních hormonů (estrogenu).

Potní žlázky lze vyplnit botoxem.

Sny za to nemůžou

Extrémní pocení v noci není ničím neobvyklým, naopak bývá poměrně časté. Zpotit se můžete i tehdy, pokud vás kvůli vlastním problémům – ať už soukromým nebo pracovním, pronásledují dramatické sny, nebo naopak nespavost vyvolaná obavami. Noční pocení se netýká vždy jen nějaké věkové skupiny. Přesto se jeho příčiny mohou lišit.

U žen je nejklasičtější příčinou nočního pocení nízká nebo kolísavá hladina hormonu estrogenu. K tomu dochází většinou při menopauze, při užívání antikoncepce, nebo v produktivním věku u žen po porodu.

Ve všech těchto případech se mění hladina estrogenu v těle, což může mít za následek buď mírné, nebo i velmi silné pocení, kdy má člověk i propocené oblečení.“ Přestaňte se trápit Bohužel tento problém vyvíjí větší tlak na nadledvinky, kde jsou stresové žlázy. To může vést k únavě, depresi a přibývání na váze. Proto se doporučuje navštívit lékaře a podstoupit krevní testy.

Lékaři většinou nasadí na problém speciální hormonální kůru. Na vině nočního pocení ale mohou být i užívané léky, u 22 % lidí tento problém způsobují hlavně antidepresiva. Proto je vhodné společně s lékařem zvážit výměnu užívaných léků za jiný typ léčiv.

Příčinou nadměrného nočního pocení může také být nízká hladina cukru v krvi, kterou trpí i lidé užívající inzulín nebo jiné léky na cukrovku.

Někdy pomůže botox

Na vině ale může být i zcela jiný jev, konkrétněji přímo nadměrné pocení (či potivost), odborně označované jako hyperhidróza. Lidé trpící tímto problémem se obvykle potí na jednom konkrétním místě, zatímco zbytek těla zůstává suchý. Mezi nejčastější místa patří dlaně, nohy, podpaží, anebo hlava. Tento problém se řeší většinou užíváním léků, nebo vstříknutím botoxu do problematických partií.

Pokud trpíte hyperhidrózou, nepotíte se jen v noci, ale prakticky neustále.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...