Kouzla Svatojánské noci

V období, kdy slunce dosáhne na obloze svého vrcholu a jeho paprsky dopadají kolmo na obratník Raka, začíná letní slunovrat. Právě tento den je v roce nejdelší a noc nejkratší a na severní polokouli začíná astronomické léto.

S jeho počátky bývala v minulosti spojována řada tradic, kterým naši předci svorně holdovali. Dnes už bohužel tyto lidové obyčeje upadají v zapomnění, stále se ale ještě najdou místa, kde se slaví pověstná Svatojánská noc.

Také vás může zajímat ...

Očistný oheň

Svůj název dostala po příchodu křesťanství do našich zemí. Byla pojmenována po svatém Janu Křtiteli. Naši předkové věřili, že právě tato noc, která spadá na 23. a 24. června, má magickou moc.

Protože slunce začalo po jejím skončení vždy slábnout, zapalovaly se o Svatojánské noci velké ohně, které měly slunci dodat více síly, aby přinášelo úrodě co nejdelší užitek.

Lidé kolem nich pak tančili, zpívali a také je přeskakovali, protože věřili v jejich očistné vlastnosti. A dodržovaly se i další rituály.

Devatero kvítí

Svobodná děvčata o Svatojánské noci trhala v naprostém tichu devět bylin, které představovaly růže, kopretina, smolnička, chrpa, rozchodníček, čičmundíček, mateřídouška, zvonek a fialka, a dávala si je pod polštář, aby se jim ve snu zjevil jejich vyvolený.

Věncem z devatera kvítí se pak zdobila jedle, která sloužila jako základ velkého ohně a některá děvčata ohněm také věneček prohazovala. Pokud ho nějaký mládenec chytl, měl být jejich vztah trvalý a věrný.

Hledání zlatého kapradí

O Svatojánské noci se smělo dělat vše, co se jindy nesmí. Skupinky dívek a kluků se proto vypravovaly do lesů za dalšími kouzly a hledali například kvetoucí zlaté kapradí, které pomáhalo otevřít skálu či zemi a odkrývalo poklad.

Byl to však nelehký úkol, protože kapradí údajně rozkvétalo jen o půlnoci a muselo být zachyceno do bílých šatů právě v moment, kdy opadávalo. Má mě rád, nemá mě rád I tradice, kdy dívky otrhávaly lístky kopretiny a říkaly při tom říkanku „Má mě rád, nemá mě rád…“ má původ v oslavách Svatojánské noci.

Tradovalo se, že před východem slunce v den svatého Jana má děvče utrhnout na louce kopretinu a během vytrhávání lístku opakovat slova: statek, chalupa, zahrada, mlýn. Podle toho, které slovo zbylo na poslední okvětní lístek, si daná dívka našla partnera s tímto majetkem.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje sladké tajemství

Moje sladké tajemství je jedinečný časopis pro ženy, které se zajímají o aktuální dění v českém showbyznysu. Přináší strhující a poutavé novinky i zprávy ze života slavných osobností a odhaluje jejich skrytá tajemství. Je určený pro čtenářky hledající nápadité a zároveň oddechové čtení, u kterého si chtějí odpočinout od svých každodenních starostí. Velkou předností časopisu je důraz na obrazovou stránku a stručnost pikantních článků, které jdou doslova na dřeň příběhu.

Komentáře

...