Krakonoš, který neuměl řídit

Říkal, že věří v osud. Že mu kdysi všechno předpověděla kartářka. To, že z něj nebude vzpěračský šampion, ale uznávaný herec. Že mu v soukromí štěstí nepokvete. I to, že podzim života stráví v nemocnici.František Peterka se prý tenkrát zmohl jen na otázku: „A to tam taky umřu?“

V našich dětských letech patřil mezi naše oblíbence. Jak ten si dokázal poradit z proradným Trautenbergem a coby král hor Krakonoš se staral o to, aby dobro vítězilo nad zlem!

Také vás může zajímat ...

V té době jsme ještě netušili, že stačilo málo a jméno František Peterka (1922–2016) bychom spíše slýchávali v pořadu Branky, body, vteřiny.Jako kluk měl totiž namířeno na jiná než divadelní pódia. Chtěl se stát mistrem vzpěračem a s činkou nad hlavou dobýt svět.

Na konzervatoř ho přihlásila sestra

V rozhodující chvíli do Peterkova osudu zasáhla jeho sestra.Ta svého, od přírody introvertního bratra přihlásila na konzervatoř. A ačkoli ho hned na první pokus vzali, neudělala mu zrovna radost. „Byl jsem slušný recitátor, to ano.

Ale herectví mě dlouho nebralo,“ vzpomínal později.Bylo to na jeho školních výsledcích ostatně vidět. Třikrát to dotáhl až k opravným zkouškám, kde se ale (vždy po brilantním výkonu) zachránil před propadnutím a následným vyhazovem.

A místo olympionika tu byl herec.

Krakonoš z Krkonošských pohádek.Možná Peterkova nejslavnější role, i když poznat ho v ní nedokáže každý.

Krakonoš a nekuřák? Tu máš dýmku!

Jestli něco provázelo Františka Peterku celým životem, pak to byl jeho nekonečný smysl pro humor. Snad s každou svou filmovou či televizní rolí měl spojenou nějakou veselou historku.

Například na natáčení Krkonošských pohádek se málem naučil kouřit. To, že ke Krakonošovi patří dýmka, nerozporovali ani odpůrci nikotinu. A tak musel sportovec Peterka báňat jako slušná fabrika.

„Navíc jsem se během natáčení skoro vůbec nevyspal,“ stěžoval si naoko.Vzhledem k vytíženosti herců se totiž natáčelo po nocích a na něj tudíž čekalo pravidelné pendlování na trase Liberec – Barrandov a zpátky.

Na kriminálníka se připravoval v hospodě

Když se připravoval na roli předčasně propuštěného trestance Makovce v komedii Příště budeme chytřejší, staroušku!, chodíval se inspirovat do liberecké nádražní hospody.

Občas tam totiž dorazil skutečný bývalý vězeň, syn kulisáka z místního divadla. Peterku znal a hned se k němu také hlásil.

A zatímco ostatní mysleli, jakou službu oblíbenému herci poskytnou, když od něj bývalého mukla odeženou, budoucí filmový vězeň pečlivě sledoval každé slovo a mimiku nic netušícího pokusného králíka, aby pak vše dokonale přenesl na filmové plátno.

Zvlášť pyšný byl prý na to, jak dokázal napodobit trestancův obhroublý hlas.

Takovou škodolibost nedokáže zahrát každý. S Ivou Janžurovou v komedii Zítra to roztočíme, drahoušku!

Po srážce s autem tři roky v nemocnici

Jen jedno se během svého života nenaučil. Řídit auto. Nijak zvlášť po tom ani netoužil, ale ve filmu Chlap jako hora se po něm žádalo, aby usedl za volant.Vyrazil tedy na rychlou nalejvárnu do místní autoškoly.

Jenže narazil. Místní instruktor totiž nepochopil zadání. Místo toho, aby naučil Františka Peterku „jako“ řídit, mu dlouho vnucoval absolvování kompletního kursu.

Nakonec se dohodli a herec mohl splnit literu scénáře a několik metrů opravdu řídit auto. Možná v té nechuti stát se řidičem bylo něco osudového. Byla to právě šoférka auta, která splnila další část dávného kartářčina proroctví.

Po nehodě se musel podrobit více než čtyřem desítkám operací a dokonce mu hrozilo, že mu rozdrcenou nohu budou muset amputovat. V nemocnici strávil tři roky života.

Nechtěl ze světa odejít úplně sám

S oblibou říkal, že aspoň byl mezi lidmi.Vrátil se totiž do prázdného bytu. Jak prorokovala kartářka, vztahy mu nevyšly.Bývalá manželka Miluše Homolková za ním občas dorazila na návštěvu, někdy přinesla exmanželovi i něco k snědku.

A hlavně, zachránila ho ve chvíli, kdy krátce po návratu ze špitálu spadl a zlomil si nohu v krčku.A zamířil opět do nemocnice. Poslední týdny svého života prožil v hospicu.

I toto stěhování si dokázal vysvětlit.Chtěl poslední chvíle svého života prožít ve společnosti, mezi lidmi.Nechtěl odejít do nebe nad Krakonošovou zahrádkou úplně sám.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Staré dobré časy

V pestré nabídce měsíčníku STARÉ DOBRÉ ČASY čtenáři najdou vzrušující příběhy ze soukromí českých i zahraničních hereckých a pěveckých legend nedávné minulosti.

Komentáře

reklama