Královna minisukní a mužských srdcí si vybrala Petra Spáleného

Seznámili se na koncertě PETRA SPÁLENÉHO (73).

Jeho budoucí žena MILUŠKA VOBORNÍKOVÁ (67) si přišla poslechnout, jak hraje skupina Apollobeat. Na dětství, které strávila ve vesničce Krpy u Kropáčovy Vrutice na Mělnicku, vzpomíná ráda. Krpy tehdy bývaly odříznuté od světa, a tak její maminku k porodu vezli na žebřiňáku.

Dědeček v obci čtyřicet let působil jako řídící učitel, staral se o tamní kulturní život. Možná právě po něm Miluška Voborníková (67) zdědila hudební vlohy. Zajímavé je, že psal také texty k dětským písničkám, které se zpívají dodnes.

Na repertoáru je mívala i Miluška, zpívala je pokaždé, když koncertovala pro nejmenší posluchače. Popěvky Kočka leze dírou nebo Tancovala žížala na zahrádce polku pocházejí právě z dílny jejího dědečka.

Také vás může zajímat ...

Později se Miluška s rodiči přestěhovala do Prahy. Snila o tom, že bude baletkou, byť třeba jen někde ve sboru, a balet také řadu let tvrdě trénovala. Neměla však zrovna závratné sebevědomí a ani se nepokoušela dostat na konzervatoř.

Rodiče si navíc představovali budoucnost své dcery jinak, poslali ji na střední zdravotnickou školu. Studium ji nebavilo, nikdy se prý nenaučila ani píchnout injekci, svůj čas raději věnovala zpěvu. Vystupovala na odpoledních čajích i na plesech, takže se doma pomalu začali smiřovat s tím, že z ní bude zpěvačka, nikoli ošetřovatelka.

Když si coby šestnáctiletá poprvé stoupla k mikrofonu, bylo jasné, že našla svůj svět. Cestu vzhůru odstartoval konkurz do divadla Semafor v roce 1968. V té době hledali zpěvačku k Nadě Urbánkové (77) do hry Večer pro otrlé aneb Pět Pupáků.

Miluska Vobornikova

Osmnáctiletá nápadně krásná dlouhovláska se tehdy ještě oblékala poněkud staromódně a cudně, a tak se na konkurz dostavila v delších pletených šatech šedivé barvy, k nimž si obula nenápadné boty bez podpatků.

Nenalíčila se. Řekla si, že divadelníci budou přece posuzovat její zpěv, nikoli vzhled. Podle všeho posuzovali obojí, protože tahle dívka by byla krásná i v pytli. Přijali ji, ač si vlastně nikdy příliš nevěřila.

Zaujal je její zastřený hlas i nevšední půvab. V divadle ji nazývali: něžný kvítek našeho ústavu. Pánové Jiří Suchý (85) Miroslav Šimek (†64) a Jiří Grossmann (†30) se shodli na tom, že nadále bude dívka vystupovat pod zdrobnělým jménem Miluška, protože „Miluše spadne leda do nůše“.

Grossmann pro ni brzy složil první hit, Pupákovu píseň lásky. Určitě si ale vybavíte i další písničky Gimi det ding, V Čibu je bál nebo Baletka Lenka, které vznikly v dobách její největší popularity.

Rodiče si na profesi dcery nakonec zvykli, odpustili jí, že kvůli Semaforu nedokončila střední zdravotnickou školu, a po představení ji oddaně vozili domů v rodinném trabantu.

Tradovalo se, že má nejdelší nohy v Semaforu. Protože si jako malá nade vše přála být baletlou a měla nacvičené všechny ty ladné pohyby, které byly na jevišti nezbytné, dokázala sladit tanec se zpíváním.

Muži z ní šíleli. Ona měla v té době jiné starosti. Bála se Nadi Urbánkové, po jejímž boku vystupovala. Naďa byla velká hvězda, Milušku to stresovalo, bála se, že se nad ní bude slavná kolegyně povyšovat.

Naďa však byla hodná. Naučila Milušku, jak se má líčit i oblékat. Zakázala jí nosit dlouhé sukně a vymýšlela pro ni nezvyklé módní variace, což byl například slaměný klobouk, k tomu lýkové kozačky a zelená sukně.

Prý aby si Milušky lidé všimli. Nejvíce si Milušky všímali muži. Láska k této krásce stála například herce Jiřího Hrzána téměř život. Nadbíhal jí v době, kdy natáčel Ženu za pultem. Lehkomyslný milovník výšek šplhal k Miluščinu oknu, jenomže spadl z obrovské výšky na beton.

Přítomní se domnívali, že si pro něj přijede pohřební vůz, Hrzán přitom utrpěl jen šrámy. Ten největší na srdci, protože dlouhonohá dlouhovláska v té době už milovala jiného: Petra Spáleného (73). Mělo to háček: byl ženatý s Pavlínou Filipovskou (75), vychovávali dvě dcery, Pavlínu (46) a Johanu (42).

Pavlina Wolfova

Petr byl křtěný Vltavou, narodil se v Praze, odmala rád poslouchal maminku, jak hraje na klavít. Ostatně i starší bratr Jan (74), skladatel a textař, má dodnes k hudbě velmi blízko, po dlouhá léta spolu tihle dva vytvářeli bratrský tandem.

Petr se vyučil knihařem, souběžně hrál na bubny, kytaru a flétnu. Zpívat začal v bratrově kapele Hroši, rodily se nesmrtelné hity Dáma při těle, Josefína, Ústa dívky Dáši, Trápím se, trápím. Na začátku sedmdesátých let se bez něho zpravidla neobešel žádný televizní hudební pořad, známe ho z Trháku či Noci na Karlštejně.

S Miluškou se brali v roce 1980, krátce předtím se rozvedl s Pavlínou Filipovskou. Manželství Milušky a Petra je tak příkladné, až to vyráží dech. Když se jich zeptáte na recept, odpoví, že ho neznají. Tajemství mnohaletého svazku patrně tkví v tom, že Miluška manžela bezmezně obdivuje a chválí.

Tvrdí, že je spojuje láska, tolerance, vzájemná úcta. Snad jim paradoxně pomohl i zpěvaččin nedostatek ambicí. Zatímco v „sedmdesátkách“ zářila, kdekdo si v koupelně zpíval její hity a muži jí padali k nohám, po svatbě si začala vychutnávat především kouzlo rodinného života a radost z dcery Barbory (36).

Její hvězda rychle stoupala, zazářila a pohasla. V devadesátých letech Miluščina kariéra skomírala možná i proto, že ji spokojený život v domku se zahrádkou zcela naplňoval. Občas si zazpívala s manželem ve skupině Apollo, což jí stačilo ke štěstí.

Ani do budoucna žádný velký comeback neplánuje. Ovšem s milovaným Semaforem nikdy úplně nezpřetrhala nitky. Dodnes se stýká s vdovou po Miloslavu Šimkovi či s kolegyněmi Věrou Křesadlovou (73) a Uršulou Klukovou (75).

Miluška se nikdy netajila tím, že svého muže obdivuje nejen jako partnera a hudebníka, ale uznává jeho převahu snad ve všech oblastech. Říká o něm, že je to báječný chlap a báječný muzikant. Petr je jejím šéfem a ona ho ráda respektuje.

Tvrdí také, že je lepší kuchař, protože u sporáku projevuje větší fantazii. Manželka pomáhá a po jídle myje nádobí, ale hlavní slovo v kuchyni má chlap. Nehádají se. Ona by se někdy i chtěla pohádat, ale on zásadně nezvyšuje hlas a spory nenávidí.

Raději odejde z místnosti. Když zrovna není doma, Milušku hlídá labradorka. Zpěvačka s ní chodí na procházky do přírody, tedy spíš za ní, jak sama říká, vlaje. Psice má sílu a táhne majitelku za sebou po Říčanech.

Miluška tvrdí, že fenu asi špatně vychovala. Už kvůli ní měla i zlomenou ruku. Ale nad tím jen s úsměvem mává rukou. Daleko horší je, že zpěváka s nenapodobitelným sametovým hlasem trápí zdravotní problémy.

Operovali mu bederní páteř, zlobí jej krční obratle, užívá léky proti bolesti. S kariérou skončil. „My to nevzdáváme,“ říká jeho žena. „S pokorou čekáme, jak se věci vyvinou.“ .

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...