Krasavec s uhrančivýma očima nakonec našel lásku

Životní osud herce, který už od raného dětství musel být chlap

Vždycky dělal všechno naplno. V životě i ve filmu. Petr Čepek byl stejně přesvědčivým černým myslivcem v Babičce jako obávaným Turkem v populární Vesničce. Přísným kolegou, který neodpouštěl chyby sobě ani ostatním. Zásadovým partnerem svých manželek.

Jeho život se zásadně zlomil ve chvíli, kdy pooperační embolii plic nečekaně podlehl jeho táta. Malému Petru Čepkovi (1940–1994) byly tři roky. Čerstvá vdova tenkrát sebrala oba malé syny a odstěhovala se ke svým rodičům do Hrabůvky.

Také vás může zajímat ...

Už ve škole hlavou rodiny

Místní pamětníci vzpomínali na černovlasého klučinu, který chodíval pomáhat místním sedlákům. Ještě chodil do školy, když se na něm chtělo, aby aspoň občas přebral roli hlavy rodiny. Aby se z něj prostě stal chlap. Výzvu osudu přijal. Možná už tam se zrodila jeho pověstná neústupnost. Od té doby byl jiný. A zůstal takový až do smrti.

Na studentské mejdany nikdy nebyl

O jeho hlubokých černých očích se napsaly romány. Ženy, které se do nich jednou dlouze zahleděly, prý byly stejně ztracené, jako šílená Viktorka z legendárního filmového zpracování Babičky. Jenže už kolegové ze studií marně vzpomínali, zda se Čepek někdy vůbec zúčastnil proslulých nočních mejdanů.

Zda se probouzel, stejně jako oni, s kocovinou v posteli okouzlujících mladých dam.

Zahrál si i v seriálu Byl jednou jeden dům.

Hledal vůbec někdy lásku?

Byl prý v té době dokonalý romantik. A místo pitek raději chodíval s květinou v ruce na oběd k rodičům dívky, které v té době patřilo jeho srdce. Na druhou stranu, jeho vztah k ženám byl minimálně problematický. Ačkoliv, coby vyhlášený krasavec, neměl o potenciální partnerky nouzi. Ale on neměl ještě něco. Zájem. Jeho kolegové občas připouštějí, že půlku života prožil v osamění.

Že cestu k lásce vlastně nenašel.

A vlastně nikdy pořádně nehledal.

Románek s kamarádkou Šulcovou

Ani své kolegyně nebral příliš vážně. Vadilo mu prý, že „hrají“ víc v životě než na jevišti. Na druhou stranu byly ženy, jichž si upřímně vážil. Iva Janžurová, Libuše Šafránková, Věra Galatíková. A taky Jana Šulcová, se kterou se dlouhá léta „jen“ kamarádil. Jenže, když spolu točili film Portrét, udělal Čepek u sebe nevídanou věc. Začal si prý se svou kolegyní románek.

A z dlouholetých přátel se aspoň na pár měsíců stali též milenci.

S manželkou přespávali u režiséra

Před oltářem se žádaný Čepek ocitl třikrát. Jeho první manželkou se stala baletka Jana Lipovská. Vztah trpěl od začátku snad všemi neduhy, které jsou pro mladá manželství typické. Oba dva mladí umělci se na začátku své kariéry v penězích netopili, neměli taky kde bydlet.

Když se čerstvě ženatý Čepek přestěhoval z Ostravy do Prahy, aby mohl hrát v Činoherním klubu, přespával i se ženou v bytě režiséra Jana Kačera.

Nezapomenutelnou dvojroli vytvořil v komedii Jára Cimrman, ležící, spící.

S dětmi se vždycky vybláznil

Ten mu také s velikou radostí nechával na hlídání své potomky. Široko daleko prý nebyla lepší chůva. „Byl úplně jiný, než jak ho znáte. Úplně se rozjasnil, blbnul s nimi, jako malý kluk,“ vzpomínal úspěšný režisér, dlouhodobý Čepkův přítel. Na herci prý bylo vidět, jak moc by si děti přál. Jenže s manželkou Janou mít potomky nemohli.

I proto jejich manželství ztroskotalo.

Petrovi jedinému jsem říkala táto

Dítěte se dočkal až s druhou ženou Helenou, kterou poznal při natáčení filmu Morgiana. Narodila se jim dcera Petra. Životní štěstí a pohodu Petru Čepkovi však ani toto manželství nepřineslo. Nefungovalo jim to. Rozvedli se spolu, když byly dceři čtyři roky. Ačkoliv ji většinu života vychovával nevlastní táta Zdeněk Rytíř, na chvíle s Čepkem vzpomínala ráda.

„Petrovi jedinému jsem říkala táto,“ vzpomíná.

Až třetí manželství vyšlo

Třetí žena do hercova života doslova vlétla. A ukázalo, že krásná letuška Ivana je pro něj konečně ta pravá. Nejenom proto, že se jim narodila dcera Kristýna. Naučila se tolerovat jeho výbušnou povahu i občasné nálady. Společně překonali spoustu kopanců od režimu a od těch, kteří Čepkovi nepřáli. Byla to ona, která jako jediná z rodiny mohla sedět u hercovy smrtelné postele.

U ní konečně krasavec s uhrančivýma očima našel svou životní lásku.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Staré dobré časy

V pestré nabídce měsíčníku STARÉ DOBRÉ ČASY čtenáři najdou vzrušující příběhy ze soukromí českých i zahraničních hereckých a pěveckých legend nedávné minulosti.

Komentáře

...