Moje chvilka pohody

Krásné, ale nebezpečné pokojovky

Některé pokojové rostliny se nezdají a klamou tělem. Za jejich nevinnou krásou se ale skrývá zrada. Mohou být totiž nebezpečné nám, dětem i domácím mazlíčkům.

Pojďme se na některé rostliny, které běžně pěstujeme v domácnosti, podívat trochu z blízka. Na co si dát u nich pozor.

1.Tchynin jazyk patří k často pěstovaným pokojovým rostlinám. Má ozdobné tuhé a špičaté listy. Je to skvělá velmi odolná rostlina. V jejích listech se však nacházejí saponiny a alkaloidy. Ty vyvolávají podráždění trávicího ústrojí. Po jejich požití se dostaví zvracení, bolesti břicha i hlavy. Je proto dobré tchynin jazyk umístit z dosahu dětí a domácích mazlíčků.

2. Kroton je pokojová rostlina s výraznými listy. Obsahuje však jakousi mléčnou tekutinu, která v sobě skrývá jedovaté alkaloidy. Ty působí v lidském těle na nervovou soustavu. Otrava se projevuje podrážděním sliznice, vznikem puchýřů, zvracením a podrážděním pokožky.

3. Anturie je oblíbená, nenáročná květina s atypickým vzhledem. Jedovaté látky, které obsahuje, mají na svědomí podráždění sliznic, nevolnost, podráždění pokožky, otok úst, jazyka a krku. Otravu doprovází potíže s dýcháním, zánět žaludku a střev. V extrémním případě může požití anturie způsobit selhání ledvin. ¨

4. Diffenbachie s velkými vzorovanými listy pochází původně z deštného pralesa. Tam z ní domorodci prý připravovali jedovatou směs, kterou pak nanášeli na hroty šípů. Požití listu má na svědomí nepříjemné pálení a otok v ústech a v krku. Zhoršuje se mluvení, polykání i dýchání. V některých případech může otrava způsobit smrt.

5. Hlízy bramboříku jsou bohaté na saponiny, které mají projímavé účinky. V minulosti se dokonce z hlíz této rostliny vyráběl prášek, který se užíval jako prostředek proti zácpě. Hrozí ovšem silné průjmy, křeče v břiše a podráždění kůže.

6. Dračinec je rostlina, která je schopna čistit vzduch. Ovšem obsahuje i stejně nebezpečné látky, jako předešlé rostliny. V případě požití hrozí proto otrava projevující se nejčastěji zvracením.

7. Amarylis s velkými červenými či oranžovými květy je velmi dekorativní. Dokáže však také nezdravě působit na nervovou soustavu. Jedovatá je celá rostlina, tedy i její nádherné květy, nejvíce toxických látek obsahují cibulky. Otrava se projevuje nadměrným sliněním, nevolností a průjmem.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden