Křehká kráska a hudební magnát. Nakonec mu utekla

Velkou lásku vystřídalo velké trápení. V knize Neměla jsem se narodit zpěvačka tvrdí, že ji rodiče nemilovali, že upřednostňovali její sestru. A to všechno proto, že se vlastně nikdy neměla narodit.

Tenkrát totiž nebyl k dispozici ultrazvuk a lékaři netušili, že Ivetina maminka, paní Svatava, čeká dvojčata. Tato paranoidní představa přesně zapadá do pozdějšího obrazu Ivety Bartošové jako psychicky nemocného člověka, kterého okolí nechalo na holičkách a který nakonec vše vyřešil tím nejhorším způsobem: Dobrovolným odchodem ze světa.

Zesnulá zpěvačka Iveta Bartošová (✝48) žila život, který připomínal nebezpečnou houpačku. Jak smutně to skončilo, víme všichni. Jak to začalo? V porodnici v Čeladné v dubnu roku 1966, kde se odehrával dramatický porod.

Brzy poté se sál zaplnil dětským pláčem. Novorozená holčička byla v pořádku a dýchala. Jenže místo toho, aby sestry začaly balit nástroje a chystaly se odvézt vyčerpanou maminku na pokoj následné péče, začaly se chovat, jako kdyby porod ještě neskončil.

Také vás může zajímat ...

Porodník si na poslední chvíli všiml, že proces pokračuje. Na svět se překvapivě chystala další holčička, na denní světlo se podívala o patnáct minut později než starší sestřička. Nikdo nemohl tušit, že se právě narodila jedna z nejnešťastnějších českých celebrit, zpěvačka Iveta Bartošová.

Hrusinsky nejlml. a Iveta Bartosova

Kdyby její mamince tehdy sudičky prozradily, že se z dcerušky stane umělkyně, kterou bude znát celá republika, asi by se nevěřícně rozesmála. Ve venkovském domku v okrese Nový Jičín nikdo s žádnou zpěvačkou nepočítal.

Pravděpodobnější bylo, že z dívenky bude prodavačka, úřednice, anebo že bude pracovat v zemědělství. Je velká škoda, že se tak nestalo. Možná by byla Iveta šťastnější. A možná by ještě žila… Z okolností provázejících její narození zpěvačka v dospělosti vyvodila, že je něčím navíc, nechtěná, o něco ošizená, přehlížená.

Nikým nečekaná spatřila jako jednovaječné dvojče své očekávané sestry Ivany světlo světa. Jako by se vlastně ani neměla narodit… Snad proto se v jejím profesionálním i soukromém životě tak rychle střídaly prudké vzestupy a hluboké pády provázené sebezničujícími pokusy.

Rodinní příslušníci považovali Ivetino dětství za běžné, šťastné, ona to tak jednoznačně neviděla. Nijak zvlášť se neradovala z nikdy nekončících prací v domě a na zahradě a deptal ji i otcův alkoholismus.

Občas ho podle svých slov viděla opilého. Pamatuje si, jak tatínka hledali po celé vesnici. Mámu jednou shodil na zem. Iveta byla malá, vyděsilo ji to. K alkoholu tehdy cítila odpor a nenávist. A patrně si myslela, že to tak bude po celý život.

Ale na druhou stranu, měla dva zdravé sourozence, sestru a staršího bratra, milující matku, vyrůstala v srdečném vesnickém prostředí. Vlastně to nemuselo špatně dopadnout. Kdyby ovšem mladá krásná dívka nepřičichla k showbyznysu.

.. Venkov Iveta bohužel neměla ráda. Rodiče chovali spoustu zvířat, ovce, kozy, kočku, psa, a Iveta považovala běžnou pomoc v domácnosti za nemístné otročení. Protože byla permanentně chválena v hodinách hudební výchovy, vycítila lákavou příležitost, jak stísňujícímu vesnickému prostředí uniknout.

Už na gymnáziu ve Frenštátě pod Radhoštěm se stala zpěvačkou rockové skupiny. Přátelé z mládí vzpomínají, že byla pro pódium jako stvořená, milovala pozornost fanoušků. To vše se jí stalo osudným. Bylo jasné, že talentovaná a krásná blondýnka má velkou šanci stát se profesionální zpěvačkou.

Iveta Bartosova, Artur Staidl

Vítězství v okresním kole pěvecké soutěže Talent v Novém Jičíně, postup do krajského kola v Třinci a zejména pak festival Mladá píseň v Jihlavě se staly vstupenkou do velikého světa, který Iveta dobyla – aby ji později nemilosrdně zničil.

V Jihlavě poznala první lásku, zpěváka Petra Sepéšiho. Vztah interpretů hitu Knoflíky lásky trval necelé dva roky, než ho v létě 1985 surově zakončil osud v podobě tragické smrti Sepešiho na vlakovém přejezdu ve Františkových Lázních.

Pomyslné lano Ivetě hodil na začátku šestaosmdesátého roku textař Zdeněk Rytíř, který začal úzce spolupracovat s nově vznikající hudební skupinou Balet. Iveta se vrátila na scénu s hity Hej, pane diskžokej nebo Každý má rád muzikál.

Následoval přestup do zavedené populární skupiny Kroky Františka Janečka, jenže Iveta byla v té době natolik ctižádostivá, že se chystala zazářit mnohem víc. S Ladislavem Štaidlem (71), bezesporu nejdůležitějším mužem jejího života, seznámil Ivetu její předchozí přítel Michal Penk (48).

Ambiciózní blondýnka vycítila obrovskou životní příležitost. Požádala tehdy všemocného hudebního magnáta o spolupráci. Bylo to osudové setkání – a nebezpečný vztah. Štaidl rád vzal mladou krásku pod svá ochranná křídla – a Iveta se v anketě Zlatý slavík propracovala na báječné první místo.

Ženatý Štaidl, jemuž manželka Aňa porodila tři děti, měl v té době milenku, zpěvačku Jitku Zelenkovou (66). Měl ovšem i další vztahy, které bylo třeba tajit nejen před manželkou, ale dokonce i před milenkou.

Z toho lze vyvodit, do jaké míry byl Ladislav Štaidl perspektivním partnerem. Kdoví, co běželo hlavou něžné blondýnce, když se stala jednou z jeho milenek. Opravdu byla tak naivní, že si myslela, že z ní muzikantský boss učiní legitimní partnerku a zajistí poklidný domov a rodinné štěstí?

Iveta natáčela své první sólové album a její tvář se začala pravidelně objevovat na televizních obrazovkách.

Přirozený půvab nevinnosti, něžný hlas – zrodila se hvězda, se kterou se mladé dívky toužily ztotožnit a jejíž fotografie si chlapci lepili na zeď pokojíků. Iveta Bartošová a Ladislav Štaidl spolu začali žít už v roce 1986.

5047-ladislav-staidl-artur-staidl

Zatímco hudebník byl ženatý, měl tři děti a další nechtěl, Iveta po vlastním potomkovi velmi toužila. Nakonec si prosadila syna Artura (19), který se narodil v roce 1996. Vztah se Štaidlem začal ovšem citelně skřípat.

Hudebník si přál, aby se Iveta cele věnovala dítěti, byla ženou v domácnosti a rozhodně nechodila domů po půlnoci. Ona si přála, aby se rozvedl, zanechal milenek a patřil jenom jí. Nic z toho nebylo možné.

Iveta se tedy rozhodla přejít „do protiútoku“. Následoval románek s Rudolfem Hrušínským nejmladším (45) a také neuvěřitelná epizoda s mužem jménem Roman Tříska. Toho v roce 1994 obvinila, že ji unesl kamsi do jižních Čech, kde ji zdrogoval, přivázal k topení, znásilňoval.

A dokonce ji prý přesvědčoval, že ji sledují mimozemšťané či tajní agenti a ubrání se jim jenom tak, že se svlékne a zabalí do alobalu. Soud ho osvobodil s tím, že zpěvačka si to vymyslela. To byl konec strastiplného a neudržitelného vztahu mezi Ivetou Bartošovou a Ladislavem Štaidlem.

Kdyby s ním zůstala, možná by její příběh nedopadl tragicky. Kdoví. Nikdy se jí už pak nepodařilo navrátit se na výsluní. Štaidl ji přísně hlídal, patrně by nedopustil, aby propadla absolutní zkáze. Bděl nad její kariérou.

Chránil ji před tvrdou realitou všedního života, s níž si ona později nedokázala poradit. Poskytoval ji oporu a pocit bezpečí. Ale jen do jisté míry. Iveta chtěla víc: domov, lásku. To jí neposkytl. A bohužel ani nikdo jiný po něm.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...