Křen je drsný, ale mocný ochránce

Dříve se přidával do kadidel na vymítání ďábla. My s ním dnes vyháníme nemoci. Podzim je na kopání kořenu ta správná chvíle.

Není běžně známé, že křen selský pochází z jižních oblastí Ruska. Je ale tak houževnatý, že se dokázal rozšířit po celé severní polokouli.Pokud se rozhodnete křen pěstovat, postačí kdekoli v přírodě vykopnout kus jeho kořene. Ten pak zasadíte a zaléváte. Úspěšnost takového způsobu rozmnožování je velká.

Také vás může zajímat ...

Naopak by se mohlo stát, že se vám nekontrolovatelně rozroste po zahradě.Kořeň křenu skladujte podobně jako mrkev.

Smíchejte s medem

Křen dokáže účinně eliminovat infekce. Je proto výborným doplňkem léčby nachlazení, rýmy, angíny a chřipky, Jeho silice rozpouštějí usazený sekret jak v nosních dutinách, tak v plicích a průduškách.Tento účinek pocítíte už při jeho strouhání, projevuje se typickým slzením, stejně jako u cibule. Protože jeho aroma je vážně ostré, můžete jeho palčivost zmírnit zamícháním do pokrmu.

Klasický starý recept radí, že je nejlepší ho nastrouhat a smíchat s medem.Užívat pak 3x denně čajovou lžičku.

Křenové placky

Dříve se z jeho listů vyráběly obklady – tzv. křenové placky, které se přikládaly na klouby postižené revma a na ztuhlé a bolavé svaly. Křen zabíjí i ty skupiny bakterií, které jsou původci tyfu a salmonelózy a s úspěchem se používá k léčbě žloutenky.Nastrouhaný křen s tvarohem vybělí na pokožce různé flíčky či stařecké skvrny.

Chcete-li posílit vlasové kořínky, smíchejte nastrouhaný křen s olivovým olejem, vetřete do vlasů a hlavu zabalte na 20 minut do ručníku.Pak vlasy umyjete.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...