Křišťálové studánky, kde nejhlubší je les

Když se řekne prales, každý si jistě vybaví Boubín. V České republice však najdete panenských lesů mnohem více. Nechte se inspirovat našimi tipy a udělejte si výlet do srdce přírody.

Také vás může zajímat ...

Boubínský prales

Prohlédněte si močály

Boubínský prales leží v samém srdci Šumavy. Některé stromy v něm dosahují stáří 400 let a jsou vysoké až padesát metrů. Po obvodu pralesa vede naučná stezka a je okružní. Prales sám je nepřístupný, aby jej lidé nepoškozovali a nebo v něm nezabloudili. Stezka vás dovede k Boubínskému jezírku, kde najdete stoly a lavice. Zde si lze odpočinout.

Cestou potkáte neobvykle zdeformované stromy s pozoruhodně propletenými kořeny. Dodává to lesu zvláštní magické až pohádkové kouzlo. Až skončíte okružní naučnou stezku, můžete pokračovat na vrchol Boubína, kde stojí rozhledna a pak dále do údolí do Kubovy Hutě, kde je železniční zastávka. Když už budete v tomto regionu, za pozornost stojí také Soumarské rašeliniště.

Svůj název dostalo podle soumarů, kteří přepravovali sůl po Zlaté stezce z Pasova do Prachatic. Naučná stezka Soumarské rašeliniště vás seznámí se šumavskými rašeliništi a močály. Celou oblast si pěkně prohlédnete z dřevěné vyhlídkové věže.

Jesenické lesy

Chcete vidět kamzíky?

Lesnaté hory se zaoblenými hřbety, prameny živé vody stékající hlubokými údolími, staleté pralesy přecházející v horskou tundru, kamenná moře, nespoutané horské bystřiny se stříbřitě bílými vodopády a průzračnými mechovými tůněmi, tajemná rašeliniště opředená pověstmi o skřítcích, květnaté podhorské louky a do údolí zasazené horské vesnice se starými chalupami, to jsou Jeseníky.

Z té nádhery si vyberte nejlépe Bílou Opavu. Podél této říčky vede naučná stezka, která je přístupná z Karlovy Studánky nebo v opačném směru od chaty Barborka. Trasa naučné stezky odpovídá žlutě značené turistické cestě. Nemůžete tedy zabloudit. Dáte si sice trochu „do těla“, ale čeká vás odměna v podobě kouzelné stezky, místy vytesávané ve skále s překrásnými výhledy na vodopády.

A pokud vyrazíte brzy po ránu, máte velkou šanci narazit na vysokou zvěř nebo na kamzíky, popásající se kolem potoka.

Ždánický les

Poklady a loupežníci

Les najdete na hranici mezi Hanou a Slováckem. Vedla tudy jedna z odboček slavné Jantarové stezky. Tudy chodili poutníci, kupci, ale i partyzáni. V dnešní době sem míří turisté, houbaři a nedělní rodinky. Zdejší zákoutí z bříz jsou opravdu úchvatná a připomínají finské nebo ruské břízové hvozdy. Objevíte zde dvě naučné stezky.

Ta první, známější, se nachází v okolí Ždánic, je dlouhá 13 km a jejím hlavním tématem je příroda Ždánického lesa. Druhá je archeologická naučná stezka. V tomto lese řádili také loupežníci – Janáčova banda. Ukryli si zde prý velké poklady. V lese najdete také studánky. Ta nejznámější je Bezdýnka. Podle pověsti se v bažinách, které zde bývaly, utopil místní sedlák i s koňmi a vozem.

Po této tragédii byla bažina zaházena kmeny stromů a zůstala zde pouze tato studánka.

Šluknovský výběžek

Najděte větrný mlýn

Tomuto nejsevernějšímu koutu naší země se říká „Drsný Sever“. Ve skutečnosti je to krásný a díky pískovcovým skalám až pohádkově romantický kraj. Za navštívení stojí zejména pověstné Kyjovské údolí. V jeho okolí můžete objevit kamenné hrádky – Brtnický, Vlčí, Kyjovský a Krásný Buk. Oblastí vede naučná stezka – Köglerova. Je pojmenovaná po jejím stvořiteli.

Rudolf Kögler zde vytvořil první geologickou mapu šluknovska a naleznete ji v Zahradách. Stezka vás bude provázet od jeho rodného domu přes Krásnou Lípu, Vápenný vrch, Kyjov, Vlčí horu a zpět do Krásné Lípy. Můžete se vydat také po stopách říčky Křinice až k jejím pramenům a dojít až k rybníku Světlíku se stejnojmenným větrným mlýnem. Nejznámější studánkou v tomto kraji je Verunčina.

Nachází se na úpatí Vlčí Hory a její voda je nejen pitná, ale údajně také léčivá.

Slavkovský les

Ochutnejte Radiovku

Slavkovský les je jedna z nejstarších a největších přírodních rezervací na Karlovarsku. Oblast minerálních pramenů a lesů s rašeliništi. Vstupní branou do Slavkovského lesa jsou Mariánské Lázně, odkud vycházejí ty nejznámější trasy. Jednou z nejlákavějších je okruh z města k rašeliništím u Kladské, dále do Lázní Kynžvart a zpět.

Pokud si budete počínat obezřetně, můžete slyšet v tichých zákoutích lesa tetřeva hlušce a před několika lety zdejší lesy osídlil dokonce rys ostrovid. Zdejší překrásnou krajinou se můžete kochat z mnoha vyhlídek, tou nejzajímavější je Krásenská rozhledna nedaleko Horního Slavkova. Za léčivý je v tomto kraji považován zapomenutý minerální pramen Radiovka, který najdete v obci Podlesí.

A mezi další nejoblíbenější studánky v Karlovarském kraji patří Barochova studánka.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama