Kustovnice – módní hit nebo superovoce?

Je bohatá na minerály, vitamíny a antioxidanty. Údajně nejvýživnější na naší planetě. Žádná jiná plodina na světě neobsahuje podobně vysokou koncentraci tolika látek.

Kustovnice čínská je řazena mezi „superovoce“, protože obsahuje vitamíny: B1, B2, B3, B6, E, C a A,, 18 druhů aminokyselin, zinek, železo, vápník, germanium, selen, fosfor, Omegu 3 a 6, 21 stopových prvků nezbytných pro náš mozek, antioxidanty a karotenoidy, 4 typy polysacharidů, které posilují imunitní systém, protizánětlivé látky a 5 krát více vitamínu C než pomeranč.

Také vás může zajímat ...

Můžete je jíst jen tak jako hrst sušeného ovoce, nebo pít šťávu z Goji, někdy s příměsí šťáv z jiného ovoce. Lze jí přidávat do čaje nebo při vaření do pokrmů: do polévek, k vařené zelenině, ale i k masu. Samozřejmě se také obzvláště hodí do dezertů. Vaší fantazii se meze nekladou a proto si můžete sami vymyslet vlastní recepty.

Pokud jde o dávkování, doporučuje se začít s pár kousky ovoce denně a v průběhu několika týdnů zvyšovat dávku, až dosáhneme 30 kousků ovoce za den, což odpovídá jedné hrstce.

Podporuje imunitu a hubnutí

Pravidelná konzumace goji, jak se jí také někdy říká, snižuje riziko vzniku rakoviny a doporučuje se i v rámci podpůrné léčby této nemoci. Mnozí si libují v tom, že se jim zlepšil krevní obraz. Děje se tak proto, že látky obsažené v těchto plodech posilují činnost jater a ledvin. Čínská medicína považuje kustovnici za elixír mládí a prostředek k dlouhověkosti.

Goji zkvalitňuje spánek, zlepšuje náladu i paměť. Plody kustovnice nemají žádné vedlejší účinky.

Pokud byste si ji ale chtěli nasbírat v našich lesích, dávejte pozor, ať si ji nespletete s podobně vypadajícím příbuzným, který se nazývá lilek potměchuť.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...