Květa Fialová – Nebyl muž, kterého by arizonská pěnice nemohla mít

Patřila mezi nejsvůdnější ženy stříbrného plátna, muži jí klesali k nohám. Osud ale nechtěl, aby si krásná Květa s mandlovýma očima užívala rozkoš z milování. K mužům zůstala chladná.

Po několik desítek let byla Květa Fialová idolem mužů. Pro ni to však nebylo důležité. Po celý život si totiž v sobě nesla vážné trauma z dospívání, které zasáhlo navždy její vztah k mužům. Zdá se až nemožné, že ta legendární arizonská pěnice a sexy dračice Tornádo Lou z Limonádového Joea měla dokonce k mužům odpor.

Také vás může zajímat ...

Na svých besedách v závěru života je Květa Fialová nazývala poddruhem a nechala se slyšet, že by se bez mužů žilo líp!

Vyhnání z ráje

Maminka Květoslava byla výtvarnice a sochařka, která v ní povzbuzovala sklony k umění. I přestože po roce 1939 byla rodina vyhnána z rodného slovenského kraje do Čech, považuje herečka své dětství za idylické. Otec Vlastimil Fiala byl totiž ruský legionář, kdysi vězněný v gulagu.

Až do smrti se jí jen velice těžko vzpomínalo na období spjaté s koncem války, kdy byla ve svých necelých šestnácti letech společně s matkou znásilněna s revolverem u hlavy dvěma vojáky Rudé armády. Od tohoto období se datuje její odpor k mužům a intimnímu životu s nimi. Ani manželství na tom nic nezměnilo.

Dalším takovým nešťastným údobím, které ji utvrdilo o tragické roli mužů v jejím životě, byla její druhá velká láska k vynikajícímu nejmenovanému herci, který holdoval alkoholu. Došlo to až tak daleko, že ji i maminku připravil o peníze, šperky a i střechu nad hlavou. Herečka říkala, že nejhezčí zážitek v životě je platonická láska.

A to prý je ještě lepší, když ten muž netuší, že ho žena miluje. Měla třeba ráda Miroslava Horníčka (†84). Chodili spolu po divadle domů a povídali si. Libovala si, jak to bylo skvělé, když on nic nevěděl a nic po ní nechtěl.

Věštecký sen?

Svůj herecký talent začala rozvíjet krátce po válce, v roce 1946, kdy se jí naskytla příležitost hostovat v divadle v Českém Těšíně a v témže roce byla také přijata na brněnskou JAMU, kde v roce 1950 úspěšně studia zakončila. Působila i v několika dalších oblastních divadlech – v Opavě, v Českých Budějovicích, v Kolíně a na Slovensku v Martině.

V roce 1958 se jí zdál sen, že je kamarádkou Jana Wericha (†75).

A tak se za ním vydala.

Už na ni čekal!

Toto rozhodnutí považovala za významný zlom ve své kariéře. „Šla jsem za ním do divadla a řekla jsem mu, že bych u něj ráda hrála. On mi řekl, abych mu předvedla dědečka. Tak jsem mu zahrála dědečka, on byl spokojený a říkal, že na mě čeká už od včerejška, protože mu vypadly dvě herečky.

A tak jsem byla vítanou náhradou.“ Nabídl jí stálé angažmá v Divadle ABC, kde působila až do roku 1990 a jako host tam byla uváděna až do své smrti.

V 60. letech se nejčastěji objevovala jako šarmantní a okouzlující dáma, a to téměř ve třicítce seriálů a filmů. Později hrála osudové ženy, které dokázaly zamotat hlavu každému muži, až se propracovala k hereckým postavám, kde nešetřila výstředností. V nich si doslova libovala, jak potvrzují svorně její kolegové.

Ve filmu se poprvé objevila v roce 1949 ve filmu Velká příležitost pod režijní taktovkou K. M.

Walló (†75), jako referentka Blanka.

Květa Fialová byla výraznou herečkou i v televizních inscenacích a seriálech. Její nejznámější rolí je ovšem postava barové zpěvačky Tornado Lou v parodii Limonádový Joe aneb Koňská opera, která byla natočena v roce 1964. Tato role ji okamžitě katapultovala mezi nejzářivější hvězdy filmu. Objevila se také v dramatu Ostře sledované vlaky, kde svou krásou zmámila mladičkého Václava Neckáře (77).

Květa Fialová ve svých sedmadvaceti letech vstoupila do druhého manželství s televizním a filmovým režisérem a scenáristou Pavlem Hášou (†80).

Háša byl ten pravý

Ten ji uchvátil především svojí tolerantností. Znal její traumatizující historii. A věděl také, že z prvního manželství prchla, protože nebyla schopná vyrovnat se s tím, že ve vztahu je intimní život po právu nárokován. Nahlížela na něj jako na nepříjemnou povinnost. A tak ji její trauma z mládí dostihlo a rozbilo vztah.

V prosinci roku 1962 se jim s Hášou narodila dcera Zuzana (58). Toto manželství už vydrželo celých 52 let až do Hášovy smrti 5. srpna 2009. Posledních deset let však bylo velice těžkých a nemilosrdných. Vše odstartovala Hášova nehoda, kdy ho krátce po sedmdesátce porazila tramvaj.

Po smrti Pavla Háši vstoupil Květě do života herecký partner ze hry Harold a Maude, Josef Kubánik (45).

Vyprávěli si o svých životech a postupně se začali přátelit. Trávili spolu hodně času a paní Květa s radostí říkávala: „S Pepíčkem si připadám jako šestnáctka.“ Ráda o něm mluvila jako o svém milenci. Pomalu tak vedle něho a jeho přítele prošla nejnáročnější poslední etapou života.

Přišla i o své vzpomínky

Dlouho si odmítala připustit zdravotní problémy, možná i proto, že stejnými obtížemi více než deset let trpěl i její manžel Háša, který tiše zesnul ve spánku na klinice. Květa Fialová ho pravidelně navštěvovala. Velmi často ji při návštěvách doprovázela její kamarádka a kolegyně Naďa Konvalinková (69), protože by to prý sama už nezvládla.

S překročením osmdesátky, se šarmem sobě vlastním, začala s oblibou říkat, že je to nejkrásnější věk a že smrt považuje za nejlepší cestovku. Opakovala to i poté, co skončila s krvácením do břicha ve špitále, kde bojovala několik dnů o život. Sotva se zotavila, postihl ji infarkt.

Opět se s problémem poprala, ale opakované stavy na hranici života a smrti ji už nedovolily vrátit se do dobré psychické kondice. Navíc se přidaly výpadky paměti. Kvůli nim skončila v Alzheimercentru v Průhonicích u Prahy.

Květa Fialová se i přes svůj stupeň postižení velmi ráda a ochotně zapojovala do nejrůznějších aktivit, Pokud se cítila dobře, nejraději vzpomínala na své přátele, na filmové a divadelní kolegy. Nejméně dva a půl roku bojovala jedna z nejkrásnějších českých hereček s alzheimerem, který ji připravil o většinu vzpomínek.

Smrt pro ni byla vysvobozením.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama