Květa Fialová se smrti nebojí, věří, že znovu potká lidi, kteří jí byli blízcí!

„Cítím se jako motýl. Ani když mi není dobře, neopouštím svůj svět.“

Život velké herečky Květy Fialové (87) byl poznamenán krutým zážitkem v době dospívání. Přesto celý život neztrácela pozitivní pohled na svět. Nyní už se od nás ale bohužel začala svojí myslí vzdalovat.

Ze Slovenska, kde se narodila, se musela kvůli začátku druhé světové války Květa Fialová s rodiči odstěhovat. Otec byl legionář z Ruska, matka výtvarnice a sochařka, ve fašistickém státě tudíž nežádoucí osoby. Rodina přišla o veškerý majetek. Ještě horší zážitek než vytržení z domova ale čekal budoucí herečku na konci války v Čechách.

Násilníky před ní zastřelili!

Květě bylo pouhých čtrnáct let, když jí v Borohrádku ve východních Čechách s pistolí u hlavy zneužili dva vojáci Rudé armády. Viděla sice na vlastní oči, jak si hned svůj ohavný zločin odpykali – byli zastřeleni přímo před ní – ale od té doby už nikdy nezískala kladný vztah k mužům a k sexu. „Zapomenout se to nedá,“ potvrdila před časem a dodala: „Beru to ale tak, že byla taková doba.

Také vás může zajímat ...

Za války se podobných situací dějí tisíce. Kdybyste jela do Vietnamu, viděla byste, co je tam amerických dětí, důkazy toho, jak se američtí vojáci chovali k vietnamským ženám.“ Matka se po válce vrátila na Slovensko. Květa tak zůstala sama a už v 16 letech se začala život herectvím. Nikdy jí ani nenapadlo, že by měla dělat něco jiného. Po téhle stránce se jí splnil velký sen.

Přála si zahrát si někdy s Janem Werichem (+75) a Jiřím Voskovcem (+76). Když druhý jmenovaný zůstal ve Spojených státech, šlo to už pouze s tím prvním. Vydala se do Prahy a oslovila přímo Wericha.

Ten mohl neznámou mladou ženu vyhodit, dostala ovšem šanci a tak začala její kariéra v pražských divadlech.

Už od mládí to byla skutečná dáma!
Už od mládí to byla skutečná dáma!

Vydrželo jí až druhé manželství

Přestože měla za sebou zmíněný ošklivý zážitek, zkoušela si hledat cestu do manželství. Vdala se, když jí bylo jednadvacet, ale vztah s dramaturgem Jiřím Joskem nevydržel, i proto, že po ní manžel chtěl to, co muži po ženách v ložnici vyžadují. Než se s ním rozvedla, utekla před ním prý do márnice na hřbitově, jen aby s ním nemusela být v jednom bytě.

Během působení v kolínském divadle jí ovládly city vůči kolegovi Gustavu Opočenskému (+72), ale herec vše zničil tím, že příliš holdoval alkoholu. S druhým manželem, režisérem Pavlem Hášou (+80) ale už vydržela a měla s ním dokonce i dceru. Zůstala s ním až do jeho smrti v roce 2010. S jeho odchodem se vyrovnávala dost těžce. „Jsem naprosto smířená, vím, že smrt patří k životu.

S tím, že odešel někdo blízký, jsem se zatím žít nenaučila,“ prohlásila. V posledním stádiu života už manžel trpěl Alzheimerovou chorobou.

Květa Fialová netušila, že stejný osud zanedlouho postihne i jí samotnou.

Pamatujete si ji jako "účastnici zájezdu"?
Pamatujete si ji jako „účastnici zájezdu“?

Dnes už žije pod dohledem odborníků

Skvělá herečka byla vždy proslulá i tím, že rozdávala pozitivní náladu. Svůj přístup k životu čerpala z budhismu, ke kterému jí přivedla maminka. „Řídila se zásadou: Přijmout, poděkovat, zvládnout a nekecat do toho. Poznala jsem, že je to krásná cesta,“ uvedla Květa. Sama byla sice nejprve evangeličkou, ale od křesťanství jí odradil přístup některých lidí, počínaje jednou jeptiškou.

„Je to založené na principu kdo nejde s námi, jde proti nám,“ konstatovala. Zajímaly jí také vždy čarodějnictví a okultismus. To všechno je ale bohužel už minulost. Dnes je již nějaký čas ve specializovaném centru v Průhonicích u Prahy a Alzheimerova choroba postupně odčerpává její kouzelnou osobnost. Je už uzavřena do svého vlastního světa, který je odtržen od reality.

Přátelům říká, že má pořád hodně práce a hraje v divadle. Rozhodně se ale nebojí smrti. Kdysi řekla: „Smrt je jen nový začátek, já se na ni těším, protože se potkám s mými miláčky. S manželem, s Arnoštem Lustigem (+84), Karolínkou Slunéčkovou (+49).

Uděláme si mejdan!“

Dcera Zuzana má s mámou starosti.
Dcera Zuzana má s mámou starosti.

Moderní svět se jí vůbec nelíbil

Květa Fialová vždy zdůrazňovala, že má ráda moderní svět, protože se jí nelíbí. Nepoužívala internet a žila si prý tak trochu jako v roce 1900, v tichu, jen s kocourem, bez televize a bez rádia. Prohlásila, že nenávidí tři věci: sex, politiku a sport – ten proto, že se při něm lidé hádají a zbytečně mezi sebou soutěží. Její největší vášní ale bylo cestování.

„Od mládí ráda poznávám nové země a jejich úžasné kultury,“ vzpomínala.

„Nejraději bych byla na cestách pořád.“

Pani Květa "kriminální".
Pani Květa „kriminální“.
Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...