Květy čekanky hojí nemocné oči

Blankytná kvítka na nás v tuto dobu přímo mrkají z příkopů podél cest. Z kořene se mlela cikorka, nálev podporuje játra, a výplach z květů uleví při zánětu spojivek.

Čekanka obecná je cenná léčivka především pro svou schopnost podporovat činnost jater.Navíc dovede mírně snižovat hladinu krevního cukru a rozhýbat metabolismus. Zlepšuje trávení a v trávicím traktu působí protizánětlivě, pomáhá od zácpy. Ulevit může i při močových kamenech a zánětech močových cest.Výhodou čekanky je, že ji můžete užívat poměrně dlouhodobě bez vedlejších účinků.

Také vás může zajímat ...

Látky, které působí ozdravně na játra a podporují metabolismus, se nacházejí hlavně v kořeni, který je nejlepší sbírat na sklonku léta.Jednodušší je ale sbírat nať, listy mají téměř stejné obsahové látky jako kořen. Ze sušeného, praženého a umletého kořene se odedávna připravuje také náhražka kávy – cikorka. Neobsahuje kofein, dobře chutná a podporuje trávení.

Kořen čekanky je společně s cukrovou řepou, ječmenem a žitem součástí kávovinové náhražky známé jako melta.

Nálevy a koupele

Ze lžičky sekaného kořene či listů na šálek vody připravujeme nálev, který užíváme dvakrát denně.Silnější odvar se hodí na obklad bolavých kloubů, posiluje pleť a zmírňuje vrásky. Čerstvá šťáva z kořene podporuje růst vlasů. Pro léčbu očí se sbírá samotný květ.

Výplachy a obklady z květů mají hojivé a uklidňující účinky.Například při zánětu spojivek pomáhá výplach vychladlým nálevem připraveným ze lžíce květů na šálek vody. Kde je nejlepší čekanku sbírat? Čekanka zdobí louky i parky, meze, okraje příkopů.

Pozor na to, že se často spokojí i s náspem silnic, kde je ke sběru rozhodně nevhodná.Můžete ji i pěstovat na zahradě, na místě s chudší, sušší půdou, mezi letničkami nebo v louce. Květy, natě i kořeny si můžete usušit do zásoby – skladujte je na suchém, tmavém místě.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...