Kvůli anglickému doktorovi drtily Miroslava Žbirku vážné zdravotní potíže!

Dodnes netuší, proč se jeho milovaný starší bratr rozhodl odejít ze světa!

Zpěvák Miroslav Žbirka (66) má k Anglii blízký vztah už proto, že odtamtud pocházela jeho maminka. V Londýně si splnil i sen s nahráváním desky, ale také tam musel čelit nepříjemné nemoci!

Rodiče zpěváka Miroslava Žbirky se seznámili během druhé světová války v Londýně. On byl československým vojákem, ona mladou Angličankou. Zamilovali se do sebe, vzali se a když válka skončila, začali spolu žít na Slovensku. To už byl na světě jejich první syn, kterého pojmenovali Jason (+25), narodil se v roce 1944.

Také vás může zajímat ...

Miroslav přišel na svět až osm let po něm jako v pořadí třetí z bratrů. A jak se dostal k hudbě? Jeho dva starší sourozenci hráli na kytaru, takže Miroslav je každý večer místo televize viděl v kuchyni zpívat a hrát. Sám si rovněž jen tak pro sebe zpíval.

Chodil do lidové školy umění na klavír a kytaru. „Navíc pocházím z generace, která vyrůstala v období, kdy byla písňová tvorba nesmírně kvalitní a působily skupiny jako The Beatles,“ konstatoval.

Anglické prarodiče nepoznal

Už od dětství mu nikdo neřekl jinak než Meky. Jak ke své přezdívce přišel? Vyplynula tak nějak z jeho napůl anglického původu. Jako většina kluků v té době hrával Miroslav s kluky na ulici fotbal nebo hokej. Tehdy u nás bylo na zájezdu jedno kanadské hokejové mužstvo a v něm měla spousta hráčů ve jménu „Mac“, což se čte „mek“.

Miroslavovi to nevadilo, dokonce se jeden čas snažil udělat si z toho oficiální umělecké jméno. Jméno Meky Žbirka by ale v minulém režimu, který byl na takovéto věci háklivý, neprošlo. Ačkoliv měl v Anglii dědečka a babičku, nikdy je nepoznal.

Na Západ se nesmělo a oni zemřeli dřív, než se do Londýna poprvé v šestadvaceti letech dostal. Uvažoval tehdy i o tom, že by v Anglii zůstal, ale měl už rodinu a tak tuto myšlenku nakonec zavrhl.

Smrt milovaného bratra

Když bylo Mekymu šestnáct, prožil si nejtragičtější událost ve svém životě. Jeho bratr Jason, kterého velmi obdivoval, dobrovolně ukončil život. Dodnes neví, proč se tak stalo, protože dopis na rozloučenou, který po sobě Jason nechal, nikdy nečetl. S celou rodinou to tehdy neuvěřitelně otřáslo.

Pro budoucího Zlatého slavíka tím definitivně skončilo dětství. „Od toho momentu je, myslím, můj život úplně jiný,“ konstatoval. „Potom už nic nebylo jako dřív.“ S rodiči o bratrově sebevraždě nemluvil, takže o důvodech tragédie se může jenom dohadovat. „Možná si kladl různé otázky a bůh ví, proč dospěl zrovna k takovému rozhodnutí.

Vím jenom, že za tím tehdy nebyla žádná love story,“ prozradil zpěvák v jednom rozhovoru.

První manželství se nepovedlo

Poprvé se Meky oženil ve dvaceti letech. S manželkou spolu měli dceru, jenže v té době se rozjížděla jeho kariéra a vztah na to doplatil. Na jednu stranu zpěvák po letech ví, že tehdy se musel tvrdě snažit, aby uspěl. Na druhou stranu má ale výčitky svědomí, že byl rodině tak málo k dispozici. „Ale já chtěl fanaticky skládat, a jen tak vznikly moje nejslavnější písničky,“ hájil se.

„A kdyby mi dal dnes někdo vybrat, bude to stejné.“ S dcerou tak trávil strašně málo času, na rozdíl od dětí, které měl později v druhém manželství. Složil o ní ale písničku, která se stala populární, jmenovala se po ní: Denisa. „V 80. letech bylo třeba vydělat na nájemné, nediskutovalo se tedy, že musím odjet,“ popisoval. „To byla moje práce, takhle jsem živil rodinu.

Bydlel jsem po hotelech a to celé moje první manželství také poznamenalo.

“ Rozvod přišel, když bylo dceři třináct let.

Manželství začalo sprchou

Také o své druhé, osudové ženě nazpíval Meky písničku, kterou všichni známe – jmenovala se Katka. S Kateřinou (52) se poprvé setkal pracovně. Bylo to v době, kdy už Miroslav vystoupal na nejvyšší stupínky slávy. Kateřina byla tehdy ještě studentkou. Chtěla se slavným zpěvákem udělat interview do školního časopisu. Podařilo se jí vniknout za Mekym do jeho šatny.

Oba v tu chvíli zůstali v šoku, protože Zlatý slavík zrovna vylezl ze sprchy a měl na sobě jen ručník. Katku ovšem nevyhodil a s rozhovorem souhlasil, ale až na další den. Měla za ním přijít do obchodního domu, kde se konala autogramiáda. Rozhovor se nakonec neuskutečnil, protože přeskočila pověstná jiskra a plamen z ní vlastně hoří až dodnes.

Miroslav dobře ví, že tehdy mu sláva stoupala maličko do hlavy a díky lásce se zase vrátil nohama na zem.

Originální dárky

Na svatbu dvojice nijak nespěchala, došlo k ní až za čtyři roky. První rok chození dokonce Katčini rodiče ani nevěděli, koho má jejich dcera za přítele. Poté, co se to dozvěděli, nijak nejásali; báli se totiž, že se jim dcera odstěhuje na Slovensko. Když Mekyho poznali osobně, změnili názor a zejména budoucí tchyně si zpěváka opravdu oblíbila.

Druhé manželství si pak Miroslav Žbirka na rozdíl od prvního naplno vychutnal, včetně výchovy syna a dcery. Dnes jsou spolu Meky a Katka více než třicet let a za tu dobu nemuseli čelit žádnému skandálu. Na to, jak se jim to podařilo, je prý jednoduchá odpověď: prostě se mají rádi. Stále se mají i čím překvapovat, což Katka dokázala originálními dárky k manželovým narozeninám.

Dostal od ní například podpisy všech členů The Beatles. Ještě větší peckou bylo, když se dostal do nahrávacího studia Abbey Road v Londýně.

Natáčel tak své písničky na stejném místě, kde vznikly skladby jako Yesterday!

Byl to zápal plic!

Nedávno se ocitl oblíbený zpěvák ve vážných problémech. Když byl ve Velké Británii, dostal vysoké horečky a dusil se. Tamní lékař ho ale prý ujistil, že to nic není a že může klidně odletět domů. Kdyby nebylo přátel, kdo ví, jak by to dopadlo. Ve skutečnosti měl totiž Miroslav zápal plic. Vrátit se do Prahy mohl až za deset dnů, do té doby nebyl schopný postavit se na nohy.

Nemoc se mu pak navíc ještě několik týdnů vracela a dlouho trvalo, než byl znovu schopný normálního života.

Naštěstí se z této nepříjemné situace postupně dostal a může nám dál rozdávat radost starými i novými písničkami!

V dětství často utíkal z domova!

Jako malý kluk měl Miroslav Žbirka, jak sám řekl, „toulavé boty“. Poprvé se ztratil z domova už v pěti letech. Až do večera vydržel v kině na groteskách, než ho tam našel otec. Když pak utekl znovu, už se do kina nedostal – všimla si ho jedna paní a upozornila policistu. Občas za své útěky dostal Meky na zadek, ale nic si z toho nedělal.

„Byl jsem třetí, nejmladší z dětí, takže rodiče už na mě neměli tolik času,“ uvedl.

Na svém dětství oceňuje, že zázemí v rodině kombinoval s poznáváním ulice, kde dostával „kopance“.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...