Kvůli nemožnosti dál pracovat propadla Jana Drbohlavová na čas alkoholu!

Problémy s pohybem jí zabránily hrát divadlo a nakonec i dabovat filmy!

Herečku Janu Drbohlavovou (77) si pamatujeme z řady filmů a inscenací jako veselou a příjemnou ženu, která uměla diváky pobavit. Se stářím ale přišly zdravotní potíže, které z ní udělaly samotářku.

Tatínek Jany Drbohlavové (77) byl fotografem a jeho specializací byly snímky z divadelního prostředí. Není proto divu, že Jana měla k „prknům, která znamenají svět“ velice blízko. Když přemýšlela o své budoucnosti, nebylo nikomu divné, že jí zlákalo právě herectví. Znamenalo to dostat se na DAMU, což bez problémů zvládla. Dostala se do vyhlášeného ročníku profesora Miloše Nedbala (+76).

Také vás může zajímat ...

Ještě na vysoké škole se ukázalo, že Jana je jak stvořená pro komediální role. Už během studia dostala nabídku hostovat na nejprestižnější scéně – v Národním divadle.

Nebyla jí cizí ani opereta, jak dokázala v Hudebním divadle v Karlíně.

Králičí zuby paní učitelky

Komedie s písničkami, to byla parketa oblíbené herečky. Zahrála si spoustu rolí v televizi i před filmovou kamerou. Nejvíce se do povědomí diváků zapsala jako učitelka s přičarovaným králičím předkusem v bláznivé veselohře Dívka na koštěti. Určitě si vybavíte scénu, kdy jí pánové doporučují, aby hlodala a zabránila tak dalšímu růstu zubů. Rekvizitáři vyrobili onen předkus Janě na míru.

Tehdy netušila, že i po několika desetiletích s ní budou diváci tuto pomůcku spojovat. „Vidíte, co takové zuby dokážou? Koho by tehdy napadlo, že vstoupí do povědomí lidí?“ prohlásila v jednom rozhovoru. „Natáčení bylo příjemné, ale ty zuby mě pak už trochu štvaly,“ dodala. Ví ale, že ta postava se od ní nedá odejmout a patří k ní.

„Možná mi ta učitelka zastínila všechny ostatní role, ale doteď mě strašně těší, že se film lidem tak líbí. Dívá se na něj další generace a diváci se pořád baví,“ konstatovala herečka. V době práce na tomto filmu už byla vdaná a jejím manželem byl známý herec Ladislav Županič (75). „Jezdil jsem za ní na natáčení, točilo se to v Pardubicích.

Tu roli vlastně hráli dva, Jana byla v tu dobu těhotná s naším synem Honzou, úplně na obrazovce září,“ prozradil Ladislav. Jejich manželství ale netrvalo dlouho, pouhých pět let. Neměli ale problém vytvořit před kamerou manželský pár i po rozvodu – stalo se tak v legendárním seriálu Arabela.

„Jana mi dokonce na společné scény půjčovala snubní prstýnek, který jsem nosil, když jsme byli manželé,“ vzpomínal bývalý manžel.

Alkohol jí přivedl až k „bláznům“

Po roce 1989 už Jana moc rolí nedostávala, věnovala se ale hodně dabingu. S přibývajícím věkem se ale vršily zdravotní problémy a ty jí nakonec odstřihly i od této milované práce. Jednalo se hlavně o problémy s kyčlemi. Došlo to tak daleko, že už nemohla ani docházet do dabingového studia a nakonec ani starat se sama o sebe. Musela tak být umístěna do domu s pečovatelskou službou.

Ani v této těžké době na ni nezapomínali bývalý manžel a syn, ze kterého se stal uznávaný historik se specializací na dějiny habsburské říše. V domově seniorů se Jana chovala spíš samotářsky. Pečovatelky pro novináře popisovaly, že se bývalá herečka spíše straní lidí, dívá se hlavně na televizi a čte si. Až na pár výjimek s nikým nekomunikovala.

Smutek nad tím, že už se nemůže věnovat ani dabingu, přivedly Janu do problémů s alkoholem, kterým chtěla svůj žal odehnat. Sama novinářům později přiznala: „Nedalo se to v tom domově vydržet, tak jsem se občas napila.“ Její kolega Jan Skopeček (+93), který pobývá ve stejném domově, konstatoval: „Na personál byla protivná. Změnila se nám ta Janička.

Pila, tak se nemůže divit, že ji foukli k bláznům.“ Narážel tím na fakt, že na nějakou dobu musela být Jana umístěna v psychiatrické léčebně. Po pár týdnech odvykací kůry se to ale naštěstí vše srovnalo.

Snad tedy podzim života bude Jana zaslouženě prožívat už v klidu.

Jejím hlasem mluvila sestra Vinnetoua!

V dabingovém studiu byla Jana Drbohlavová jako doma, a to už před půl stoletím. Nejznámější postavou, kterou namluvila do češtiny byla Vinnetouova sestra Nšo-či ve slavné mayovce. „Dodnes jsem na tu roli velmi pyšná. Byla to v podání Marie Versini (78) velmi krásná indiánka,“ prohlásila. Dabovala i profesorku McGonagallovou ve filmech o Harrym Potterovi. Současné snímky se jí ale moc nelíbí.

„Nechápu ty krvelačné hrůzy pro nic za nic, čím se teď krmí děti.

To opravdu nemám ráda.“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...