Kvůli partnerovi riskoval Pavel Vítek svoji úspěšnou kariéru!

Když rodiče přijížděli do Prahy, musel si partner z bytu věci vždy odstěhovat!

Třikrát se zpěváku Pavlu Vítkovi (56) podařilo vystoupat na žebříčku popularity náležitě vysoko. Poprvé v 80. letech, podruhé o desetiletí později a potřetí v době muzikálů.

Rodák z Olomouce prožil v hanácké metropoli i prvních osmnáct let života. Maturoval hodně brzy. Jak k tomu došlo? Do první třídy nastoupil už v pěti letech.

Také vás může zajímat ...

„Vedle v domě bydlela jedna paní učitelka a ta řekla, že mám moc energie a vymýšlím samé hlouposti, tak bych měl jít do školy,“ vzpomínal Pavel Vítek (56). Vychodil nakonec jen osm tříd, protože devátou zrušili, takže byl už ve 13 letech na gymnáziu a maturitu složil v sedmnácti letech.

Manželství jako hurá akce

V pubertě si Pavel začal všímat, že ho kromě dívek zajímají i kluci. Moc si s tím nevěděl rady. Kolem něho ale všichni chodili s dívkami, tak se snažil nebýt výjimkou. Toho, že se od svých vrstevníků Pavel v něčem liší, si všimla i jeho maminka. Měla určité podezření, ale nedávala ho najevo.

Pavel se, jak uvedl, snažil za každou cenu naplnit klasický vztahový model. Dokonce se i oženil a plánoval, že si založí rodinu. Svatbu tehdy utajil i před svými rodiči. Při zpětném ohlédnutí je Pavlovi dnes jasné, že se jednalo o studentskou záležitost a hurá akci. Manželství nevydrželo ani rok.

Nejspíš by vás napadlo, že důvodem rozchodu byla zpěvákova odlišná sexuální orientace, ale důvod byl jinde. „Partnerka byla o dva roky mladší. Po tři čtvrtě roku jsme se rozvedli,“ odhalil po letech zpěvák. „Každý jsme byli velmi vyhraněná a silná osobnost, které vedle sebe nemohly existovat.“

Rozvod byl jednoduchou záležitostí, vzhledem k tomu, že ani jeden z partnerů neměl žádné závazky, děti nebo majetek. Stejně rychle jako manželství vzniklo, tak i zaniklo.

Chodily mu nabídky k sňatku!

Poté, co odmaturoval na gymnáziu, odešel Pavel do Prahy a studoval zde DAMU. V polovině 80. letech se ale prosadil v jiné oblasti, než v herectví. Po nazpívání hitu Má svůj den se takřka přes noc stal hvězdou. Raketový nástup ho tehdy mile překvapil, nebylo to vlastně tak úplně v plánu.

Mělo jít původně jen o zkoušku čerstvého absolventa DAMU, jak mu půjde populární hudba. Díky sympatickému projevu a pohledné tváři byl rovněž idolem tisíců dívek a žen. Ty o něho samozřejmě měly zájem i po osobní stránce. Většina z nich se radovala z jeho autogramu.

Jak ale přiznal, občas přišla i nějaká nabídka k sňatku. Na takové dopisy Pavel odpovídal, že ho zájem dotyčné velice potěšil, ale ženit se ještě nehodlá, protože se na to necítí.

Na druhou stranu si ovšem sám pro sebe stanovil, že bude žít takovým způsobem, jaký se od něho očekává: tedy s nějakou partnerkou a rodinou. „Jenže v momentě, kdy jsem se tak definitivně rozhodl, tak jsem potkal mladíka jménem Janis Sidovský (51),“ konstatoval.

Drželi vztah v tajnosti

Došlo k tomu jednoho záříjového dne a jak to v téhle branží bývá, za osudovým setkáním stála práce. Pavel nacvičoval televizní vystoupení. Jednalo se i o tanec. A protože Janis byl mistrem republiky v moderním tanci, přizvali ho tvůrci k účinkování. V té době byl ještě studentem divadelní vědy. Oba mladíci si byli velmi sympatičtí.

Začali se sbližovat. Pavel se o Janise začal ucházet, což nebylo moc jednoduché, protože jeho protějšek také moc nevěděl, co s tím. „Ale pak, když jsme tohle dokázali jakoby odhodit a vyplynulo z toho, ze chceme žít a být spolu, tak to bylo velké osvobození,“ vzpomínal zpěvák v televizní zpovědi.

Svůj vztah ale museli držet v tajnosti, doba ještě zdaleka nebyla tak otevřená. Sice spolu bydleli, ale třeba na společné akce přicházeli každý zvlášť. A pokud do Prahy přijeli rodiče, nastalo menší dočasné stěhování partnerových věcí z bytu.

Pak nastoupila 90. léta, po pádu režimu se všechno měnilo. A měnil se i pohled lidí na lásku a vztahy jedinců stejného pohlaví. Byl to ale pozvolný proces a než si společnost zvykla, uplynulo ještě hodně a hodně let.

Vyhazov dal nakonec on!

Nejvíc Pavel pocítil nepochopení ze strany lidí v roce 1990. V té době už bylo všem jasné, jak to mezi ním a Janisem je. Věděli to také členové jeho úspěšné kapely. Možná by se ještě dokázali smířit s tím, kdyby oba partneři svůj vztah tajili.

Dali proto Pavlovi nemilosrdně na vybranou: buď se s Janisem přestane objevovat na veřejnosti a poškozovat tak – podle nich – dobrou pověst skupiny nebo je se spoluprací konec.

Pavel se nerozmýšlel dlouho. Dobře mu poradila i zpěvačka Eva Pilarová (79), která ho ujistila, že nové muzikanty pro sebe najde vždycky. Dopadlo to tedy přesně opačně, než kolegové z kapely čekali. Chtěli Pavla vyhodit, spolupráci s nimi ale ukončil on sám.

Riskoval svoji kariéru, protože v té době to neměli zpěváci z 80. let zrovna jednoduché. Museli se s Janisem, který stále ještě studoval, uskrovnit, ale tuhle zkoušku úspěšně zvládli.

Janis se pak ukázal nejen jako dobrý partner, ale i jako skvělý producent. S jeho pomocí se Pavel Vítek znovu vrátil na výsluní. Písnička Mám rád vůni tvý kůže se stala jeho dalším velkým hitem a ústřední skladbou nového úspěšného alba.

Maminka to dávno věděla!

Pavel a Janis jsou spolu už více než čtvrt století a za tu dobu mezi nimi nevypukla žádná vážnější krize. Svůj vztah odtajnili před veřejností, když na to už byla ta správná doba. Předběhli dokonce bulvární novináře, kteří o tom chtěli napsat jako o senzaci. Jeden velký deník s nimi uveřejnil rozhovor.

Do té doby si Pavel nebyl jistý, co o jeho orientaci a vztahu s Janisem ví maminka. Zavolal jí, protože bylo jasné, že si článek přečte. Mile ho překvapila. Ujistila ho, že všechno už dávno ví a jen čekala na vhodný okamžik, kdy se jí svěří sám.

V roce 2006 se pak Janis a Pavel rozhodli uzavřít registrované partnerství. Své „ano“ si řekli na nádvoří hradu Karlštejn a hudebními dárky jim jejich velký den zpříjemnila spousta kolegů z branže!

Strašidelná noc na osamělé chalupě

Každý vztah utužují společné prožitky a těch mají Pavel Vítek a jeho partner opravdu hodně, zejména z cestování. A nemuselo jít vždy jen o exotické končiny. Strašidelné chvíle prožili například i na jedné chalupě u známých v Českém ráji.

Kolem půlnoci se tam začaly odehrávat divné věci. „Jakmile zavrzala podlaha, už jsme viděli všechny duchy. Spali jsme s rozsvíceným světlem,“ líčil Janis Sidovský. Ráno se s Pavlem od sousedů dozvěděli, že se v tom stavení kdysi udála úkladná vražda!

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

reklama