Kvůli rodině obětovala kariéru, později hořce litovala

Byla krásná, žádaná a talentovaná. Přesto se MARIE KYSELKOVÁ (†83) jednoho dne rozhodla, že svou kariéru pověsí na hřebík. Jenže místo toho, aby si užívala rodinné pohody, přišla jen velká rána do zad.

Nikdy netoužila stát na divadelních prknech ani hrát ve slavných snímcích. A to i přesto, že byla pěvecky a tanečně velice nadaná. Chtěla se stát zdravotní sestrou a svůj život zasvětit péči o druhé. Osud s ní měl ale jiné plány.

Také vás může zajímat ...

Marie Kyselková (†83) se narodila 20. srpna 1935 v Brně architektu Mojmíru Kyselkovi (†72). Její babičkou byla etnografka a sběratelka lidových písní Františka Kyselková (†86). Marie nakonec přece jenom zdravotnickou školu vystudovala, ovšem při studiích se stihla věnovat i své vášni, a to tanci.

Čas od času vystupovala jako tanečnice v různých podnicích. A právě tam se stalo něco, co si ani nemyslela, že by se stát mohlo. Dostala tam nabídku stát se manekýnou.

Zpočátku si prý nebyla ani trochu jistá, nakonec ale kývla a přestěhovala se do Prahy, kde měla víc příležitostí. Psala se 50. léta a Marie díky tomu mohla cestovat po světě a získala spoustu cenných kontaktů, které se jí později hodily.

Na přehlídkovém mole si ji vyhlédl slavný režisér

Všichni byli uchváceni její krásou a zahrnovali ji samými krásnými dary. Takovému pozlátku se jen těžko odolávalo. Při jedné z přehlídek padla do oka Jiřímu Sequensovi (†85) a ihned ji obsadil do svého filmu Větrná hora.

Krátce nato se objevila ještě filmu Bomba a Touha a stala se členkou Divadla S. K. Neumanna, kde působila až do roku 1961. V roce 1959 dostala vedlejší roli ve slavné pohádce Princezna se zlatou hvězdou na čele. Martin Frič (†66) jí dal roli princezny, která se bude ucházet o srdce prince Radovana v podání Josefa Zímy (88).

Ovšem ještě než se začalo natáčet, původní představitelka krásné princezny Lady Miriam Hynková (†77) vážně onemocněla a režisér tak sáhl právě po Kyselkové. „Já jsem tam byla taková puťka, protože to byli takoví herci, že jsem jenom čuměla,“ svěřila po letech.

Zamilovala se do rozvedeného kolegy

Ačkoli kolem ní kroužil nespočet pohledných mužů, ona měla oči jenom pro jednoho. Když poprvé spatřila kolegu Petra Haničin(†77), se kterým ji seznámil Vladimír Menšík (†58), zahořela k němu nekonečnou láskou.

„Petřík byl opravdu krásný chlapec, silná osobnost, velmi ctižádostivý a pracovitý,“ pěla na něho chválu. V té době jí bylo pouhých dvacet let a Haničinec se zrovna rozváděl s herečkou Štěpánkou Haničincovou (†68), se kterou měl dceru Alexandru (66).

S Marií to však byla velká láska. Když začala slavnou pohádku natáčet, už pod srdcem nosila jejich společného syna Ondřeje (60). Jediné, co herečce na jejich vztahu vadilo, byl nedostatek citů z Petrovy strany. A nejinak to bylo i s jejich veselkou.

Herec prý jednoho dne před ní položil papíry a sdělil jí, že se budou brát na Staroměstské radnici. Vše se seběhlo tak rychle, že si svatbu ani příliš nepamatovala.

Chtěla jim být pořád po ruce

Aby měli manžel a syn co nejvíce potřebné péče, na svou slibně se rozjíždějící kariéru poněkud zanevřela. V roce 1961 se ještě objevila ve třech televizních filmech V tento čas vánoční, Proti všem a Když nastaly deště, pak herectví pověsila definitivně na hřebík.

Místo vděku se ale od manžela dočkala jednoho velkého zklamání. Haničinec ji totiž často podváděl, o čemž moc dobře věděla. „Péťa měl časté mimopracovní záležitosti. A to mě moc bolelo. Já ho ale tak moc milovala, že jsem se ho snažila za každou cenu udržet. Snažila jsem se to ignorovat, tolerovat. Dlouho jsem tím trpěla,“ netajila se.

Našel si jinou, tak ho začala taky podvádět Kromě toho na ni také žárlil, respektive na její pracovní úspěchy. Petr byl totiž v té době spíše divadelní herec a filmové role se mu docela vyhýbaly. Možná i z toho důvodu pak už v herectví nepokračovala, nechtěla, aby se cítil méněcenný.

Vše se ale změnilo ve chvíli, kdy si Petr začal s rozhlasovou redaktorkou Evou Kopeckou. Začalo to totiž mezi nimi být vážné a Kyselkové už nadobro došla trpělivost. A tak si našla taky milence, což Haničinec nemohl vydýchat.

Sám prý tvrdil, že když muž podvádí ženu, je to něco naprosto normálního, když ale to samé udělá žena, je to špatné, protože do toho vždy dává srdce. Její muž jí začal dělat scény, ona si však stála za svým a po patnácti letech se rozvedla.

Nového muže si našla rychle

Ta pravá láska na ni ale po letech trápení čekala doslova za rohem. Jen tři měsíce po rozvodu s Haničincem ji kamarádka pozvala na svatbu, kde se seznámila se stomatologem Vladimírem Demkem (†63).

A s ním si všechno vynahradila. Narodily se jim dvě dcery, Alžběta (47) a Žofi e (43). S druhým manželem nakonec zůstala přes čtyřicet let, až do jeho předčasné smrti v roce 2010.

Živila se, jak mohla

I když by se bez problémů mohla vrátit ke své herecké profesi nebo povolání zdravotní sestry, rozhodla se jinak. Ještě v době, kdy byla provdaná za Petra Haničince, si přivydělávala rukama a vyráběla figurky z plsti.

Když nastoupila do důchodu, vzala místo vrátné na strahovských vysokoškolských kolejích. Tam nakonec strávila víc než dvacet let svého života. Studenti ji prý zbožňovali a ona si tam ráda připomínala časy, kdy byla ještě slavnou herečkou.

Pak se ale začalo ozývat zdraví.Nemohla už ani chodit Zřejmě sedavý způsob zaměstnání stál za tím, že ji čím dál tím více začala zlobit záda. Musela podstoupit operaci plotének, bolesti ale bohužel nezmizely. Právě naopak.

Marie později už ani nemohla chodit a byla tak odkázaná na pomoc druhých. Oporu našla ve svých dcerách a také ve svém nejlepším příteli, herci Ivu Niederlovi (91), který bydlel ve stejném domě a s láskou se o ni staral. „Poslední roky jsem žil jenom pro ni. Co onemocněla se zády a zlomila si krček, pomáhal jsem jí naprosto ve všem, byl jsem u ní denně.“

Nezájem syna ji ničil

A aby toho nebylo ještě málo, milovaný syn Ondřej jí také pěkně zavařil. Už od mládí se měl vyhýbat práci a často holdovat alkoholu a drogám. Na své radovánky ale neměl peníze, a tak si půjčoval ve velkém od své matky.

Možná i proto se později živila jako vrátná. Nakonec ji ale obral o všechno, co měla našetřeno. „Ondřej mě totálně zruinoval a to mi úplně zničilo moje mateřský srdce. Musela jsem tedy utáhnout všechny kohouty a přišla tak o syna,“ říkávala s bolestí v hlase.

Do poslední chvíle ale čekala, že by se jejich vztahy přece jenom mohly urovnat, leč nestalo se. „Ondřej se nám s Petrem prostě nepovedl. Kdybych chcípla, tak mu to bude úplně jedno.“ A měla pravdu. Když před dvěma lety, 21. ledna zemřela, nedostavil se ani na pohřeb. Přitom to byl právě on, kvůli komu se vzdala své kariéry, aby se měl jako v bavlnce.

Její smrt ho hluboce zasáhla

Byl to právě Niederle, kdo bývalou herečku našel v bytě mrtvou. „Měl jsem klíče, tak jsem si otevřel. Odpočívala po snídani, už ale nedýchala,“ svěřil tehdy zdrcený herec. Smrt jeho nejlepší přítelkyně na něj měla velký dopad.

A to dokonce takový, že už nedokázal žít v domě, kde zemřela. Strávili tam celkem 58 let, a aby unikl tíživému pocitu, raději se nechal zapsat do domova důchodců. Nejvíc ale lituje toho, že ho rodina Marie nepozvala ani na pohřeb.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

reklama