Kvůli šílené manželce uvažoval Ladislav Chudík o konci kariéry!

„Vyměnil bych všechnu slávu, popularitu, úspěch, tituly, za normální, obyčejnou lásku.“

Zatímco na herecké výkony Ladislava Chudíka (+91) budou vzpomínat diváci ještě dlouhá léta, v soukromí tolik úspěchů neprožíval. Celých dvaadvacet let strávil bohužel po boku ženy, která trpěla psychickou chorobou!

Představitel primáře Sovy z legendárního seriálu Nemocnice na kraji města, slovenský herec Ladislav Chudík (+91), vyrůstal jako jedináček. Ze všech lidí na světě pro něho byla ideálem dobra jeho maminka. Otec, který pracoval jako železničář, byl tvrdý chlap. Nechtěl, aby jeho syn byl rozmazlovaný, takže se stávalo, že malý Ladislav musel za trest dlouho klečet na ostrém polenu.

Také vás může zajímat ...

Na druhou stranu měl ale otec o budoucího herce strach. Ladislav totiž trpěl mimo jiné těžkou bronchitidou.

Když byl jeho život v ohrožení, otec prý plakal!

Nesnesl ani cvaknutí vypínače!

Když bylo Ladislavovi jedenáct let, odešel studovat na gymnázium do Kremnice. Nepatřil zrovna k výrazným studentům. Byl tichý, uzavřený do sebe a s prospěchem měl problémy. Ke kariéře herce mu pomohlo ochotnické divadlo. Na jedné soutěži ve Zvolenu si ho všiml dramaturg slovenského Národního divadla. Ladislav dostal pozvánku na zkoušky a v lednu 1944 ho přijali jako eléva.

„V Kremnici se to okamžitě rozkřiklo a já se stal ze dne na den slavným. Současně jsem ale poprvé pocítil na vlastní kůži, že na světě existuje závist,“ popisoval v jednom rozhovoru. Otec si ale nepřál, aby Ladislav všechno vsadil na jedinou kartu herectví. Donutil ho studovat ještě i filozofickou fakultu, tu ale po třech semestrech jeho syn vzdal.

Jako většina mladých mužů musel Ladislav absolvovat vojenskou službu. Tam se poprvé začal potýkat se silnými depresemi. Své pocity přirovnával k letu motýla se zapíchnutým špendlíkem. Hlava ho bolela tak brutálně, že nesnesl sebemenší hluk, dokonce ani cvaknutí vypínače! Postupně se podrobil několika operacím.

Před krutými bolestmi ho zachraňovalo psaní deníku – a také hraní.

Prožíval peklo na zemi!

Sympatický, elegantní, uhlazený herec neměl nouzi o přízeň žen. V lásce měl ale smůlu. V roce 1957 se v Tatrách oženil s redaktorkou Helenou, která pocházela z Česka a na Slovensku pracovala. Ta ale brzy onemocněla. Měla epileptické záchvaty, které způsoboval nádor na mozku. Byl bohužel neodstranitelný a silně ovlivňoval její chování.

Helena byla naprosto nevyrovnaná, trpěla záchvaty zuřivosti, postupně se měnila její osobnost. Pro citlivého Ladislava to bylo peklo na zemi. Když se k tomu přidaly další problémy – herec přišel o peníze kvůli podvodu s bytem – uvažoval dokonce o konci kariéry. Právě v té době dostal nabídku na roli primáře Sovy, namísto nečekaně zesnulého Karla Högera (+67).

Zoufalý vztah s manželkou vyvrcholil v roce 1977, kdy se rozešli. Oficiálně se pak rozvedli dva roky poté. Jeho žena pak zemřela v roce 1982, zcela osamělá. Ladislav pro ženu, která mu téměř zničila život, udělal ještě poslední věc: zařídil jí pohřeb.

Nikoho jiného neměla, takže to musel udělat on.

Přijeli ho přemlouvat!

Nemocná Helena stála i za krokem, který kdysi málem stál Ladislava Chudíka celou kariéru. Když v srpnu Československo obsadila vojska Varšavské smlouvy, přemluvila manžela, aby emigrovali do Rakouska. Tehdy se dalo hranicemi procházet bez problémů. Ladislav odjel s Helenou, svojí matkou i tchyní.

K návratu ho přesvědčili mladí herci, které učil, mimo jiné Juraj Kukura (72), který po letech sám emigroval. Na ulici u domu, kde v Rakousku přebýval, napsali velikánský nápis: Vraťte se! „Dali mi jasně najevo, že mě potřebují. Byl jsem šťastný,“ vzpomínal herec. V prosinci se proto do Bratislavy vrátil, ale čtyři roky měl kvůli emigraci zakázán vstup do televizních i filmových studií.

Naštěstí se pak před kameru vrátil a v roli primáře Sovy bude dělat radost ještě dalším generacím!

Opravdovou lásku našel až ve zralém věku!

Do svého deníku si v 57 letech Ladislav zapsal: „Vyměnil bych všechnu slávu, popularitu, úspěch, tituly, za lásku! Normální, obyčejnou lásku v rovnováze představ a skutečnosti.“ Nebylo divu, že chtěl po svých manželských zkušenostech takový cit prožít. Osud k němu byl pak už milosrdný a Ladislav znovu navázal vztah s bývalou kamarádkou Alenou. Ta zůstala sama s dcerou.

Vzal si jí v roce 1982 a podzim života pak prožil po boku ženy, která při něm dokázala stát v dobrém i ve zlém!

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...