Kvůli zájmu fanynek se s Daliborem Jandou chtěla manželka několikrát rozvést!

Svatbu měli v roce 1981, kdy to na nějakou Daliborovu slávu vůbec nevypadalo!

Trojnásobný Zlatý slavík Dalibor Janda (67) zažil úspěch ve chvíli, kdy už chtěl kariéru vzdát. Sláva ho vynesla na vrchol a jeho žena Jiřina (62) měla spoustu důvodů, proč na slavného manžela žárlit.

Všichni ho známe jako Dalibora Jandu (67), ale ve skutečnosti je to bývalý strojní zámečník Václav Janda. A nijak to neskrývá. V jednom rozhovoru držitel Zlatého slavíka prohlásil: „Když jsem ještě vyráběl čerpadla, měl jsem svoje sny o muzice.

Také vás může zajímat ...

Když jsem později pracoval na Ruzyni jako údržba plochy a na nočních jsme vyváželi škváru z teplárny nebo odpadky z letiště, pořád jsem doufal, že se to jednou zlomí.“ Jeho sen se mu splnil, ale vedla k němu klikatá cesta. Průvodkyní na té cestě mu byla i manželka Jiřina (62), se kterou je už hodně dlouho.

Poté, co přišla obrovská sláva, musela se vyrovnat, že Dalibora obdivují i zástupy jiných žen.

Pilarka se spletla

S muzikou začal Dalibor v šestnácti letech. Bylo to asi nejen kvůli lásce k hudbě a touze po slávě, ale i proto, aby dokázal lámat dívčí srdce. Otevřeně přiznal: „V mládí jsem to s holkama nikdy moc neuměl. Nedokázal jsem jim říkat takové ty hlouposti, které se jim líbí, a tak moji kamarádi vždycky sbalili dívku dříve než já.

Můj recept je asi to, že jsem hrál na kytaru a zpíval.“ Na uživení to ale nebylo. Zkusil to v roce 1981 profesionálně, ale po dvou letech si řekl, že s muzikou končí. Připadalo mu, že je to slepá ulička, vždyť hrál jenom po barech a tancovačkách. Úplně se ale nevzdal.

Po půl roce začal hrát znovu. Nenechal se odradit zpěvačkou Evou Pilarovou (+80), která mu při setkání v baru Alhambra řekla, že bude rád, když s kapelou vystoupí jednou měsíčně. Už zanedlouho bylo jasné, že se Eva spletla.

Jahodový koktejl zachutnal

Cesta ke slávě vedla přes náhodu. Jednou Dalibora pozval kamarád, aby mu zazpíval na jeho narozeninách. Přítomen byl i hudebník z tehdy populárního Orchestru Karla Vlacha. Dalibor pak dostal nabídku vystoupit v televizním pořadu Jiřího Hrzána (+41).

Pak stačila jedna písnička a kariéra dostala závratnou rychlost. Ten song se jmenoval Jahodový koktejl. Nejprve ho v Supraphonu odmítli vydat. Doslova mu napsali, že prý nemá „socialistický hlas“.

Nahraná písnička se ale ocitla v tehdy hodně poslouchaném rozhlasovém pořadu Pozor, zákruta. Vzbudila zájem posluchačů, takže nakonec vyšla i na malé gramofonové desce. Pár let nato si už Dalibor přebíral prvního Zlatého slavíka.

Fanynkám nešlo odolat

Se svojí osudovou ženou Jiřinou se Dalibor setkal na letišti, když tam pracoval. Uklízeli společně dráhu před odletem letadla. Jiřina bydlela na stejné ubytovně jako on, ale patřila do jiné „party“. Dalibor se jí dvořil, ovšem dlouho neměl úspěch.

Přesvědčil jí prý až jednou na Silvestra, když vnikl na dámské toalety. Byl to sice kuriózní začátek vztahu, ale jak je vidět, zafungoval. Jiřina se ovšem musela postupně smiřovat s tím, že sláva a úspěch přináší i zájem jiných žen. A málokterý slavný muž umí odolat. Dalibor konstatoval: „Je těžké pro zdravého normálního chlapa nepodlehnout.“

Tím přiznal, že s věrností to nebylo úplně v pořádku. Vždy ale šlo pouze o „úlety“, nikdy v tom nebyl žádný tajný vztah. To by totiž znamenalo konec manželství. Kdysi řekl, že se s ním žena rozvádí tak dvakrát do roka, ale přitom ví, že ho má ráda.

Fanatická obdivovatelka

S fanynkami to byly většinou příjemné zážitky. Dalibor přiznal, že se mu jich líbily desítky až stovky. Co se nevěry týká, zastával vždy názor, že důležité je po ničem se raději nepídit. „Myslím, že jakmile člověk začne sledovat toho druhého, tak vždycky něco najde.

Žena si může jít s kamarádem sednout na kávu a já ji hned můžu podezřívat, jestli spolu náhodou něco nemají. Já měl samozřejmě také těch kamarádek hodně,“ řekl. Jedna fanynka mu ale dala pořádně zabrat.

Pokud se známá osobnost setká s někým, kdo je do ní fanaticky zahleděný, jsou s tím pořádné problémy. Dalibora pronásledovala žena, která mu napsala několik stovek dopisů. Kopie dopisů dokonce posílala na vládu, takže se pak úředníci zpěvákovi ozvali, jestli nepotřebuje v této záležitosti nějak zasáhnout.

Dotyčná žena věděla, že Dalibor má rád ovoce, tak mu na kliku u domu věšela tašky s různými pochoutkami. Došlo i na osobní setkání. Stalo se to na Slovensku po jednom koncertu. Evidentně duševně nemocná fanynka Daliborovi řekla, že byla jeho ženou v minulém životě.

Na to jí odpověděl, že v tom případě už spolu přece všechno prožili. Po téhle větě odešla, už se nikdy neozvala a obtěžování skončilo.

Největší životní ztráta

Nejtragičtější okamžiky svého vztahu zažili Dalibor a jeho žena Jiřina v roce 2003. V lednu toho roku probudili Jiřinu policisté se zprávou, která změnila celý dosavadní život. Syn slavného zpěváka totiž dobrovolně ukončil svůj život skokem z Nuselského mostu.

Nejhorší bylo, že po sobě nenechal žádný dopis na rozloučenou, takže ani jeden z rodičů dodnes neví, proč se to vlastně stalo. Dalibor se o smrti syna dozvěděl u benzínové pumpy, když se vracel z vystoupení. V ten tragický okamžik nebyl ani schopen dojít k autu.

Až později se k synově sebevraždě vyjádřil: „Byl soběstačný, chodil do práce a měl pronajatý byt. Když byl ještě doma, byl v pohodě a choval se jako naprosto normální kluk.“ Později konstatoval: „Jsou léta, kdy se člověku daří.

Nejdřív vám nikdo nevěří, pak dostanete slavíka, přeskočíte lidi v hitparádách a oni vás pak už ani nezdraví, protože vám závidí. Máte pocit, že se všechno daří, že je všechno dobrý. A pak se vám stane, že přijdete o syna.

I v naší branži byli lidi, kteří mi tyhle věci přáli. Česká povaha je někdy děsivá.“ Tragédie ohrozila i manželství s Jiřinou. Jak se Dalibor vyjádřil, za to, že jsou nadále spolu, mohou poděkovat své dceři, která je v těžkých chvílích podržela.

Žádost o důchod mu na úřadu nechtěli věřit!

Někdejší idol dívek a žen je už pár let oficiálně důchodcem. Nebylo snadné o to požádat. Nejprve si Dalibor spletl číslo a dovolal se do nějaké firmy. Potom sice vytočil číslo správné, ovšem paní na druhé straně nevěřila, že svoji žádost myslí známý zpěvák vážně.

„Dvakrát položila telefon a myslela si, že to je nějaký bulvár, který si dělá legraci,“ líčil Dalibor. „A pak, když jsem volal potřetí, říkal jsem: opravdu jsem Dalibor Janda. A ona povídala: A vy jdete do důchodu? Je to možné? Řekl jsem: Jo! Já se hlásím do důchodu.“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...