Kýla je i ženský problém

Když se hovoří o kýle, je to většinou v souvislosti s mužskými pacienty. Ale toto nepříjemné onemocnění postihuje, i když v menší míře, i ženy. Stehenní kýly se dokonce objevují převážně u žen.

Když stěna povolí

Také vás může zajímat ...

Kýla vzniká tak, že skrz povolenou břišní stěnu pronikne část orgánů, nejčastěji střev. U zevní kýly je tato část vytlačována do podkoží a tvoří bulku na břiše, v třísle nebo na stehně. Zákeřnější jsou kýly vnitřní, při kterých je část orgánů vytlačena do záhybů pobřišnice a zvenčí je neviditelná.

Na tento typ kýly upozorní většinou až bolest.

Nebezpečné uskřinutí

Boule na břiše samozřejmě nevypadá pěkně. To je ale to nejmenší. Nebezpečí kýly spočívá hlavně v tom, že povolená břišní stěna se může stáhnout a bolestivě uskřinout čili přiskřípnout, co skrz ní proniklo. To může vést třeba až k život ohrožující neprůchodnosti střev, což se řeší akutním chirurgickým zákrokem.

Tříselná kýla

Jde o nejčastější typ kýly. Postihuje převážně dospělé muže. Vzniká, když povolí vazivo v oblasti tříselného kanálu. Na jejím vzniku se často podepíše špatná fyzička v kombinaci s nevhodnou námahou. Někdy může být kýla nebolestivá a celá léta nedělá pacientovi problémy. V případě obtíží je však jedinou možností operace.

Kýla pupeční

Tato kýla vzniká nejčastěji u novorozenců, v místech, kde je břišní stěna oslabena pupečníkem. V menším množství postihuje ženy, hlavně po opakovaných těhotenstvích. U dětí se většinou čeká, zda se problém nevyřeší sám. U dospělých se přistupuje k laparoskopické operaci.

Kýla stehenní

Třičtvrtiny případů připadají na ženy. U tohoto typu kýly je nebezpečí uskřinutí zvláště veliké, proto není dobré návštěvu lékaře odkládat. Pomoc pak představuje laparoskopická operace. .

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...