Kýla je i ženský problém

Když se hovoří o kýle, je to většinou v souvislosti s mužskými pacienty. Ale toto nepříjemné onemocnění postihuje, i když v menší míře, i ženy. Stehenní kýly se dokonce objevují převážně u žen.

Když stěna povolí

Kýla vzniká tak, že skrz povolenou břišní stěnu pronikne část orgánů, nejčastěji střev. U zevní kýly je tato část vytlačována do podkoží a tvoří bulku na břiše, v třísle nebo na stehně. Zákeřnější jsou kýly vnitřní, při kterých je část orgánů vytlačena do záhybů pobřišnice a zvenčí je neviditelná.

Na tento typ kýly upozorní většinou až bolest.

Také vás může zajímat ...

Nebezpečné uskřinutí

Boule na břiše samozřejmě nevypadá pěkně. To je ale to nejmenší. Nebezpečí kýly spočívá hlavně v tom, že povolená břišní stěna se může stáhnout a bolestivě uskřinout čili přiskřípnout, co skrz ní proniklo. To může vést třeba až k život ohrožující neprůchodnosti střev, což se řeší akutním chirurgickým zákrokem.

Tříselná kýla

Jde o nejčastější typ kýly. Postihuje převážně dospělé muže. Vzniká, když povolí vazivo v oblasti tříselného kanálu. Na jejím vzniku se často podepíše špatná fyzička v kombinaci s nevhodnou námahou. Někdy může být kýla nebolestivá a celá léta nedělá pacientovi problémy. V případě obtíží je však jedinou možností operace.

Kýla pupeční

Tato kýla vzniká nejčastěji u novorozenců, v místech, kde je břišní stěna oslabena pupečníkem. V menším množství postihuje ženy, hlavně po opakovaných těhotenstvích. U dětí se většinou čeká, zda se problém nevyřeší sám. U dospělých se přistupuje k laparoskopické operaci.

Kýla stehenní

Třičtvrtiny případů připadají na ženy. U tohoto typu kýly je nebezpečí uskřinutí zvláště veliké, proto není dobré návštěvu lékaře odkládat. Pomoc pak představuje laparoskopická operace. .

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...