Kypr je sladká země věčné lásky

Vypravte se za opojnými krásami ostrova bohyně Afrodity

Krásné pláže, dostatek památek i přírodních krás, to je Kypr. Dělí se na řeckou a tureckou část, přátelštější je ta řecká. Vydejte se s námi do míst, kde se zrodila krásná Afrodita.

Kypr je po Sardinii a Sicílii třetím největším ostrovem ve Středozemním moři. Krásy ostrova nejlépe poznáte, když si pronajmete automobil. Nezapomeňte ale, že se zde jezdí vlevo. Kypr se může pyšnit nejteplejším podnebím ze všech zemí Evropské unie.

Také vás může zajímat ...

Moře je příjemně vyhřáté od června až do listopadu, jeho teploty bývají okolo 30 stupňů. Kypr se nazývá ostrovem lásky. Romantická atmosféra z něj přímo sálá. Právě zde se z mořské pěny na skaliskách zrodila krásná bohyně Afrodita.

Tím magickým místem je zátoka Petra tou Romiou, dnes Afroditina pláž. Na této oblázkové pláži prý často najdete kamínky ve tvaru srdce. Nezadané dívky si je před spaním dávají pod polštář, aby získaly svou lásku.

V zátoce se nachází i Afroditina skála. Pokud ji sedmkrát obeplujete, omládnete o deset let. Podobně kouzelné místo najdete i na poloostrůvku Akamas, kam se bohyně chodila koupat. Dnes tam jsou lázně.

Proč měděný ostrov?

Řecký název ostrova je odvozen od mědi, proto se můžete někdy setkat i s jeho méně známým názvem Měděný ostrov.

Dnes nabízí návštěvníkům celou řadu antických, byzantských i benátských památek. Ty antické jsou zasvěceny převážně Afroditě – například pozůstatky Afroditina chrámu u Pafosu. V Limassolu můžete kromě islámských mešit obdivovat Apollonův chrám či hrad Kolossi.

Nejstarším kyperským městem je Larnaca, dnes moderní a známé středisko. Kromě luxusních hotelů je bohaté na historické památky. Nejdůležitější z nich je kostel sv. Lazara, kde se nachází hrobka Lazara, kterého Ježíš tři dny po jeho smrti oživil.

V Larnace nezapomeňte navštívit také velké Archeologické muzeum.

Palmové promenády

Možností, kde na Kypru strávit příjemnou dovolenou, je mnoho. Velmi oblíbené je právě město Larnaka. Těšit se můžete na jeho palmové promenády se širokými plážemi, velké množství barů a taveren.

Ty nejkrásnější pláže z celého Kypru jsou však k vidění v Ayia Napa nebo v Protaras. Mezi nejvyhledávanější pobytovou oblast patří starobylé romantické městečko Paphos, a to nejen díky tomu, že jde o místo zrození Afrodity, ale i pro četné turistické vyžití.

Symbolem celého ostrova je plod granátového jablka, které je opět spojeno s Afroditou, jíž je toto jablko zasvěceno, podobně jako myrta a růže. Bohyně na ostrově zasadila první granátovník vůbec. Kypřané se vyžívají ve sladkém, proto je to ráj pro mlsné jazýčky.

Oblíbenou cukrovinkou je Afroditino želé obalené v práškovém cukru.

Ochutnejte ofto kleftiko

Národy, které se na Kypru střídaly, do kyperské kuchyně vždy přidaly špetku svých ingrediencí. Pokrmy jsou tak směsicí orientální, turecké, řecké, italské i britské kuchyně. Typickými kořeními jsou kopr, oregano, máta, majoránka a tymián.

Kyperským národním pokrmem je ofto kleftiko. Pod názvem se skrývá pečené skopové maso s bramborem. Lahodné je i kyperské sladké víno Commandaria.

Dovolenou all inclusive na 7 dní letecky do 3hvězdičkového hotelu pořídíte již od 10 990 Kč!

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...