Ladislav Frej – Ožení se i počtvrté?

Brňan Ladislav Frej se divadlu věnoval ochotnicky již od mládí, kromě toho hrál na housle a zpíval ve sboru brněnské Janáčkovy opery. Hned po absolvování JAMU nastoupil do Satirického divadla Večerní Brno, odtud přes Pardubice a Ostravu zamířil v roce 1970 do Prahy. Nejdéle působil v Divadle na Vinohradech.

Záhy ho objevil film, ale největší popularitu mu vyneslo účinkování v seriálech, především slavná role mladého doktora Sovy v Nemocnici na kraji města. Ženy byly z přitažlivého herce s výrazným hlasem odjakživa celé pryč. Frej se nikdy netajil tím, že věrnost nebývala jeho nejsilnější stránkou. Oženil se čtyřikrát.

Také vás může zajímat ...

Nejvíc ho ničí, že se musel v podstatě zříci prvorozeného syna, kterého počal s první manželkou, jež byla jeho studentskou láskou. Když se rozvedli, na čemž měl Frej, jak přiznává, větší podíl, žena emigrovala do Švýcarska. Tam poznala muže, který si ji chtěl vzít, ale podmínkou bylo, že syna adoptuje. Herec souhlasil, časem se tím začal trápit. Se synem tudíž nebyl v kontaktu.

Neměl tušení, co dělá, jak vypadá, jak se mu daří. Když už byl chlapec starší a ve Švýcarsku běžela Nemocnice na kraji města, jeho matka mu prý tehdy oznámila: „Tak tohle je tvůj otec. “Osobně se Frej se synem setkal až před několika lety.

Bylo to prý velmi dojemné, oba měli totiž slzy na krajíčku.

Dítě s jiným

Frej má charisma, kterému se nelze naučit, lze se s ním jen naučit nakládat. Ladislava Freje předurčilo do rolí nevypočitatelných vládců, náladových sobců a poživačníků, ale kdysi i donchuanů. Na jevišti je uhrančivý, okouzlující, tajemný. Bohužel však všechny jeho vztahy, s výjimkou svazku s Věrou Galatíkovou (†69), nemívaly dlouhého trvání.

Také druhé Frejovo manželství s energickou herečkou Gabrielou Wilhelmovou (†60) se rozpadlo, pravděpodobně i proto, že se dvojici nepodařilo mít děti. Ani třetí Frejův legitimní svazek s Evelynou Steimarovou (71) nebyl harmonický. Skončil během jediného roku, protože se zjistilo, že Evelyna čeká dítě s jiným, a kuriózní bylo, že se totéž dalo říct i o Frejovi.

Jeho osudová láska Věra Galatíková byla v té době rovněž těhotná, očekávala narození dcery Kristýny (47).

Líbá dobře?

Poprvé se Věra s Ladislavem setkali u přijímacích zkoušek na JAMU, ale tehdy ještě nepřeskočil ani ten nejmenší náznak jakékoli jiskřičky. Věra Láďu, jak se říká, přehlížela jako paseku, byl přece mladší. Podruhé se sešli v roce 1969 na prknech pardubického divadla. Galatíková hrála královnu Kristýnu, Frej jejího mladého milence.

Když se během divadelních zkoušek líbali, jak hra předepisovala, režisér to kritizoval, tvrdil, že jejich polibky jsou mdlé a unylé. O Ladislavu Frejovi je všeobecně známo, že je poněkud horkokrevný. Hnán vznětlivou povahou zvolal: „To jako že neumím dobře líbat?“ Vzápětí se na překvapenou herečku divoce vrhl a předvedl jí i šokovaným kolegům, jak opravdový muž líbá ženu.

Věru to podle všeho velice zaujalo. Cesty obou herců se přesto nadlouho rozešly, každý z nich časem zamířil do jiného divadla. Znovu se viděli až po letech v Praze. Jejich společný život poznamenaly Frejovy časté zálety, které se Věra musela naučit snášet. Jako příklad jmenujme jeho románek s Janou Šulcovou (71) při natáčení inscenace Oldřich a Božena na začátku osmdesátých let.

Galatíková Frejovi porodila dvě děti, dceru Kristýnu a syna Ladislava (45).

Neumí žít sám

Manželství plné problémů, hádek a usmiřování nakonec zkomplikovala zákeřná nemoc. Herečka s rakovinou statečně bojovala, po jejím druhém útoku však odmítla chemoterapii s tím, že nechce zbytek života strávit s hlavou v záchodové míse. Zemřela 21. prosince roku 2007 a manžel ji držel za ruku.

Na pohřbu v divadle zazněl z reproduktorů její hlas, sugestivní vzkaz pro manžela natočila již rok a půl před smrtí. Ladislav Frej ovšem nedokáže žít sám, bez ženy. V posledních letech tráví čas s přítelkyní Gábinou (56), dokonce se proslýchalo, že s ní chystá svou pátou svatbu, ale tomu se herec jen směje.

Do veselky se nehrne, nicméně Gábinu obdivuje také za to, že i ona svedla vyčerpávající boj s rakovinou, naštěstí zvítězila. „Gábinka by se vdávala hned.

Mně to ale čtyřikrát opravdu stačilo,“ říká Frej a podle všeho to myslí vážně.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama