Ladislav Mrkvička – Vzdát se? To by bylo příliš snadné

Byl obdivován ženami.

Ještě na základní škole se i se svými spolužáky objevil ve filmu Olověný chléb, ale to byla spíš komparzní role a v té době ho nenapadlo, že by se herectví mohl věnovat jako životní profesi. K tomuto rozhodnutí Ladislava Mrkvičku (81) až během studií na gymnáziu přivedla láska k dívce, se kterou chodil.

Když se později stala herečkou, rozešla se s ním – a on si řekl, že až se sám stane slavným, bude toho ona litovat. Tenhle Pražák, jehož otec byl konstruktérem v Avii a matka pracovala jako kuchařka, se tedy pustil do ochotnického divadla a později zkusil přijímačky na DAMU. Tam ho ale ani na druhý pokus nevzali, takže mu nezbylo nic jiného, než jít pracovat.

Také vás může zajímat ...

Široký restřík Nejprve nastoupil jako otec do Avie, pak dělal ošetřovatele v pražské zoo a málem se stal i krotitelem v cirkuse. K tomu už ale nedošlo, protože na třetí pokus se konečně na vysněnou školu dostal. V roce 1962 ho ale vyloučili kvůli účasti na zakázaném studentském majálesu. V té době to byl poměrně vážný delikt, za který byl Ladislav dokonce souzen.

Pak musel rovnou narukovat na vojnu a po ní nastoupil do Vítkovických železáren. V roce 1964 se mu přesto podařilo získat angažmá v divadlech v Ostravě a Hradci Králové.

V uvolněné atmosféře roku 1968 mu bylo také konečně zpětně uznáno studium na DAMU a současně se rozběhla i jeho filmová a televizní kariéra.

Hlavní i vedlejší, ale vždy výrazný

Přesídlil do pražských divadel a postupně tu působil na několika scénách. Z mladických a milovnických rolí se brzy vypracoval na herce psychologických postav, nevyhýbal se ale ani komediálnímu žánru. I jeho filmový rejstřík byl široký, obsazovali ho od detektivek přes dramata až po filmy pro mládež a pohádky.

Na rozdíl od hlavních rolí v divadle ale ve filmu hrál spíš ty vedlejší, což ovšem nijak neubíralo na jeho oblíbenosti u diváků. Tento filmový handicap mu ovšem vynahradila práce v televizi. Do povědomí vešel především rolí poručíka Stejskala ve Třiceti případech majora Zemana, větší příležitost dostal i v seriálu Dobrá Voda jako žokej Janýr.

Hodně také spolupracoval s rozhlasem, věnoval se recitaci a uplatnil se i v dabingu, kdy jeho hlasem promlouvali například Dustin Hoffman (82) nebo občas i Jean-Paul Belmondo (87).

Pan učitel

Mrkvička ovšem nebyl jen vynikající herec, ale především poctivý hráč se smyslem pro spravedlnost. Proto ho milovali i jeho studenti, které učil na DAMU, a respektovali herečtí kolegové. Jenže někdy mu to přinášelo i problémy, hlavně v předrevoluční době.

Nechodil k volbám, nepodepisoval žádná prohlášení, byl skeptický k reformám, na začátku normalizace odmítl hrát pro sovětské vojáky… Kvůli svým nekompromisním postojům občas dal výpověď nebo ho vyhodili z divadla. Ale vždycky, když bylo nejhůř, našla se nějaká pomocná ruka, která ho z bryndy vytáhla.Nejen jeho role byly pestré, takový byl i jeho život.

Ladislav si jako velký milovník žen užíval života, ale rodinu vždy ctil. Byl ženatý dvakrát, dvakrát se také rozvedl a celkem má pět dětí, každé ovšem z jiného vztahu.

Sám přiznal, že to s ním v manželství nebylo jednoduché – nejenže ho doma kvůli pracovnímu vytížení moc neviděli, ale rád se podíval za každou hezkou ženou – a nejen podíval… S první manželkou Ivanou Kopeckou (70) se rozvedl v roce 1988 a ještě ten rok si vedl k oltáři Alenu Kotibovou (62).

Jenže na ostatní ženy také nezanevřel… Téměř roční románek prožil třeba s Ivankou Devátou (83), která v té době byla rozvedená s Josefem Vinklářem (†76). Ten přesto na Ladislava hodně žárlil.

A i když Mrkvička údajně Ivanku během té doby dvakrát požádal o ruku, ona vždy odmítla, proto se s ní nakonec rozešel.

Syn na drogách

Do syna Jakuba (37), vkládal spoustu lásky a věřil, že bude v životě úspěšný. Pak ale přišla tvrdá rána – syn propadl drogám! V pouhých třinácti letech začal experimentovat s marihuanou a později se přes pervitin stal závislým na heroinu. Zřejmě i tohle přispělo k rozpadu rodiny.

A přestože mu otec několikrát nabízel pomocnou ruku a možnost se léčit, syn opakovaně do léčebny nenastoupil, myslel si, že dokáže přestat sám. Trvalo velmi dlouho, než se Jakubovi nakonec přece jen podařilo se závislosti zbavit a našli k sobě opět cestu. Vtom se mu ale začalo zhoršovat zdraví a z věčného usměvavého optimisty se najednou stal zachmuřeným mužem s bolestí v srdci.

Později herec sebekriticky přiznal, že jednou z příčin Jakubovy závislosti mohlo být i to, že nedokázal nejen s ním, ale vlastně s žádným ze svých dětí dostatečně komunikovat.

Parkinson

Ačkoli se to zpočátku snažil tajit, třes jeho rukou už byl nepřehlédnutelný. Nakonec přiznal, že mu diagnostikovali Parkinsonovu nemoc. A další diagnózou byla polymyalgia rheumatica, což je bolestivé zánětlivé revmatické onemocnění, které postihuje klouby, šlachy i svaly. Do toho ho po pětadvaceti letech opustila druhá manželka Alena, která už prostě nemohla vydržet jeho bručounství.

Nějaký čas to dokonce vypadalo, že Ladislav skončí na vozíčku. Nemohl skoro chodit ani vylézt z vany a byl na to prakticky sám. Ale i v této těžké době se ještě dokázal dát nějakým zázračným způsobem dohromady a nedlouho po rozvodu si na prahu osmdesátky našel i novou známost, která mu pomohla z nejhoršího. S novou ženou se cítil v rámci možností docela dobře. Ale bohužel ne na dlouho.

Ačkoli se snažil brát své nemoci statečně a pokoušel se ještě hrát a chodit mezi lidi, dlouhodobé útrapy nakonec vyústily v deprese. Své osmdesáté narozeniny letos v únoru nijak okázale neslavil, odbyly se jen v úzkém rodinném kruhu. A jeho stav se stále zhoršuje.

Zůstává doma, nechce už brát nikomu telefon ani nikoho vidět a odmítá i návštěvy kolegů.

Síly ubývají

Nemoci a deprese ho už vloni dohnaly k myšlenkám na smrt, dokonce se prý nechal slyšet, že chce být pohřben ve svém divadelním kostýmu ze slavné inscenace Hlučná samota, který poprvé oblékl v roce 1983 a má ho celá ta léta schovaný doma. Dnes se prý cítí příliš starý, mrzutý a nemocný, na hraní už nemá sílu. Jednou z posledních rolí Ladislava Mrkvičky je tak nejspíš učitel Emil Kintzl v krimi seriálu Policie Modrava – a vloni ještě natočil s Jiřím Schmitzerem film o dvou bývalých politických vězních Staříci, který má přijít do kin letos na podzim.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama