Ladislav Potměšil si postupně vzal dvě herečky se stejným křestním jménem!

Pustil se kdysi do boje s plínkami a považuje se za první automatickou pračku!

Tvář Ladislava Potměšila (71) známe mimo jiné i z televizních seriálů Hospoda nebo Ordinace v růžové zahradě. Ať hraje v čemkoliv, vždy se na tohoto sympaťáka těšíme!

Narodil se sice až po druhé světové válce, v den, kdy kapitulovalo Japonsko, ale také k tomu vůbec nemuselo dojít. Jak prozradil v jednom rozhovoru, maminka se v době těhotenství jen zázrakem vyhnula smrti. „Z vyprávění dokonce vím, že při jednom bombardování moji maminku, která mě čekala, poslali jako těhotnou ženu do krytu až do druhého sklepa,“ uvedl.

Také vás může zajímat ...

„V prvním sklepě, který byl nad ním, při náletu bohužel všichni zahynuli.“

Sympatického pohodáře to táhlo k herectví už od dětství.
Sympatického pohodáře to táhlo k herectví už od dětství.

První větu si dodnes pamatuje!

Dětství trávil Ladislav Potměšil na pražském Žižkově a rád na ně vzpomíná. Nedaleko bydlel i další budoucí herec, Jiří Krampol (78), ten byl ale o něco starší. Všichni kluci se ho prý báli. Cesty obou Žižkováků se ale stejně časem protnuly a Jiří šel dokonce Ladislavovi po letech za svědka na svatbu! Lásku k divadlu zdědil oblíbený herec po tatínkovi.

Maminka by ho nejradši viděla jako lékaře, to se jí ale částečně vyplnilo prostřednictvím Ladislavovy sestry, která medicínu opravdu vystudovala. Otec učil Ladislava recitovat a pravidelně s ním chodil do Divadla na Vinohradech. Už v té době si představoval, jaké by to bylo, kdyby se ocitl i na jevišti.

A tenhle sen si nakonec i splnil – poté, co prošel několik dalších pražských angažmá, tak od roku 1993 hrál i ve vinohradském divadle. To, že do souboru patří, měl ale potvrzeno mnohem dřív, dokonce ve třinácti letech. Ve školních letech zpíval v souboru Rudý šátek. Několik jeho členů vybrali, aby udělali scénku ve vinohradském divadle ke sjezdu odborářů.

„Bylo mi třináct let a díky tomuto vystoupení jsem pak dostal legitimaci, že patřím do souboru divadla! To je až neuvěřitelné,“ vzpomínal na velký zážitek. „A pak jsem hrál malou roli v Coriolanovi od Shakespeara, kde jsem měl jednu větu: Já se šlapat nedám, a až budu velký, uteču mu a pak se bude bít.

Tu větu si pamatuji dodnes.“

Velkou popularitu získal díky Discopříběhu.
Velkou popularitu získal díky Discopříběhu.

V poušti byl jako ryba ve vodě

Svůj první film natočil Ladislav v šestnácti, jmenoval se Ledové moře volá. Měl pak štěstí na několik dalších dobrých rolí. Válečný film Oáza se natáčel v Turkmenistánu na poušti Karakum. Na rozdíl od kolegů, kteří na prudkém slunci trpěli a hledali stín, se prý v rozpáleném prostředí cítil jako ryba ve vodě. Jeho nejznámější role ale přišly v 80. a v 90. letech.

Nejprve to byl otec Horáček ve dvou dílech úspěšného snímku pro mládež Discopříběh a později major Maisner v komediální sérii Byl jednou jeden polda.

Občas na něho na ulici někdo i po letech zavolá „Maisnere“ a pro Ladislava je to vždy milá, i když už hodně vzdálená vzpomínka.

Jako major Maisner se skvěle vyřádil!
Jako major Maisner se skvěle vyřádil!

Rozvod proběhl v klidu

Do stavu manželského vstoupil Ladislav dvakrát a oběma jeho životními partnerkami byly herečky. A ještě jedna věc je spojovala: stejné křestní jméno. Tou první byla Jaroslava Pokorná (70). Když v 70. letech dělal Ladislav konkurz na film Dvě věci pro život, poznal přitom jinou Jaroslavu (66). Pocházela ze slavného hereckého rodu Brouskových.

Ačkoliv první kontakt neproběhl úplně podle představ, protože Ladislav, jak bylo jeho zvykem, trochu drze vtipkoval, ty další už byly v pohodě. V dobrém a bez skandálů se pak herec dohodl i se svojí první ženou na rozvodu a dodnes s ní má dobré vztahy. Začátky nebyly snadné, hlavně po praktické stránce. Rok bydleli u Ladislavových rodičů.

Narodil se jim syn, který měl problémy s alergiemi. Neměli automatickou pračku, takže bylo nutné prát pleny v ruce – Ladislav se toho hrdinně chopil a dodnes se prohlašuje za první automatickou pračku v Čechách.

Se svojí druhou Jaroslavou je herec dodnes a jejich vztah patří k těm nejdelším a nejspokojenějším v showbyznysu!

V Bastardech hrál vážnou roli ředitele.
V Bastardech hrál vážnou roli ředitele.

Věděli předem, že poběží nahý!

Ke slavnému Discopříběhu se Ladislav vrátil dvěma vzpomínkami. Ještě než se začalo natáčet, ptali se ho prý u benzínové pumpy za Plzní dva homosexuálové, jestli je pravda, že Rudolf Hrušínský nejmladší (46) poběží po náměstí nahý. Věděli to dokonce dřív, než on sám! Druhá vzpomínka se vztahuje přímo k Rudolfovi.

Ve scéně, kdy filmového syna honil po nádraží, ho stále doháněl a ponoukal ho k vyšší rychlosti.

Frajeřina se nevyplatila – zničehonic mu ruplo v koleni a musel celý záběr přemáhat velkou bolest!

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...