Lásce dálka nevadí, ale musí to být skutečná láska

DANIELA DEJDAROVÁ (45) a MARTIN DEJDAR (51) žijí daleko od sebe, ale přesto jsou si blízcí.

Byli si totiž souzeni. Dětství herce Martina Dejdara (51) bylo jako z pohádky, jako z pera laskavého spisovatele. Je pyšný na východočeské kořeny, vyrůstal v Hroubovicích u Luže, později v Chrasti u Chrudimi.

Hodně sportoval, nikdy mu nevymizí z paměti neustálé hokejové zápasy na zamrzlém rybníku. Libuje si, že jako dítě téměř nevnímal tehdejší politické dění. Ostatně Praha byla daleko a venkov, kde trávil dětská léta, idylický.

S humorem vzpomíná na to, že do organizace nazvané Pionýr vstoupil až v sedmé třídě, a to proto, aby byl přijat na střední školu. Zde to „dotáhl“ na celoškolského brigádnického referenta, což se vyplatilo.

Také vás může zajímat ...

Dvakrát měsíčně nechodil do školy, v té době na schůzích organizoval brigády. Na ty ovšem z titulu své funkce nemusel chodit. Vše vyvrcholilo tím, že byl vyhlášený nejlepším brigádnickým referentem v okrese a odměněn zájezdem do Sovětského svazu.

šakalí léta02

Krev recesisty kolovala Dejdarovi v žilách od dětství. I to, že se rozhodl dělat zkoušky na pražskou DAMU, bralo okolí spíš jako recesi. Říkali mu: Tam tě nevezmou! Naježil se. Zkusil to, a vzali ho napoprvé, v osmnácti letech.

Kluka z Chrasti u Chrudimi. Bez hereckých zkušeností. On je rozený herec, a komise si toho zřejmě dobře všimla. Přijetí na tolik žádanou školu dopadlo jako malý zázrak. Přesto se měl až neobyčejně talentovaný mladík časem přesvědčit, že život není procházka růžovou zahradou.

Ale nepředbíhejme. Martinovi předkové, pravda, nebyli profesionálními herci, s uměním ovšem ve velkém koketovali. Prarodiče byli nadšení ochotníci, stejně jako strýcové a tety – ti kromě hraní na milovaných divadelních prknech také psali kroniky a knížky.

V Chrasti nebyla velká příležitost hrát, nebyl tam divadelní soubor. Existoval ale taneční kroužek, do kterého Martin chodil. Kroužek zároveň pořádal akademie a estrády, takže jeho členové si asi dvakrát divadlo zahráli.

Pristav TV Prima

Budoucí slavný herec například ztvárnil prince z Popletománie v pohádce O princezně Zívalce. To byla před DAMU jediná jeho herecká praxe. Co se týká milovaného aktivního pohybu, základy všech sportů, zejména tenisu a bruslení, naučil Martina tatínek.

Hokej začal Dejdar aktivně hrát díky seriálu Poslední sezona, v roce 2006. Herci se tehdy museli kvůli natáčení učit úplné základy, a když začínáte s tak náročným sportem ve čtyřiceti letech, pak tedy klobouk dolů! Skončilo natáčení, jenže uměleckému souboru včele s Dejdarem bylo líto se s hokejem rozloučit.

Proto si zachovali HC Olymp a hráli charitativní exhibice po celé republice. Přesto herec tvrdí, že ty nejúžasnější zápasy se nekonaly nikde jinde než – v Chrasti v na rybníku. S Danielou Švábovou, později Dejdarovou (45), se mladý herec seznámil před čtyřiadvaceti lety.

Krásná tmavovláska, studentka práv a příležitostná modelka zaujala fanynkami zhýčkaného mladíka zejména tím, že si ho nevšímala. To ho vyvádělo z míry a nesmírně rozčilovalo, byl zvyklý na obdiv žen. Od štíhlé tmavovlásky se dočkal jen odmítavosti a nevšímavosti, což nechápal.

Pochopitelně to nakonec skončilo svatbou. V roce 1998 Daniela porodila syna Matěje (18), který hraje hokej, v roce 2005 dceru Sáru (11). Martin Dejdar vždy působil dojmem vzorného tatínka, pro kterého je rodina vším, o Daniele ani nemluvě .

Martin Dejdar, syn Matej

Ta se pro manžela a děti vzdala lákavé kariéry právničky a stala se ženou v domácnosti, aby poskytla slavnému manželovi a dětem tolik potřebné zázemí. Přesto se na zdánlivě modré obloze jejich pěkného vztahu objevily nikoli mráčky, ale mračna.

Manželé se museli navzájem opravdu až obdivuhodně podporovat, aby čelili nepříjemnostem, které je potkaly. Dejdarovi se dařilo, a nutno podotknout, že jeho talent je nevídaný. Na začátku devadesátých let získal svou první hlavní roli ve filmovém muzikálu Šakalí léta.

Následovaly filmy Amerika a Učitel tance, za nějž obdržel v roce 1995 Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Zároveň exceloval v Divadle Ypsilon a v zábavných televizních pořadech. Vlastně měl vše, o čem muži sní: krásnou ženu, syna, rodinné zázemí, úspěchy.

Svět mu ležel u nohou. Bylo to málo? Ano, zřejmě to bylo málo. Veřejnost ho zaregistrovala především jako baviče a klauna. Patrně ve snaze vystoupit ze škatulky produkoval film Panství, s mezinárodní účastí a velkými ambicemi.

Výsledkem byly obrovské dluhy. Byl vybrán realizačně i umělecky nenáročný scénář, vycházející z divadelní hry Ravenscroft. Nastoupil mezinárodní herecký ansámbl v čele s Peterem O´Toolem († 81), britský režisér a český štáb.

Natáčení prvního českého filmu v angličtině se rozjelo. Záhy však bylo zastaveno pro nedostatek financí. Pravé peklo nastalo, když byl film zázrakem dokončen, uveden do kin a strhán kritikou. Přes ujišťování tvůrců, do kolika zemí se snímek podařilo prodat, po sobě zanechal milionové dluhy, které zůstaly právě Martinu Dejdarovi.

Matej Dedar facebook02

Namísto světového úspěchu ho film Panství zruinoval. A tak přišly chvíle, které vztahům všeobecně nesvědčí: deziluze, deprese, rozčarování, milionové dluhy. Články v novinách, které se Daniele a Martinovi ani nechtělo číst.

A právě v těchto chvílích si plně uvědomili, že i když se k nim celý svět obrátil zády, mají jeden druhého. Samozřejmě, tak jednoduché to nebylo. Martin trpěl výčitkami svědomí, měl zato, že pro samé dluhy ohrozil fungování rodiny.

Onemocněl depresemi. Kromě toho dřel jako kůň, aby se z finanční tísně dostal. Hrál v divadle i v televizi, uváděl Ptákoviny, napsal knihu, vystupoval s rockovou kapelou. Navzdory obdivuhodnému pracovnímu nasazení se mu dlouho nedařilo se z dluhové pasti dostat.

Byl vyčerpaný. Zahořklý. Ale společně to zvládli. Další nepředstavitelné obtíže způsobil manželské dvojici Danielin bratr Michal Šváb (48). Herec se snažil vycházet s ním co nejslušněji, přece jen, byl to blízký příbuzný.

Uspořádali dokonce společné svatby, kdy si Martin bral Danielu a Šváb Američanku, se kterou nakonec žil jen rok. Povedený švagr pomáhal Dejdarovi s produkováním Panství, ale jak to skončilo, víme. Na svém kontě má Michal Šváb vedle zpronevěry také únosy podnikatelů do zahraničí včetně dvou vražd.

Před dvěma lety dostal doživotní trest. To byla pro manžele Danielu a Martina jedna z nejtěžších životních zkoušek. Herec se od švagra distancoval. Rodinu poslal do Ameriky, kde se syn snaží prosadit v hokeji, a táta zůstává v Čechách, aby mohl nákladný život za oceánem ženě a dětem financovat.

Vzorný otec a vzorný manžel Dejdar to nemá jednoduché, ale už předvedl, že prát se s osudem zvládá. Na velkou jedničku. .

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...