Láska hory přenáší: U Lindy a Davida tomu tak bylo

Rok se jen přátelili. A pak se LINDĚ RYBOVÉ (41) zdál sen. Z něho pochopila, že je do DAVIDA PRACHAŘE (57) zamilovaná. Psal se rok 2002. V rodině herečky Dany Batulkové (58) a ženami tolik obdivovaného Davida Prachaře (57) panovalo ticho před bouří.

On to věděl docela jistě, ona to zatím jen tušila. Doufala, že její předtucha je způsobena třeba jen momentální depresí anebo zbytečnou přecitlivělostí. Avšak nemýlila se, manželky obvykle vycítí, když se ve vztahu schyluje ke krachu.

A tohle byl krach, jaký nemá obdoby. Dana měla v tu dobu kamarádku a kolegyni, se kterou v divadle sdílela tutéž šatnu. Byla o mnoho mladší a nezvykle krásná, jmenovala se Linda Rybová (41). Dana se Lindě se svými starostmi svěřovala, jak už to tak ženy dělávají, ostatně ty dvě byly i navzdory věkovému rozdílu důvěrné přítelkyně.

Dana si posteskla, že manžel chodí pozdě domů. Někdy dokonce vůbec. Přespává bůhvíkde. A ty trapné výmluvy se už nedají poslouchat. Linda účastně přikyvovala, nešťastnou Danu litovala a utěšovala. Tvrdila, že brzy bude všechno v pořádku.

Také vás může zajímat ...

Přitom Linda byla ta, u které tehdy ještě ženatý David Prachař přespával. No řekněte, lze tohle odpustit? Dana to Lindě nikdy neodpustila. Ani po tolika letech. Když se jí nedávno ptali, jaký má k Lindě vztah, odpověděla, že k ní žádný vztah nemá.

Rybova

Ale těžko se tomu divit. Dětem, které vychovávala s Prachařem, Marianě (22) a Jakubovi (33), tehdy bylo sedm a osmnáct let. Vzápětí vyhořel veliký rodinný dům v Praze-Kolodějích po Daniných předcích.

Je s podivem, že herečka neskončila trvale na psychiatrii. Ale život šel dál, zejména pro Davida Prachaře a Lindu Rybovou. Ta mohla mít kteréhokoli muže, na něhož by prstíčkem ukázala. Jenže ona si vybrala ženatého se dvěma dětmi.

Označila ho za svou životní lásku a na následky se neptala. Ovšem ze všeho se platí daně a za zakázanou lásku zaplatila i Linda, vysloužila si od blízkého i vzdáleného okolí spoustu pohrdání. Od Dany Batulkové dostala facku, kterou si bezpochyby zasloužila.

Časem se ukázalo, že Lindino jednání nebylo jen rozmarem rozmazleného děcka, jež se rozhodlo vydupat si nevhodnou a zapovězenou hračku. Že to byla opravdu láska. Batulková však dvojici neodpustila dodnes.

To se potvrdilo před dvěma lety, kdy herečka Luba Skořepová (93) pozvala na křest své knihy Batulkovou i Prachaře, patrně ve snaze o to, aby konečně k odpuštění došlo. Staré rány se však nezacelily a nevraživost exmanželky k bývalému manželovi byla stále zřejmá.

HERBAR 4_prvorepublikove plnene papriky

I když ti dva seděli vedle sebe, nepromluvili spolu jediného slova. Bylo to až mrazivé. David Prachař pochází ze slavného hereckého rodu. Jeho otec byl nezapomenutelný Ilja Prachař (†81), kterého díky roli Trautenberka z Krkonošských pohádek zná, a to nikoli jen obrazně, každé malé dítě.

Matka Jana Prachařová (79), rozená Kalistová. vyrostla rovněž v uměleckém prostředí. Vystudovala loutkářskou katedru DAMU a pracovala v loutkoherecké skupině Československé televize, která se podílela na již zmíněných Krkonoškých pohádkách.

Syn David vystudoval herectví na pražské DAMU a přes Divadlo Pod Palmovkou, Činoherní klub či Divadlo Komedie dospěl do Národního divadla, kde ho vídáme už čtrnáctým rokem. Naproti tomu Linda Rybová nepochází z hereckého prostředí: maminka úřednice, otec grafik.

Sama vystudovala Pražskou konzervatoř a občas si povzdechne, že není pyšná na určité mezery ve vzdělání. V páté třídě základní školy přešla na baletní konzervatoř a učení úplně vypustila, protože si myslela, že bude baletka.

Studovala v době, kdy se škola hodně zaměřovala na klasický balet. Ten je nádherný, ale zároveň je to nepopsatelná dřina. Je třeba mu obětovat naprosto všechno. Teď má však herečka pocit, že jí chybí základní vzdělání.

Vsechny moje lasky

Zkouší se to doučit spolu se s dětmi, je to pro ni velmi důležité. To, že je zamilovaná do ženatého Prachaře, otce dvou dětí, zjistila Linda poněkud nevšedním způsobem. Rok byli dobrými přáteli. Pak se blondýnka jednoho dne probudila a zjistila, že sen, který se jí k ránu zdál, pojednával o tom, že je bláznivě zamilovaná.

Do svého přítele Davida Prachaře. Ze sna se probudila najednou s láskou. Byla v šoku. Její rodiče se rozvedli, když bylo Lindě patnáct, a byl to pro ni zásadní zlom. Na druhou stranu ale ani tenkrát, v „telecích letech“, nechtěla, aby kvůli ní a sestře rodiče obětovali vnitřní život a osobní spokojenost.

Prý se zachovali výjimečně a nesobecky, nepoužívali děti jako nástroj proti tomu druhému a nepomlouvali se navzájem. Přes to přese všechno tehdy patnáctiletá dívka rozvod těžce nesla a přála si jediné: být s jedním člověkem celý život.

Přeje si to dodnes. Myslí si, že je to správné, že k tomu má žena směřovat a vzhlížet jako k ideálu. Tvrdí, že se s Davidem nehledali, a nejen to, vlastně se ani neměli hledat. A nesměli. Přesto se našli. Ze začátku neměli kde bydlet.

A když si spolu povídali, mluvili také o tom, jak David rád jezdil na chalupu a Linda jak milovala zase tu jejich chalupu. Teoretizovali. Pak Linda objevila stavení za Prahou, o kterém David prohlásil, že je to zřícenina zarostlá kopřivami.

Linda Rybov·, dcery Roz·rka, JosefÌna a syn Frantiöek

Myslel si svoje, ale ona řekla, že je to krásné. A romantické. Linda Davida dodnes obdivuje za to, že s koupí problematicky vyhlížejícího domu souhlasil. On ale prohlašuje, že má budování moc rád. Baví ho učit se dělat věci mimo jeho obor, rád se čemukoli novému přiučí.

Ve mlýně za Prahou strávili osm let, ale od té doby, kdy nejstarší dcera Rozárka (11) začala chodit do školy, přesídlili do hlavního města. Považují to za jen dočasné řešení, oba si mlýn zamilovali. Jenomže dojíždění bylo opravdu náročné.

Dětem trvalo nejméně dva roky, než si zvykly na město, a často se ptají, kdy už pojedou domů. Pro Rozárku i Josefínu (10) je chalupa na venkově skutečný domov, nejmladší Franta (7) tam strávil nejméně času.

Čas od času si ti dva kladou otázku, jak to vlastně všechno zvládli. Ze začátku byli předmětem všeobecného opovržení, což vůbec nebylo jednoduché. Linda byla ta, která odloudila tátu dvěma dětem, David ten, co utekl od rodiny, a ještě k tomu v době, kdy vyhořel dům.

Linda Davidovi porodila tři děti, přičemž dcery Rozárka a Josefína se narodily rok po sobě. A zároveň chtěla pracovat. Sháněli hlídání pro děti, pak šli hrát, vstávali v šest, chodili spát po půlnoci. Bylo to fyzicky a pochopitelně i psychicky náročné.

Ale zvládli to. Přinejmenším tedy proto, že nic jiného jim ani nezbývalo. Podle Lindy a Davida je důležité neztrácet optimismus. David ho prý spolehlivě nalezl vždycky, když se ocitl na pomyslné hraně. Zdá se, že láska hory skutečně přenáší.

Alespoň v tomhle případě.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...