Láska na první pohled skončila smutně

Jako by se VLADIMÍR DLOUHÝ (†52) systematicky ničil.

Nepomohla ani láska k dětem a manželce PETŘE JUNGMANOVÉ (45). Starší z populárních bratrů Dlouhých, Vladimír Dlouhý (†52), vyrůstal v rodině stavebního inženýra a prvoligové házenkářky a původně se chtěl stát zedníkem.

Tomu se ovšem osud jen smál. Pro film ho objevila jako žáka šesté třídy přímo ve školních lavicích pomocná filmová režisérka. Hledala představitele hlavní dětské role ve snímku Karla Kachyni Už zase skáču přes kaluže.

Talent od pánaboha Vladimír Dlouhý tedy prokázal už v jedenácti letech. Ztvárnil chlapce postiženého obrnou, který si přes svůj velký handicap dokázal splnit sen stát se jezdcem. Na rozdíl od mnoha dalších dětských hvězd, jež zazářily a zhasly, se Vladimír prosadil herecky i v dospělosti, i když to původně neměl v úmyslu.

Také vás může zajímat ...

Filmování bral jen jako zálibu a chtěl se stát nakonec ne zedníkem, ale stavebním inženýrem, stejně jako jeho otec. Jenže ho nepřijali na střední průmyslovou školu, a tak se šel přece jen učit zedníkem, čímž by si býval splnil dětský sen.

2512_S certy nejsou zerty_2

Na popud režiséra Petra Schulhoffa (†64) vystudoval konzervatoř. Říkalo se o něm, že před kamerou nebo na jevišti nehrál, ale existoval. Dostal do vínku neuvěřitelný talent. Stačil mu jediný uhrančivý pohled nebo gesto, aby přesně vyjádřil charakter postavy.

Kolegyně Zlata Adamovská (58) s ním prožila šest let na konzervatoři, později se setkávali v divadle a při filmování. Tvrdila o něm, že kdyby se narodil ve Francii anebo v Americe, stal by se mezinárodní hvězdou.

A kromě toho to byl moc hezký kluk. Když natáčel nezapomenutelnou Arabelu, stal se celorepublikovým idolem dívčích srdcí. Výjimkou by byla ta, která by se v osmdesátých letech minulého století nezamilovala do charismatického Petra z Arabely.

Už na konzervatoři se však projevoval jako svérázný a nezkrotný bouřlivák a zřejmě už tehdy také začaly i jeho, později stále vážnější, zdravotní problémy. Slovenská herečka Jana Nagyová (58), která hrála jeho partnerku právě ve slavném pohádkovém seriálu Arabela, před lety prozradila, že podle jejího názoru příliš pil už v době, kdy seriál natáčeli.

A to mu bylo sotva dvacet let. Udivená představitelka princezny Arabely mu prý domlouvala, připadal jí na takový styl života příliš mladý, málem ještě dítě. Ale nebylo to nic platné. Když natáčel pohádku S čerty nejsou žerty, svedl prý tehdy osmnáctiletou představitelku princezny Adélky, herečku jediné role Moniku Pelcovou (51), později provdanou Starou.

Vladimir Dlouhy

Něco v tom smyslu naznačovala představitelka princezny Angeliny, herečka Dana Bartůňková (59). Vladimír Dlouhý, jemuž všichni důsledně říkali Mirek, o tom ale nikdy nemluvil. „Petře, Petříčku, chlapče rozmilý, my bychom se k sobě tolik hodili,“ zpívala nešťastně zamilovaná knížecí dcera Adélka v oblíbené pohádce.

V reálném životě se ti dva možná také sešli, i když ne nadlouho. Monika Pelcová však vždycky mluvila a mluví pouze o kamarádství s hercem, který podle ní do svého světa jen tak někoho nepustil, ačkoli zrovna ji naopak brával do divadla na svá představení.

Vysvětloval jí třeba to, jak se učí své role, přiznal se jí k velké nervozitě a trémě před každým natáčením nebo divadelním představením. Zpětně ji mrzí, že i když si po skončení filmování ještě psali, později už se nenechala vylákat do divadla na hru, v níž hrál.

Tohle bohužel učitelka češtiny a hudební výchovy a maminka dvou dcer nikdy nedožene. „Petře, Petříčku, chlapče rozmilý, my bychom se k sobě tolik hodili,“ zpívá nešťastně zamilovaná knížecí dcera Adélka v oblíbené pohádce S čerty nejsou žerty.

Zdroj: http://ona.idnes.cz/princezna-adelka-s-certy-nejsou-zerty-monika-stara-f83-/spolecnost.aspx?c=A131216_152817_spolecnost_jup Milostných dobrodružství zažil slavný herec mnoho. Snad i jejich prostřednictvím zaháněl věčná trápení na duši.

Petra Jungmannova, deti, Zoo Praha

Jeho filmografie čítá stovky filmových a televizních rolí, je také držitelem Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu Hlídač č. 47 z roku 2008. Do všeho šel vždycky naplno a jeho úspěchy by zřejmě byly ještě mnohem větší, kdyby svůj talent neutápěl v alkoholu.

Právě kvůli alkoholu a cigaretám se doslova měnil před očima. Jeho mladší bratr Michal Dlouhý (48) ovšem rázně odmítá, že by byl Vladimír alkoholik. Podle Michala nebyl bratr závislý, jenom pil. Vědomě a kontrolovaně.

Kdyby chtěl, mohl prý přestat, byl pánem situace, myslí si bratr. Pravdou ovšem je, že Michala to, že se starší bratr vědomě ničí, velmi trápilo. Dokonce spolu nějakou dobu nemluvili. Vladimír byl podle Michalova názoru zapřisáhlý introvert, měl strach z lidí.

V herecké branži je to překvapivě rozšířená fobie. Mírné zklidnění do Vladimírova bouřlivého života přinesl až vztah s kolegyní Petrou Jungmanovou (45). Nebylo to ale snadné, nejprve se léta míjeli.

Jednou byla zadaná ona, podruhé on, a až napotřetí se sešli ve správný čas. Svým způsobem to zapřičinila režisérka Jitka Němcová (66), když sháněla herečku do detektivního filmu Den, kdy nevyšlo slunce, kde hrál Vladimír Dlouhý detektiva Pavla Vondru.

Vybrala si k Dlouhému právě Jungmanovou, která hovoří o tom, že z její strany to byla rozhodně láska na první pohled. A patrně i z té druhé. Od prvního natáčecího dne to mezi těmi dvěma jiskřilo. Petra se svěřila, že byli i tací, kdo měli z Dlouhého strach, ale ten dojem ona nikdy neměla, nebála se ho.

Rovněž si nemyslí, že by byl její zesnulý manžel ironický a sarkastický, jak mnozí tvrdili. K ní byl příjemný a vstřícný. Petra mu v září roku 2006 porodila dvojčata Jana a Jiřího (10) a o dva roky později se vzali.

Vladimir Dlouhy

Tehdy ještě netušila, jaké peklo prožije. Vždycky, když mu bylo špatně, herec řekl: „To jsou ty moje vředy.“ Manželku skutečně ani nenapadlo, že by to mohlo být něco jiného, daleko zlověstnějšího.

Jenom vředy to ale nebyly. Na konci roku 2009 Vladimír Dlouhý zkolaboval přímo v divadle při představení Příliš drahá Mathilda. Při vyšetření lékaři zjistili, že nejde o vředy, ale o rakovinu žaludku. Během operace o část žaludku přišel a doktoři mu přísně zakázali pít a kouřit.

To ovšem rozený bohém dodržet nehodlal. Byl schopen utíkat i z nemocnice na pražském Karlově náměstí do hospod, kde se oddával svým sebezničujícím zálibám: pil a kouřil neuvěřitelné množství cigaret. Brzy se přidala rakovina slinivky, těžce nemocný herec dostával umělou výživu.

Přesto ho z nemocnice na několik hodin propouštěli na představení a on se po jeho skončení vždy zastavil v hospodě. Plánovaně a systematicky se zabíjel, i když měl ženu, dva syny a dokonce ještě dceru z prvního manželství.

Pro Petru Jungmanovou začal těžký půlrok. Chtěla manželovi pomoci, ale on si zvolil jinou cestu. A ona dobře věděla, protože ho znala, že ho nedokáže přimět k radikální změně životního stylu. Herec zemřel deset dní po svých dvaapadesátých narozeninách.

Synům Janovi a Jiřímu byly necelé čtyři roky. .

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...