Laskavá Andulka pijana a cholerika milovala

JIŘÍ SOVÁK (†79) byl bezesporu geniální herec s báječným smyslem pro humor. Ale také velký potížista, mistr flámů a cholerik. Zkrátka nebylo s ním jednoduché vyjít.

Televizní a filmoví diváci Jiřího Sováka (†79) doslova zbožňovali. A to díky jeho svérázné povaze, suchému humoru a všudypřítomnému obyčejnému lidskému člověčenství. Vynikající herec navíc mistrně zacházel se svým hlasem, takže pouhým tónem dokázal vyjádřit nejen pedantickou podrážděnost, ale i laskavé a shovívavé pochopení.

Také vás může zajímat ...

Měl se stát váženým hoteliérem

Jiří Sovák, vlastním jménem Jiří Schmitzer, si ani jako malý kluk rozhodně nemohl na nic stěžovat. Narodil se totiž 27. prosince 1920 do rodiny váženého pražského hostinského v ulici Na Bojišti. Jiří, jeho bratr Láďa a mladší sestra Zdeňka tak opravdu prožili kouzelné dětství plné šťastných chvil.

Jenže zatímco tatínek chtěl mít ze synka váženého hoteliéra, Jiřímu učarovalo herectví. Poprvé s ním koketoval už na Státní konzervatoři v Praze, kde úspěšně absolvoval studium dramatiky. Pak ale přišla německá okupace, která zhatila plány talentovaného mladíka.

Jiří se raději přejmenoval na Sováka a v následujících letech se živil jako úředník ve spořitelně a skladník.

Konečně dostal první angažmá

Jenže prkna, která znamenají svět, ho vábila čím dál více, takže ve volných chvílích hrával v ochotnickém spolku a nějakou dobu dokonce vystupoval v kabaretním sboru Živé jeviště v dnešním Činoherním klubu. V památném roce 1943 se na Jiřího konečně usmálo štěstí a on mohl nastoupit do svého prvního velkého angažmá v třebíčském Horáckém divadle.

V roce 1952 přešel do Divadla na Vinohradech, kde zůstal dalších dvanáct sezon. V roce 1966 pak definitivně zakotvil na scéně Národního divadla, v němž působil až do svého odchodu do důchodu v roce 1983.

Skvělý v pohádkách i v komediích

Divadlo ale bylo jen jednou součástí Sovákovy úspěšné umělecké dráhy. Brzy se totiž uchytil i v televizi, a to především v oblíbených pohádkách a komediích. Sováka tak mohli diváci vidět v půvabném snímku Dařbuján a Pandrhola, v úsměvném snímku Kam čert nemůže nebo v roce 1968 v krátkém, ale dodnes velmi slavném filmu Bohouš. A to byl teprve začátek.

Neměl talent pro manželský život

Už na počátku Sovákovy profesní dráhy však bylo zřejmé, že výjimečný herec nemá talent pro manželský život. Jiří se poprvé oženil jen krátce po válce a v roce 1949 se mu narodil syn, dnes také velmi známý herec Jiří Schmitzer (70).

První manželství ale dlouho nevydrželo, navíc se brzy ukázalo, že Sovák nebude moci po rozvodu vídat svého syna tak, jak by si přál. S druhým manželstvím to dopadlo stejně. Herci to vyšlo až napotřetí, když se oženil s učitelkou Annou (†82).

Lidi nemlátil, jenom pořádně řval

Ti dva se vzali v roce 1960, a jen díky Andulčině nekonečné trpělivosti a laskavosti, spolu vydrželi až do jeho smrti. Mezi jejich přáteli totiž bylo všeobecně známo, že to Andulka se svým slavným manželem neměla vůbec jednoduché.

Jiří se velmi rád napil, a navíc byl široko daleko proslulý pedant a cholerik. Tuto svoji vlastnost pak často přenášel ze soukromí přímo na natáčení. Na place muselo všechno klapat do posledního puntíku, ať už se jednalo o herecké výkony kolegů, nebo techniku.

Když nebylo vše podle jeho představ, dokázal se Sovák pořádně rozčílit. „Lidi ale nemlátil, jenom pořádně zařval,“ vzpomínala po letech na svého milovaného manžela Andulka. Ovšem Sovák se uměl pořádně rozčílit i doma. Andulka například později vzpomínala, jak dlouho nemohli sehnat lustr podle jeho představ.

S lustrem vyrval i kus stropu

Když se jim to konečně povedlo a oni ho na chalupě pověsili, zjistili, že visí nějak nakřivo. Protože z něj současně vycházela i taková smrdutá látka, byl Sovák za pár dní úplně nepříčetný. Když lustr jednou zase zasmrděl, Jiří zařval, lustr vyrval i s kusem stropu a vyhodil ho z okna.

Potom se za ním významně podíval a ještě na něj plivl. V takových chvílích Andulka raději prchala do lesů, protože díky svému vrozenému talentu pro manželskou diplomacii moc dobře věděla, že smát
se cholerikovi, je to nejhorší, co by mohla v danou chvíli udělat.

„On byl ale líbezný cholerik,“ tvrdila, když na tuto příhodu přišla ve společnosti řeč. To byl možná ten pravý důvod, proč láska vzteklého Sováka a laskavé Andulky vydržela dlouhých čtyřicet let. Měla pro něho pochopení. Jedinečný herec rád baštil vše, co mu doktoři zakázali, a nejvíce ze všeho mastné palačinky zapečené se smetanou.

Propil příspěvky od ROH

Zvěřinu miloval tak, až si její častou konzumací přivodil dnu, což pochopitelně komentoval s humorem sobě vlastním. „Když mohl mít dnu Valdštejn, tak proč ne já?“ říkal, když ho trápily bolesti způsobené tou
to chorobou.

Sovák byl navíc dlouho proslulý svými bujarými flámy. „On byl schopný s herci v hospodě propít i příspěvky, které dostával od ROH,“ říkávala jeho žena. Zároveň ale nikdy nezapomněla zdůraznit, že když se Jiří jednoho dne rozhodl, že už svůj rybníček vypil, tak s alkoholem jednou provždy skoncoval.

Podobně přestal i den ze dne kouřit, to když měl pocit, že by mu mohla začít selhávat paměť.

Stále věřil, že se uzdraví

Jiří Sovák byl do posledního okamžiku svého života na světě rád. Když v roce 2000 uklouzl na terase své chlupy a zlomil si krček stehenní kosti, stále věřil, že se po nutné operaci uzdraví. Operace sice dopadla dobře, Jiřímu ale krátce nato selhal organismus a 6. září zemřel.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

...