Lásky slavných: Trápení Dany Batulkové

O svém dětství hovoří herečka Dana Batulková jako o krásném. Asi tomu tak skutečně bylo, protože lidé, kteří prožili pěkná dětská léta, mají i pevné kořeny. Bývají to silné osobnosti, které se jen tak nezhroutí.

Což Dana tedy rozhodně je. Rodačka z pražských Kolodějí cítí hrdost na starý statek, situovaný poblíž malého rybníka a říčky Rokytky. Poprvé tu hořelo dávno před tím, než přišla holčička jménem Dana Batulková na svět.

Oheň tehdy zcela zničil stavení, na jehož místě postavili stateční hereččini předkové další dům. Aniž by jim přišlo na mysl, že i ten jednou lehne popelem. Naprostá volnost a svoboda – tak charakterizuje plavovlasá herečka svá předškolní a školní léta.

Celé dny s dětmi běhala po vsi. Všichni se znali, Koloděje byla malá vesnice a dospělí věděli, kde omladina pobíhá, nebáli se o ni. Ale tak trochu to byla i nevýhoda. Jakmile malá Dana něco vyvedla, zjistili to rodiče téměř okamžitě.

Také vás může zajímat ...

Dana Batulkova, Jiri Hana

U obchodu vysedávaly babičky, které přesně věděly, kdo, s kým a kam šel. Nebo stačilo nepozdravit a dotyčný ihned žaloval. Ale zároveň tehdy byli lidé podle Danina názoru víc na sebe navázaní, respektovali se, pomáhali si.

Statek je starý tři sta let, patřil Daninu nevlastnímu dědečkovi, babička se totiž podruhé vdala. Ale díky tomu, že holčička ve statku vyrostla, našla v sobě vztah k půdě. Dědeček choval holuby, slepice, husy, králíky.

Dana jako malá domů nosila opuštěné kočky a psy, které posbírala po okolí. A i když má úplně jinou profesi, je dojemné, že jakmile přijede domů, je z ní paní statkářka. Stromy na zahradě jsou tytéž, které sázeli její otec a děda.

Ohnivy kuře

Když padnou, tak věkem, nekácí je. A protože je herečka nepřítelem překotných modernizací, dům po rekonstrukci vypadá stejně jako dřív, má jen nová okna a přístavbu z boku. Ještě o něco konzervativnější je její syn Jakub Prachař (33).

Na statku byla prastará plechová vrata, děravá a těžká. Komplikovaně se otevírala, když Dana přijížděla v noci z divadla. Proto je vyměnila za lehčí, dřevěná. Jakub byl zásadně proti, přál si stará vrata za každou cenu zachovat.

Nadanou a půvabnou blondýnku přijali na pražskou DAMU hned na první pokus. A tak svému osudu neunikla, což ostatně ani nelze. Divadelní akademii múzických umění totiž navštěvoval rovněž její budoucí manžel, David Prachař (57).

Toho by si nevšimla leda snad žena, která by neměla oči. Ženy později se do Národního divadla nechodily na tu určitou hru, chodilo se prostě – na Prachaře. Měl totiž kouzlo, jímž očaroval každou. Prachař byl zkrátka nebezpečná známost.

Jenže to si během bezstarostných studentských let málokdo uvědomí. Oba byli nadmíru pohlední a navzájem se oslnili. Bohužel, v současné době jeden o druhém odmítají mluvit. Nechtějí vzpomínat na to, co už je dávno pryč, ačkoli v určitém časovém období si žili jako v pohádce, jako ve snu.

at ziji rytiri

V létě roku 1983 se narodil syn Jakub, dnes už také známý herec, o jedenáct let později přišla na svět jeho sestra Mariana (22). Její jméno si Dana Batulková poskládala ze jmen svých babiček: Marie a Anna.

Nedávno herečka zavzpomínala na svoji první a nejspíš i poslední svatbu. Nechtěla nic velkého a oficiálního, nemá ráda úřední záležitosti. Přála si tajnou svatbu, jen tak, bez škrobeností. Snoubenci neměli ani prstýnky.

Dana totiž byla vždycky spíš klučičí typ, takže šatičky a všechny ty okázalosti, to jí vůbec není vlastní. Bílé šaty si nakonec přece jen oblékla, ale takové krátké, decentní. A nemůže se pochlubit ani žádnou krásnou svatební fotografii, takovou, jakou schovávala v papírové krabici její maminka.

Ale kdyby ji měla, třeba by se na ni beztak raději nedívala. Sudičky se nad kolébkou Davida Prachaře asi nijak hádat nemusely – všechno bylo naprosto jasné, předem narýsované. Rodokmen s kořeny tak hluboko zapuštěnými do herecké půdy se nevidí každý den.

Prapradědeček Davida Prachaře, herec Karel Želenský, hrával v Národním divadle mimo jiné stejnou roli, jakou tam David Prachař hraje dnes – vévodu z Buckinghamu v Richardu III. Pradědečku mohl David Prachař říkat herci a režisérovi Drahoši Želenskému, dědo herci Karlu Kalistovi.

Otec Davida Prachaře Ilja pro nás navždy zůstane legendárním představitelem Trautenberka z Krkonošských pohádek, maminka Jana Prachařová zase vystudovala loutkářskou katedru DAMU. Ani syn Jakub se osudu pochopitelně nevzepřel – také kráčí v rodinných stopách.

Měl hezké dětství, i když rodiče, zejména tatínek, byli dost zaneprázdnění. Pamatuje si dokonce i na svůj kočárek: Byl prý oranžový, s okýnkem a s výhledem jakoby přes mlhu, kvůli slídě. Pamatuje si, jak ho babička učila hrát zelenou louku a druhá babička mu vyprávěla pohádky.

Dana Batulkova, syn, Jakub Prachar, dcera, Mariana Pracharova, film, Prazdniny v Provence

Nebo jak ho kousnul pes. Poklidný a příjemný rodinný život se zhroutil, když bylo Jakubovi osmnáct. Všechno shořelo, a to nikoli symbolicky, ale doopravdy. Říká se, že je lepší vyhořet, nežli se stěhovat.

Dana Batulková o tom ví své, a nesouhlasí. Jako mávnutím proutku totiž zmizela veškerá minulost, drobnosti, na kterých si tolik zakládáme: Obrázky, fotografie, knížky, nábytek po babičce. Zbyly jen vzpomínky.

Herečka si tehdy myslela, že hůř už být nemůže. Mýlila se. Krátce poté, co z jejího milovaného statku zbylo spáleniště, ji opustil muž jejího života, její osudová láska. Manžel se po dvaceti letech společného života zamiloval do jiné ženy, o mnoho let mladší herečky Lindy Rybové (40).

Takové klišé! Ke všemu Linda s Danou byly kamarádky, sdílely spolu hereckou šatnu. A Dana se Lindě svěřovala se vším, co ji trápilo. Prozradila jí dokonce i to, že se jí v poslední době nějak nezdá manželovo chování.

Je roztržitý, duchem nepřítomný, domů chodí pozdě. Anebo vůbec. „Bojím se, že má nějakou ženskou,“ naříkala Dana před Lindou – manželovou milenkou! Když pak vyšla krutá pravda najevo, Dana Lindě nafackovala a Davidovi sbalila kufr.

Psal se rok 2000, byly Vánoce. Byl konec. Přišla o domov i životní lásku. Dá se tohle vůbec přežít? Na témže místě vyrostl v Kolodějích nový statek, vlastně už podruhé. Statečná herečka to dokázala. Vyrovnala se i s tou druhou, možná ještě horší ztrátou.

Rozvod je podle ní banální slovo, které nikoho neděsí, pokud se ho nezačne týkat. Ve skutečnosti je to hrůzný zásah do psychiky, do života. Lidé žijí v páru především proto, že když se něco stane, máte toho druhého, který se postará.

Máte oporu. A to najednou zmizelo. Jak dokázala vzdorovat osudu? Tvrdí, že bylo potřeba každý den nějak přežít. A tak stále dokola, den po dni. Pak začne ta hrůza pomalu odplouvat..

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...