Léčivá síla obyčejného křenu

Ne nadarmo se křenu říká „český ženšen“. Jeho účinky na zdraví jsou neocenitelné.

Všestranný pomocník

Také vás může zajímat ...

Křen celkově posiluje organismus, má silné antibiotické a antiseptické účinky, používá se při zánětech dýchacích cest, při kašli doprovázeném zahleněním, k inhalacím při rýmě a silném kašli. Má močopudné účinky, proto je dobrý i při infekcích močových cest.

Příznivě ovlivňuje zažívání i metabolismus, upravuje střevní mikrobiom. Křenové placky slouží k léčbě ischiasu i revmatických potíží. Jeho chroupání je také dobrým lékem na parodontózu. Pouze lidé se žaludečními či dvanáctníkovými vředy by měli být opatrní, křen může naleptat žaludeční stěny a také nepříznivě ovlivnit činnost štítné žlázy.

Jak ho používat

Křen by se měl konzumovat spíše nárazově, zásadně čerstvý a strouhat těsně před použitím. Skvělé účinky při kašli a rýmě má v kombinaci s medem. Stačí smíchat 1 lžíci nastrouhaného křenu s 1–2 lžícemi medu a užívat 2x denně. Křenové placky na obklady si připravíte z nastrouhaného křenu, mouky a sádla v poměru 3 : 5 : 1. Placka se přikládá na bolestivé místo asi na 20 minut.

Pozor, přecitlivělým lidem mohou naskákat puchýře.

Pro inhalaci přidejte lžičku strouhaného křenu do 3 litrů vroucí vody a inhalujte 10 minut.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama