Léčivé bylinky uleví při kašli a nachlazení

Většina z vás v tomto případě navštíví lékaře, nebo alespoň ulehne do postele. A také zkouší všechny ty předražené léky. Co to ale pro jednou zkusit trochu jinak? Jsou tu přece ještě bylinky, ať už je máte doma, nebo si je koupíte v lékárně.

Zázvor nikdy nezklame

Také vás může zajímat ...

Léčivé rostliny mohou být cenným pomocníkem, ale je třeba je dobře znát a vědět, které v daném případě použít. Zda dáte přednost jednodruhovým bylinám nebo osvědčeným bylinným směsím, to už je na vás.

Spolehlivým pomocníkem při nachlazení a chřipce je zázvor, ať už ve formě čaje nebo lahodných kandovaných kostiček, které seženete v každém obchodě se zdravou výživou. Zázvor má výrazné dezinfekční, antibakteriální i protivirové účinky, zahřívá, pomáhá při odkašlávání a uvolňuje hleny.

Kromě toho také podporuje trávení, působí při žaludeční nevolnosti, a to i v dopravních prostředcích. Pokud máte jen mírně zvýšenou teplotu, zapomeňte na antipyretika a nechte své tělo pořádně vypotit. Pomůže vám k tomu lipový čaj, který si můžete připravit také z vlastnoručně nasbíraných a řádně usušených rozvitých lipových květů.

Při horečce si uvařte lipový čaj

Čaj by se měl pít úplně horký a oslazený kvalitním včelím medem. Kromě podpory pocení vám lípa také utiší kašel a podpoří vykašlávání hlenů. Podobné účinky má také starý známý černý bez nebo voňavá mateřídouška.Zmíněné bylinky se mohou užívat jak samostatně, tak ve směsích.

Kašel zažene domácí sirup

I při kašli je dobré sáhnout po pomocnících z přírody. Kromě bylinných čajů, které je potřeba pít co nejteplejší a doplněné medem a citronem, jsou vhodné i bylinkové sirupy. Zvlášť se osvědčily ty z mateřídoušky nebo jitrocele. Při zánětech v krku se doporučuje šalvěj. Ta má totiž výrazné dezinfekční, antibakteriální a antitivirové účinky.

Šalvěj ale raději používejte jen ke kloktání, k vnitřnímu užití není ve vyšších dávkách vhodná.

Na kašel je dobrý i cibulový čaj. Dvě cibule nakrájené na kolečka povařte ve 2 litrech vody a poté oslaďte medem. Pijte ještě teplé.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

...