Moje chvilka pohody

Lék proti osamělosti

Pocity osamělosti zažívá čas od času každý. Dokonce i v případě, že jsme obklopeni lidmi. Osamělost se totiž zdaleka netýká jen lidí, kteří žijí sami.

Podle nedávné studie je osamělost pro člověka dokonce nebezpečnější než obezita, která je považována za jednoho z hlavních zabijáků současnosti.

Opusťte noru

Většina lidí, kteří podlehnou pocitům osamělosti, touží zůstat zalezlí doma a litovat se. Tím se samozřejmě všechno jen zhorší. Je proto třeba překonat sebe sama a vyrazit ven. Ne nutně do společnosti dalších lidí, ale kamkoli za zábavou.

Do kina, divadla, muzea, na výlet, ale třeba i do posilovny, bazénu či na kolo. A když se vám vážně nebude chtít ven, alespoň něco dělejte. Čtěte si, luštěte křížovky, uklízejte. Hlavně žádné zahálení.

Nepřesvědčujte se

Přestaňte si dokolečka opakovat jak jste osamělí, jací jste chudáci, a že vás nikdo nemá rád. Pozor na to, že stokrát opakovaná lež se může stát pravdou a že síla slova je mocná. Zkuste se nějak zabavit, abyste se přestali litovat.

Náladu vám může zvednout i pomoc druhému člověku nebo zvířeti. Porozhlédněte po nějaké organizaci, jež shání dobrovolníky. A nebo se zaměřte třeba na své sousedy či příbuzné, kteří by ocenili pomocnou ruku.

Zkuste třeba focení

Zkuste nějakou kreativní činnost. Třeba vyjděte s fotoaparátem do přírody. Nebo zkuste malovat. Nemáte žádný velký talent? To ale přece nevadí. Důležité je něco tvořit. To přináší člověku uspokojení.

A pokud ani to nepomůže, zvolte přítele na telefonu. Nezkoušejte svůj pocit samoty, úzkosti a beznaděje „přetrpět“ o samotě. Svěřte se kamarádovi. Najednou zjistíte, že nejste ani trochu osamělí. Máte přece přátele.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden