Lenka Filipová odmítla nabídku od vlivného papaláše a měla problémy!

Pomohla nastartovat kariéru slavné zahraniční zpěvačce!

S Lenkou Filipovou (62) máme spojené krásné písničky jako Zamilovaná nebo Prý se tomu říká láska. Její kariéru ovlivnilo, když si v 70. letech rozhněvala jednoho mstivého funkcionáře.

K muzice a ke zpěvu to Lenku Filipovou táhlo už od malička. Měla k tomu doma to správné zázemí: tatínek byl operní pěvec a herec, maminka učitelka hudební výchovy. Lásku ke kytaře získala Lenka také doma. „Rodiče zvládali na kytaře zahrát pár akordů, a protože byla neustále opřená o stěnu, nebyl žádný problém se s ní seznámit,“ vzpomínala zpěvačka.

Cíl jejího životního směřování byl tedy jasný: konzervatoř, kde vystudovala právě hru na kytaru.

Byla v minulém životě Pařížankou?

Také vás může zajímat ...

Na světě bylo vždy víc kytaristů než kytaristek, je to zkrátka nástroj, který je tak nějak obecně spojovaný s muži. V tomhle směru byla Lenka podařenou výjimkou. Ještě během studia začala samostatně vystupovat a když se pak naskytla možnost odjet do Francie, neváhala. K zemi galského kohouta a k Paříži obecně jí to táhlo vždy.

Když v roce 1968 došlo ke krátkému uvolněné poměrů a Lenčina maminka se dostala do hlavního francouzského města, přivedla spoustu gramodesek. „Věřím, že jsem v minulém životě ve Francii žila nebo jsem tam cestovala, protože mě vždycky neskutečně přitahovala,“ přiznala Lenka. Rodiče měli dokonce v plánu poslat ji do Francie na gymnázium, protože viděli, že je jazykově nadaná.

Přišly ale srpnové události a na zahraniční studium mohla zapomenout, alespoň zatím.

Stejně se té myšlenky ovšem nevzdala.

Ženských kytaristek moc není!
Ženských kytaristek moc není!

Mohla mít výhru jistou!

Na jednom rodinném večírku o tři roky později shodou okolností potkala Lenka učitelku právě z toho gymnázia ve Francii, kam ji chtěli rodiče poslat. Přes francouzského kulturního atašé pak dostala stipendium a dva roky nato i povolení vycestovat.

Nebylo to vůbec jednoduché, protože si to Lenka zavařila u jednoho z důležitých mužů tehdejší kultury – tedy důležitého v tom smyslu, že mohl přikazovat a zakazovat. Byl to ředitel Pragokoncertu František Hrabal, zákeřný intrikán, který stál například i za aférou s údajnými erotickými fotkami Marty Kubišové (73).

„Řekl mi, že zakládají soutěž zpěváků s názvem Intertalent,“ líčila Lenka papalášovou nabídku. „Prý se mám přihlásit a mezi řádkami mi naznačil, že to vyhraji. Přitom jsem to nepotřebovala. Byl to mimořádně nepříjemný pán a já jsem odmítla, bez toho, abych se s někým poradila. Potom se to se mnou táhlo celé roky.“ Její studium ve Francii to naštěstí neovlivnilo a úspěch u diváků také ne.

Dozvuky jejího „rebelství“ se ale určitě projevily koncem 80.

let, kdy se místo ní proslavila jedna světová superhvězda.

S kolegyní Martou Kubišovou - dvě legendy pospolu.
S kolegyní Martou Kubišovou – dvě legendy pospolu.

Další Lenka na startu

Nedlouho před listopadem 1989 dostala Lenka nabídku, aby na slavné soutěži Eurovize reprezentovala Švýcarsko. Bylo to i kvůli její skvělé francouzštině. Složili pro ni písničku a čekalo se jen na vyjádření Pragokoncertu. A papaláš Hrabal se mstil: účast prostě nedovolil. „Švýcaři potom pátrali po jiné francouzsky mluvící zpěvačce,“ uvedla Lenka.

„Našli Céline Dion a ta tu soutěž vyhrála a odstartovala svoji úžasnou kariéru.“ Kanadská hvězda o tom věděla a když později zpívala v Praze, požádala o to, aby jí na koncertě dělala Lenka „předskokana“. Zatímco své písničky sympatická zpěvačka, které jako by se vyhýbalo stáří, vždy rozdávala plnými hrstmi, soukromí si vždy tajila.

Je už léta provdaná za uznávaného architekta Borise Drbala (64) a má s ním jednadvacetiletou dceru. Ta se jmenuje stejně jako její matka a právě tak je i hudebně nadaná. Úspěšně vystupuje pod přezdívkou Lenny, je skvělou klavíristkou a maminku doprovázela už od šestnácti let na koncertech.

Vypadá to, že tohle jablko padlo jen kousek od stromu a jméno Lenka Filipová bude něco znamenat i pro další generace!

V matčiných stopách jde dcera Lenny.
V matčiných stopách jde dcera Lenny.

Zamilovaná Shakira

Před několika lety vzbudilo u českých posluchačů docela rozruch, že jednu z nejznámějších písniček Lenky Filipové s názvem Zamilovaná, nazpívala i slavná kolumbijská zpěvačka Shakira (39). Nebylo to ale tak, že by si poslechla českou verzi. Pro Lenku totiž tuhle píseň kdysi složil její francouzský kamarád, v době, kdy studovala v Paříži.

Nová verze možná ji ale nezaskočila: „Přivítala jsem, že další generace objevila krásu té písničky.

Shakira ji dělá trochu jinak a to je dobře.

Shakira písničku neukradla!
Shakira písničku neukradla!
Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...