Lenka Filipová – Uchválila písní Zamilovaná

Famózní kytaristka a šansoniérka. Na poslední desce zpívá v pěti jazycích, mimo jiné v jazyce gaelic či staré bretonštině.

Obdivuje ji několik generací. Byla vždy symbolem noblesy, půvabu a talentu. Její písničky se někdy až podobaly básním. Osobní život této víly osmdesátých let nebyl tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. Ona však karamboly zatvrzele tajila, i tak ovšem leccos vyplulo na povrch. Byla dívenkou, jak se říká, z dobré rodiny. Tatínek byl operní zpěvák a herec, maminka učila hudební výchovu.

Také vás může zajímat ...

Lenka ještě jako studentka konzervatoře absolvovala turné po Spojených státech coby host brněnského orchestru, poté navštěvovala kurzy hry na kytaru na Mezinárodní hudební akademii v Paříži.

Neviditelný muž

„Pro studentku, mladou dívku, to byl takový rozdíl, že mě to možná trochu odvádělo od učení, kvůli kterému jsem tam jela,“ vzpomíná Lenka Filipová. „Když dnes odjedete studovat hudbu, tak se na ni budete skutečně soustředit a vaši pozornost neodvedou hezké boty, které byste si doma jen těžko koupili, úplně jiná strava, zajímavé filmy, samizdatová literatura a podobně,“ vysvětluje.

Najednou se ocitla v jiném světě a dostala chuť naučit se dobře francouzsky. „Na druhou stranu mě to odvedlo od první lásky, která zůstala v Čechách. A stýskalo se mi po rodičích a po bráškovi,“ říká. Ke studentskému pobytu ve Francii se pojí i veselá historka. „Tenkrát jsem tam jela jako štíhlá dívka a měla jsem garsonku nad pekárnou,“ vzpomíná známá zpěvačka.

„No a tam už ve čtyři začínali péct a začínala tam jít taková ta vůně, odér z úžasných koláčků a baget. Takže jsem vždycky sešla dolů, dala si ne jeden croissant, ale rovnou tři. Myslela jsem, že nepřiberu, a najednou jsem měla za půl roku osmnáct kilo nahoře,“ směje se s tím, že po návratu domů ji maminka málem nepoznala.

Do šperkovnice Lenčiných hitů patří Věnování, Prý se tomu říká láska, Mosty, Za všechno může čas, Ty jsi ten pravý. Její manželství, z něhož se narodila dcera Lenka alias Lenny (26), bylo od začátku zahaleno zvláštním tajemstvím. Zpěvačka o životním partnerovi odmítala říci jediné slovo, tak prý zněla jejich vzájemná dohoda.

Její muž byl tajemnější než legendární paní Colombová, protože o té seriálový poručík Colombo občas alespoň mluvil, ač ji nikdy nikomu neukázal. Nikam s manželem nechodili, zpěvačka jej nebrala na své koncerty ani společenské akce. Architekt Boris Drbal (66) se údajně nechtěl nikde ukazovat.

Těžko říct, zda jejich společnému životu tato podivná dohoda prospívala – krásná zpěvačka kvůli tomu působila dojmem ženy, o kterou se životní partner ani za mák nezajímá. „On se neschovává, jen jsme se dohodli, že nebudeme na očích,“ hájila Lenka neviditelného manžela. „On má svoji profesi, já jsem na očích zase jinde.

Naši privátní známí nás samozřejmě vídají dohromady a máme spolu i dítě,“ prohlásila s úsměvem.

Poučená

Dnes už tuto dvojici známí pohromadě nevídají. Záhadný partner Lenku po třiceti čtyřech letech společného života opustil. „Několikrát za život dostáváme kopanec a je jen na nás to správně pochopit, něco změnit. Když tomu neporozumíte, budou přicházet větší a větší kopance, dokud je nepochopíte,“ řekla k tomu zhroucená umělkyně.

„Bude to znít jako fráze, ale odnesla jsem si z toho poučení, že se musím radovat ze života a hlavně být sama sebou.“ Manželův odchod ikonu osmdesátých let téměř zničil. Nečekané rodinné drama u ní zapříčinilo vážnou chorobu, o které, což je pro ni typické, odmítala mluvit. Onemocněla, jak se později ukázalo, závažným selháním imunitního systému.

Uzavřela se do sebe a jediný, s kým byla schopna mluvit, byla dcera Lenny. Ta dokonce dělala prostředníka mezi otcem a matkou. Zpěvačce vzal rok 2017 opravdu mnoho sil. Nejprve bojovala za záchranu manželství, bohužel marně, potom o život. Zdroj blízký rodině přitom tvrdí, že manželství nebylo v dlouhodobé krizi a že architektův odchod byl cosi jako blesk z čistého nebe.

Lenka zmizela z koncertních pódií a uchýlila se do péče lékařů.

Nějakou dobu byla téměř k nepoznání, hřívu dlouhých vlasů totiž nahradila paruka.

Zachránila ji hudba

„Nikdy za celou dobu jsem si nepřipouštěla, jak vážná ta situace je. Neustále jsem myslela na to, jak se vrátím na pódium před diváky a budu hrát,“ svěřila se stále půvabná zpěvačka. „Právě touha vrátit se na jeviště mi zachránila život,“ vysvětlila. Nesmírně pomohla také dcera Lenny, dnes už známá zpěvačka. .

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...